Bódis László: Felgyorsítják a kkv-szektornak járó európai uniós források kifizetését
Innovációs programcsomagot hirdet meg a kormány a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak 180 milliárd forint értékben – mondta el lapunknak Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár. A Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója közölte azt is, ebből 106 milliárd forinttal támogatják a kutatás-fejlesztésre alapuló innovatív termékek és technológiák létrehozását, valamint 75 milliárd forinttal a legkisebb vállalkozások üzleti folyamatainak innovációját.
Az első év eredményei alapján sikeresnek mondható a MATE és a Terra-Coop Termelő és Szolgáltató Kft. konzorciumi formában megvalósuló,,,Szántóföldi növénytermesztés permetezési hatékonyságának növelése, a növényi növekedési periódusok konvolúciós neurális hálózat alkalmazásával történő felismerésével” – című projektje. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalhoz benyújtott 2022-1.2.2-TÉT-IPARI-UZ-2022-00010 azonosítószámú támogatási kérelmet a Kulturális és Innovációs Minisztérium a 2022. decemberében hozott döntése értelmében 63 204 248 forinttal támogatta.
A szobanövények reneszánszukat élik az utóbbi években. Népszerűségük újbóli fellendülésének egyik oka a koronavírus-járvány volt, nemcsak itthon, hanem világszerte, vásárlásukkal azoknak sem kellett lemondaniuk a növénynevelésről, akiknek nincs kertjük, balkonjuk. Kedvükre válogathattak a beltéri növények egyre szélesedő választékában. A szobanövénypiac érdekes trendeket és összefüggéseket követ, erről számolunk be cikkünkben.
Az idén és jövőre 181 milliárd forint áll rendelkezésre a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) pluszban a kis- és középvállalkozások innovációjának támogatására – mondta szerdán budapesti sajtótájékoztatóján a kulturális és innovációs miniszter. Hankó Balázs kiemelte, hogy az elmúlt évek legnagyobb kisés középvállalkozási innovációs programja két részből áll: egy 106,88 milliárd forintos fókuszterületi pályázatból, amelynek célja, hogy a kkvk exportképes terméket hozzanak létre, és azzal lépjenek ki a nemzetközi piacra, a másikban pedig 75 milliárd forintot biztosítanak a mikro- és kisvállalkozásoknak innovációs folyamataik erősítésére.
Hankó Balázs miniszter felkérését elfogadva október 1-jétől Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikusprofesszor tudománypolitikai főtanácsadóként erősíti a magyar tudomány és kutatás ügyét – közölte lapunkkal a Kulturális és Innovációs Minisztérium. Krausz Ferenc munkáját a Nobel-díjas Iroda fogja támogatni.
A villamosenergia-hálózatok optimalizálása a hatékonyság, a megbízhatóság és a biztonság növelése, valamint az energiatermelés költségeinek csökkentése érdekében összetett probléma, amely különböző kihívásokat vet fel. Vannak olyan megoldások, amelyek a technológiai innovációnak köszönhetően ma már alkalmazhatók az energiahálózatok hatékonyságának növelése és a veszteségek csökkentése érdekében. Az energiahatékonyság nemcsak az energiatermelés és -átvitel környezetre gyakorolt hatásának csökkentését teszi lehetővé, hanem a felhasználók energiaköltségeinek mérséklését is
A Beks Kommunikációs Technika Kft. 20 éve foglalkozik komplex beléptetőrendszerek fejlesztésével és telepítésével, melyet Welcome 3 néven jegyez. A beléptetés fogalma triviálisan kapcsolódik az értékesítési rendszerekhez, a komplexitásnak köszönhetően a beléptető rendszerünket alkalmassá kell tenni Magyarországon működő minden jegyértékesítő rendszerrel való együttműködésre.
A 20. század első évtizedei - az első világháború, a trianoni országcsonkítás és ezek gazdasági, társadalmi és politikai következményei - jelentős kihívások elé állították a magyar kertészeti ágazatot is. A magyar termelők azonban nagyfokú alkalmazkodóképességről tettek tanúbizonyságot, a nehézségek ellenére megőrizték a hagyományos termesztési gyakorlatokat, miközben új technológiákat és technikákat vezettek be. A megcsonkított magyar virághagymatermesztés a két háború közötti időszakban újjáéledt, amit a közlekedés és a mezőgazdaság fejlődése ösztönzött. A magyar virághagyma-termelők gépesítették a gazdálkodást, és a növekvő igények kielégítésére hibridfajtákat vezettek be.
PÉCS Szombat rendezték a III. Csemegeszőlő Kiállítás és Versenyt. Az ország különböző részeiről érkeztek a kiállítók, akik felaggatták csemegeszőlőiket és kóstolókat helyeztek ki belőlük az asztalokra. Fiatalok és idősek is egyik standtól a másikig járkáltak, hogy minél több szőlőfajtát megkóstoljanak.
Az egyik legfontosabb feladat a kutatói utánpótlás erősítése
,,Nem alap- és alkalmazott kutatásban kell gondolkodni, hanem az értéklánc egészére kell tekinteni. Ha kitalálsz valamit, azonnal vidd tovább. Szabadalmaztasd az eljárást, alapíts céget az eredményed hasznosítására. Ezen a téren még gyengék vagyunk" - nyilatkozta magazinunknak Gulyás Balázs, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnöke. A professzor meggyőződése, hogy a magyar kutatási ökoszisztéma - bár nagyon sok kívánnivalót hagy maga után tele van rejtett értékekkel, kincsekkel, lehetőségekkel.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM), valamint a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) Nemzeti Laboratóriumok programja keretében működő Nanoplazmonikus Lézeres Fúzió Kutatólaboratórium friss eredményeiről és terveiről adunk tömör ismertetést az alábbiakban.
Mivel a városokban egyre kevesebb hely marad a parkoknak, hagyományos növény-beültetéseknek, növekszik a jelentőségük a tetőkerteknek, zöldfalaknak, zsebparkoknak, közösségi kerteknek. Ezek az alternatív zöldfelületek is hozzájárulnak a városi lakosok egészségéhez és általános jóllétéhez, miközben esztétikusak, kifejezetten jól mutatnak.
A hétköznapi életben, a közösségi médiában és a „bulvársajtóban” is számos tévhit él a (műanyag) csomagolóanyagokkal kapcsolatban. Ezért ennek a cikknek az a célja, hogy tudományos szempontból is bemutassa a tévhiteket és a tényeket a bioműanyag, valamint a biszfenol A (BPA) csomagolóanyagok vonatkozásában.
További fejlesztések a túlmelegedő áramkörök ellenKorszerű mobilkommunikációs eszközökben, számítógépes hálózatra kapcsolódó vezeték nélküli szenzorokban, hordozható és asztali számítógépekben több integrált áramkört is találunk, amiknek a hűtése egyre inkább égető kérdéssé vált az elmúlt évtizedekben. Ráadásul az optimális működési hőmérséklet-tartomány biztosítása a korszerű, 3D-integrációt is lehetővé tévő áramköri tokozások esetén különösen nagy technológiai kihívásnak bizonyul. Ennek megoldására egyre újabb, jobb hatásfokú, kompaktabb, a hagyományos léghűtéstechnikán túllépő hűtéstechnológiai módszertanok kutatása zajlik a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Elektronikus Eszközök Tanszékén.
A különböző egészségügyi problémákkal kapcsolatos speciális táplálkozási igények és az ezek kielégítésére szolgáló termékek egyre inkább reflektorfénybe kerültek az utóbbi években. A „,mentes” termékek iránti növekvő kereslet megjelenésével a gluténmentes diétában alkalmazható alapanyagok és technológiai eljárások az elsők között kerültek a tudományos kutatások fókuszába. Ezzel párhuzamosan sokszor lehet hallani, hogy a kovászolással készített pékáruk akár gluténérzékenyek számára is fogyaszthatók, habár az erre vonatkozó tanulmányok nem bizonyítják ezt egyértelműen. Az ÚNKP által támogatott kutatásunkban kutatócsoportunk egy kontrollált fermentációs kísérlet formájában erre a kérdésre kereste a választ.
Az elmúlt évtizedek egyik legsúlyosabb problémáját a hazai növénytermesztésben a vetésszerkezet végtelen leegyszerűsödése jelentette. Napjainkban a hazai szántóterület közel 90 százalékát öt növény (búza, kukorica, napraforgó, árpa, repce) vetésterülete jelenti, ami nemcsak agronómiai szempontból (vetésváltás, talajművelés, tápanyagellátás, növényvédelem stb.) jelent rendkívüli gondokat, hanem ökonómiai szempontból is (piaci értékesítési nehézségek, rendkívül alacsony árak stb.). Kívánatos lenne diverzifikáltabb vetésszerkezet kialakítása, amely részben a hüvelyes és takarmánynövények vetésterületi arányának növelését, részben a szántóföldi zöldségnövények területi felfutását és stabilitását jelenti. A szántóföldi zöldségnövények között a csemegekukorica és részben a zöldborsó jelenti messze a két legfontosabb kultúrát, melyek nemcsak a hazai ellátást, hanem kiemelkedő exportpiaci előállítást is jelentenek.
Az elmúlt évtizedek egyik legsúlyosabb gondja a hazai növénytermesztésben a vetésszerkezet végtelen leegyszerűsödése. Napjainkban a szántóterület csaknem 90%-án öt fajt (búza, kukorica, napraforgó, árpa, repce) termesztünk, ami nemcsak agronómiai (vetésváltás, talajművelés, tápanyagellátás, növényvédelem stb.), hanem ökonómiai szempontból is (piaci értékesítési nehézségek, rendkívül alacsony árak stb.) hátrányos. Kívánatos lenne diverzifikáltabb vetésszerkezet kialakítása, részben a hüvelyes és takarmánynövények, részben a szántóföldi zöldségek arányának növelésével. Az utóbbiak között a csemegekukorica, valamint a zöldborsó messze a két legfontosabb kultúra, melyek nemcsak a hazai ellátást fedezik, hanem kiemelkedő exporttermék-alapanyagok is.
Felhasználói igényekre szabható légtérfigyelő radarberendezés fejlesztésébe kezd konzorciumi partnereivel a felügyeleti rendszerek tervezésével és gyártásával foglalkozó Pro Patria Electronics Mérnöki Fejlesztő és Szolgáltató Kft. közölte a társaság kedden.
Az emberi memória nem tévedhetetlen. Az emlékezetet masszív felejtés jellemzi, hézagos és pontatlan, tehát legalább részben hamis. Miért különösen lényeges ezzel a témával foglalkozni? Azért, mert az élet számos területén kiemelten fontos, hogy pontosan vissza tudjunk emlékezni a múltra. A memóriaműködés pontossága fontos szerepet játszik például szemtanúvallomások esetén, álhírek felismerésekor, az iskolai oktatásban, illetve pszichoterápiában. Ez pedig csak néhány példa a sok közül.