Ön itt áll: PályázóknakHírek, eseményekHírekA Hivatal hírei
Perspektivikus együttműködés az EU Közös Kutatóközponttal
Perspektivikus együttműködés az EU Közös Kutatóközponttal
2016. június 30.
Módosítás: 2017. december 30.
Olvasási idő: 2 perc
Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke 2016. június 24-én fogadta az NKFI Hivatalban Vladimír Sucha-t, az EU Közös Kutatóközpontjának főigazgatóját.

Vladimír Sucha
Vladimír Sucha
Az EU Közös Kutatóközpont (Joint Research Centre, JRC) az Európai Bizottság belső tudományos tanácsadó központja: az öt országban működő, hét saját kutatóintézettel bíró hálózat több, mint kétezer kutatót foglalkoztat, akik elsősorban olyan tudományos eredményekért dolgoznak, amelyek támogatni tudják a brüsszeli EU-s főigazgatóságok döntéshozatali folyamatait. Ezen felül a JRC számos nemzetközi tudományos együttműködés részese, valamint a nemzeti kutatás-fejlesztési és innovációs szakpolitikák tervezésében is szerepet vállalhat.

A budapesti találkozón szóba kerültek az intelligens szakosodási (S3) stratégiákkal kapcsolatos, a JRC által az energia, a gyártástechnológia és az infokommunikációs technológiák területén szervezett tematikus platformok. Ez olyan szolgáltatásokat jelent a JRC részéről, amelyek segítik az S3 stratégiák gyakorlati megvalósítását, monitorozását, fejlesztését, valamint a nemzetközi jó gyakorlatok megosztását.

Pálinkás József szerint a most induló, gyártástechnológiai fókuszú tematikus platform számos kapcsolódási lehetőséget kínál Magyarország számára is, illetve az NKFI Hivatal elnöke ugyancsak ígéretes kezdeményezésnek nevezte a JRC azon programját, amely az egyetemek szerepét vizsgálja a kevésbé fejlett régiók gazdasági fejlődésében.  

A JRC tevékenységei közül hazai szempontból további kiemelt figyelmet érdemel a technológia transzfer kérdésköre. A JRC több éve sikeresen működteti a jelenleg 25 taggal bíró, nemzetközileg is elismert Technológia Transzfer Irodák Körét (Technology Transfer Offices Circle): a hálózat célja a jó gyakorlatok bemutatása és terjesztése, a technológia transzfer kulcsfontosságú kihívásainak feltárása, és a vonatkozó szakpolitika formálása.

A találkozó témája volt még a JRC Duna Stratégiával kapcsolatos, illetve a víz témájához köthető kutatási tevékenysége, amely révén az európai intézmény a 2016. november 28-30 között megrendezésre kerülő Budapesti Víz Világtalálkozó  (Budapest Water Summit) egyik fontos szakmai partnerévé válhat.

Utolsó módosítás: 2017. december 30.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?