2018/4

felfedezo_kutatas

Megjelent az „Élvonal” pályázati felhívás, amelyre olyan vezető kutatók nyerhetnek támogatást, akik a legutóbbi 10 évben nyújtott teljesítményük alapján a világ tudományos élmezőnyébe tartoznak, és saját tudományterületükön nemzetközileg elismert, kiemelkedő hatást kiváltó eredményeket értek el. Az elsőként tavaly megjelent felhívás 2018-ban ismét 3 milliárd forintos keretösszeggel nyílik meg a jövő januárban induló projektek számára.

 

A hazai közintézményekben dolgozó kutatói közösség, számára kulcskérdés, hogy az uniós versenyben a közvetlenül Brüsszelben elnyert Horizont 2020 forrásokból versenyképes bér legyen kifizethető a magyar kutatóknak. Ezt nehezíti, hogy a Horizont 2020 támogatásokból automatikusan nem elszámolhatók a kutatói bérek versenyképességét biztosító kereset-kiegészítések. Az NKFI Hivatal ezért a tavaly bevezetett szabályozási módosítások tapasztalatairól és a 2020 utáni új innovációs keretprogramban a hazai kutatói közösség számára kedvezőbb pénzügyi szabályozás lehetőségeiről egyeztet az Európai Bizottsággal.

kutatoi_berek_H2020_infonap
 
EUREKA

A magyar vállalkozások kutatóintézetekkel és német partnereikkel együttműködésben megvalósuló innovációs projektjei is támogatást nyerhetnek a 750 millió forint keretösszegű pályázati programból, amiről 2018. április 17-én tartott információs napot a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal és a német Oktatási és Kutatási Minisztérium. A nemzetközi EUREKA program részeként megjelent felhívásra 2018. május 30-ig nyújthatók be pályázatok.

 

Pálinkás József Brüsszelben aláírta Magyarország csatlakozását az EU mesterséges intelligencia együttműködéséhez. A tagországok koordináltan kívánnak fellépni a mesterséges intelligencia kutatása, alkalmazása, jogi szabályozása érdekében. A Digital Day rendezvényen április 10-én több uniós ország képviselői által aláírt nyilatkozatról a visegrádi tagországok külön állásfoglalást is közzétettek, hangsúlyozva, hogy a területet érintő fejlesztéseket, együttműködéseket célzottan ösztönzik a jövőben.

digital_day_logo
 
Magyar-koreai Tudományos és Technológiai Vegyes Bizottság ülése

2018. március 28-án Budapesten került sor a magyar-koreai Tudományos és Technológiai Vegyes Bizottság ülésére, amelyen a felek megállapodtak az eddigi kétoldalú együttműködés projektalapú továbbfejlesztéséről, és elfogadták a következő évek munkaprogramját. A koreai delegációt Chang Whan Ma, a tudományért és infokommunikációs technológiákért felelős szakminisztérium miniszterhelyettese vezette, magyar partnere Pálinkás József, az NKFI Hivatal elnöke volt.

 

A Richter Gedeon Nyrt. nyerte az Innovációs Nagydíjat egy új, originális hatóanyag, a cariprazine kifejlesztéséért, valamint az ebből készített gyógyszerek gyártásáért és forgalmazásáért. Az Innovációs Nagydíj március 28-án, az Országházban tartott átadásán Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) és a bíráló bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy egy nemzet sikerének kulcsa egyéneinek és intézményeinek versenyképessége, ezért átlátható és tiszta versenyt szorgalmazott az innovációs rendszerben.

Pálinkás József
 
Magyar-indiai TÉT együttműködés

Mintegy 30 indiai kutató részvételével zajlott le Újdelhiben az Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, az ELI Alps Kft. és a Delhi Magyar Nagykövetség közös szervezésében az ELI workshop, amelyen az NKFI Hivatal elnöke is részt vett. A helyszínt az Indian Institute of Technology (Indiai Műszaki Intézet) biztosította, amely maga is aktív a lézeres kutatások területén.

 

A pályázati felhívás célja, hogy a hazai vállalkozások, felsőoktatási intézmények és kutatóintézetek nyári gyakorlat lehetőségét biztosítsák az Egyesült Királyság egyetemein tanuló magyar állampolgárságú tehetséges diákoknak. A diákok itthoni környezetben is alkalmazhatják az egyetemen szerzett elméleti tudást, megismerhetik a vállalat, illetve a kutatócsoport működését és ötleteikkel hozzájárulhatnak azok sikeréhez, továbbá megismerkedhetnek a hazai munkaerőpiac által kínált lehetőségekkel.

Eredményhirdetés
 
Eredményhirdetés

Újabb pályázók jutottak forráshoz szellemi alkotások iparjogvédelmi oltalmát szolgáló újdonságkutatási, oltalomszerzési és oltalom-fenntartási, valamint a szellemivagyon-értékelési tevékenységük támogatására a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból. A nyolcadik értékelési fordulóban 12 projektjavaslat érkezett be összesen 19 millió forint támogatási igénnyel. 

 

Magyarország fogja össze az agrár- és élelmiszertechnológiai innováció meghatározó nemzetközi szereplőit annak érdekében, hogy új projektek induljanak a régióban. Budapesten találkoztak a robotika, a gyártástechnológia élelmiszeripari alkalmazási területei, az élelmiszerbiztonsági elemzési módszerek és a nagy adatbázisok kezelésének megoldásait kutató-fejlesztő vállalkozások, egyetemek, kutatóhelyek képviselői.

mezőgazdaság
 
Stat5_gatlas_csontveloben

Egy nemzetközi együttműködésnek sikerült áttörést elérni az egyik leggyakrabban előforduló felnőttkori leukémia, az úgynevezett akut mieloid leukémia terápiás lehetőségeinek kialakításában. A magyar részvétellel, az NKFI Hivatal támogatásával 2015 óta folyó kutatás vezetőjével, Dr. Keserű György Miklóssal beszélgettünk a kutatás előzményeiről, jelentőségéről, az eddigi eredmények részleteiről és a leukémia egyik legrosszabb formájának gyógyítási lehetőségeiről.

 
Kiadó:             A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke

Szerkesztőség:   Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
                       1077 Bp., Kéthly Anna tér 1.
                       Tel: (06 1) 795 4940
                       E-mail: kommunikacio@nkfih.gov.hu
Feliratkozom a hírlevélre
Leiratkozom a hírlevélről
Adatvédelem

A hírlevél tartalmának reprodukálását, a forrás megjelölésével, engedélyezi a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal.