Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaSajtóközlemények, sajtóanyagok
Innovációs együttműködésre törekszik hazánkkal az Egyesült Arab Emírségek
Innovációs együttműködésre törekszik hazánkkal az Egyesült Arab Emírségek
2015. szeptember 17.
Módosítás: 2017. december 04.
Olvasási idő: 3 perc
Az Egyesült Arab Emírségek innovációs prioritásai számos ponton egybeesnek Magyarország 2014 őszén elfogadott Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégiájával, ami kiváló alapot teremt arra, hogy egyes szakterületeken a kutatási, fejlesztési erőfeszítéseket egyesítsük – mutatott rá Pálinkás József, az NKFI Hivatal elnöke Szultán bin Szaíd Al Manszúri, az Egyesült Arab Emírségek gazdasági miniszterével folytatott tárgyalása során.

A miniszteri látogatás közvetlen apropója a két ország közötti Gazdasági Együttműködési Megállapodás aláírása volt. A népes delegáció összetétele is mutatta, hogy a fejlesztési és befektetési kérdések mindkét fél részéről nagy érdeklődésre tartanak számot. Ezen belül a kutatás, fejlesztés és innováció területe azért kapott kiemelt hangsúlyt, mert az Egyesült Arab Emírségek új Nemzeti Innovációs Stratégiája célul tűzte ki, hogy az ország – amely az arab államok között az első, világviszonylatban pedig a 35. helyen áll az innovációs rangsorban – 2021-re a világ 20 leginnovatívabb nemzete közé kerüljön. Ennek érdekében a GDP-arányos KFI ráfordításokat a jelenlegi 0,5%-ról (3,8 milliárd dollár) 1,5%-ra tervezik növelni, ami hatalmas, évi 9-10 milliárd dolláros kutatás-fejlesztési forrást jelent az országban.

Al Manszúri miniszter elmondása szerint az Egyesült Arab Emírségek stratégiája elsősorban a megújuló energiák, a közlekedés, az oktatás, az egészségipar, a technológiai ipar, a vízgazdálkodás és az űrkutatás ágazatát tartja kulcsfontosságúnak.

Pálinkás József a találkozón kifejtette: magyar részről elsősorban az energiaiparban látunk együttműködési lehetőséget, de a magyar vízgazdálkodási és egészségügyi kutatói referenciák is nyilvánvalóan számot tarthatnak az Egyesült Arab Emírségek érdeklődésére. Az energiaiparral kapcsolatban hangsúlyozta, hogy bár Magyarország természeti adottságai merőben mások – fosszilis energiaforrások hiányában a hazai villamosenergia-ellátás nagy részét a nukleáris energia adja – a megújuló energiák területén végzett kutatások világszerte prioritást élveznek, így a kétoldalú TéT együttműködésnek is fontos eleme lehet ez a terület. A felek egyetértettek abban, hogy első lépésben 2-3 olyan közös kutatás-fejlesztési projekt támogatása képzelhető el, amelynek tudományos kidolgozása és hasznosulása kölcsönös érdek lehet.

Szíjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Szultán bin Szaíd Al Manszúri szeptember 15-én írta alá a Gazdasági Együttműködési Megállapodást. Az így biztosított jogi keretek között, illetve a közös Gazdasági Együttműködési Vegyes Bizottság felállításáról szóló döntéssel lehetővé válik az azonos innovációs prioritásokhoz kapcsolódó együttműködések kialakítása.

Innovációs együttműködésre törekszik hazánkkal az Egyesült Arab Emirátusok
Innovációs együttműködésre törekszik hazánkkal az Egyesült Arab Emirátusok
Innovációs együttműködésre törekszik hazánkkal az Egyesült Arab Emirátusok
Innovációs együttműködésre törekszik hazánkkal az Egyesült Arab Emirátusok
Utolsó módosítás: 2017. december 04.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?