Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Innovatív eszközökkel automatizálja a mélyépítést a STRABAG
2021. június 24.
Módosítás: 2021. június 28.
Olvasási idő: 3 perc

Digitális fejlesztésekkel a fiatalok számára is vonzóbbá tehető az építőipar

Innovatív építési megoldásokat alkalmazó infrastrukturális eszközöket fejlesztett ki a STRABAG konzorciumban más szervezetekkel azért, hogy hozzájáruljon az építőipar megnövekedett igényeinek kiszolgálásához, a munkaerőhiány leküzdéséhez, a kivitelezés minőségének javításához, és végül, de nem utolsósorban a költségek és az igénybe vett idő csökkentéséhez.

Támogatási kérelmet nyújtott be a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által meghirdetett 2019-1.1.1- PIACI KFI kódszámú, „Piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása” című pályázati felhívásra a STRABAG Építő Korlátolt Felelősségű Társaság konzorciumvezetőként, mellette a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint a DUNA ASZFALT Út és Mélyépítő Korlátolt Felelősségű Társaság konzorciumi tagokként. Az „Innovatív döntéstámogatás a mélyépítési munkafolyamatok automatizálásának, digitalizálásának és optimalizálásának segítségével” című, 2019-1.1.1- PIACI-KFI-2019-00238 azonosító számú támogatási kérelmet az NKFIH támogatásra érdemesnek minősítette. A projekt összköltsége 2 166 441 286 forint, melyből a vissza nem térítendő támogatás összege 995 317 705 forint.

Az innovatív építési megoldásokat alkalmazó infrastrukturális projekt célja az építőipar megnövekedett igényeinek kiszolgálása, a megnövekedett munkaerőhiány leküzdése, a kivitelezés minőségének javítása, a költségek és az igénybe vett idő csökkentése. A projekt megvalósításával jobb minőségű lineáris létesítmények kivitelezése valósulhat meg, továbbá jelentős segítséget nyújthat a munkaerőhiány okozta problémák kezelésében. A modern digitális technológiák alkalmazásával nemcsak munkaerőt takaríthatunk meg, de nagyobb erőforrásra tehetünk szert. A korszerűsítést és a hatékonyság növelését támogató programmal a fiatalok számára is vonzóbbá tehető az építőipar, új jövőképet teremthet az ágazatnak. A kifejlesztett prototípusok alkalmasak lesznek a hazai innovatív építőipar alapjainak megteremtésére. A projektben elvégzett kutatásokkal és vizsgálatokkal lehetőség nyílik a projektben részt vevők speciális tudásának fejlesztésére. A projekt során létrejött eredménytermékek és tapasztalatok később az oktatásban is felhasználhatók.

Az innovatív építőipari folyamatok fejlesztése már több európai országban is megindult, ugyanakkor nem elégséges ezek teljes egészében való átvétele. Fontos az eddigi tapasztalatok adaptálása a hazai építőipari viszonyokra, de szükséges a saját fejlesztési irányok kidolgozása is. A projekt során használt és kifejlesztett technológiákat mind a hazai építőipar sajátosságainak megfelelően, mind pedig az eddigi külföldi szakismeretek figyelembevételével alakították ki. A digitális adatcserén alapuló folyamatok európai szinten a magasépítésben már jóval elterjedtebbek, mint a mélyépítésben, azonban több tagország is célul tűzte ki az infrastrukturális projektekre történő adaptálását is. A projekt megvalósításával lehetőség nyílik arra, hogy a hazai építőiparban is megkezdődhessen a nyugat-európai országokhoz hasonló (például német BIM-bevezetés) vizsgálati és kutatási mintaprojekteken alapuló, építmény-információs modellezés bevezetése.

A BIM olyan CAD-alapú tervezésmódszertani folyamatok és irányelvek alkalmazásának összessége, amely lehetővé teszi az építmények létrehozásában és üzemeltetésében érdekelt szereplők (építtetők, tervezők, kivitelezők, üzemeltetők) számára a valóságnak megfelelő virtuális térben történő együttműködést és információátadást, illetve a releváns adatok gyors és hatékony megjelenítését. A „BIM” betűszó eredetileg a „Building Information Modeling” kifejezés kezdőbetűiből keletkezett, vagyis többletinformációval rendelkező virtuális háromdimenziós modellek készítését jelentette. A betűszó „M” betűje manapság sokszor inkább a „Management” szót jelöli. A Building Informa tion Management fogalom egy olyan folyamatra utal, ahol a modellezésen és a modellelemek attribútumokkal való feltöltésén túl a rendszer használata az életciklus összes fázisán keresztül átível. Ennek alapja az Építményinformációs Modell (Building Information Model), más néven BIM-modell.

Forrás: Magyar Nemzet

Utolsó módosítás: 2021. június 28.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?