A konferencia célja, hogy az agykutatás társadalmi hatásának maximalizálása érdekében népszerűsítse a többszereplős megközelítés fontosságát, visszajelzést gyűjtsön az együttműködés kihívásairól és jó gyakorlatairól, valamint megvitassa a hatékony és dinamikus összeurópai kutatási és innovációs együttműködés előmozdításának módjait.
„BIOEAST és azon túl" elnevezésű magas szintű konferencia a közép- és kelet-európai kutatási és innovációs prioritásokról a fenntartható talaj és az édesvíz ellenálló képességével, az élelmezési rendszerek biztonságával és a biogazdasággal kapcsolatos szakpolitikákkal összefüggésben.
Az oktatás és a képzés javítása elengedhetetlen ahhoz, hogy az egyének elsajátítsák a zöld digitális technológiákhoz szükséges készségeket. A konferencia a készségfejlesztés és az intelligens szakosodás különböző aspektusaival foglalkozik, uniós és nemzeti döntéshozók és szakértők bevonásával.
A Versenyképességi Tanács feladata a versenyképesség fokozása és a növekedés előmozdítása az EU-ban. A VKT által lefedett négy fő szakpolitikai terület: belső piac, ipar, kutatás és innováció, valamint űrkutatás.
Az európai kohézió és versenyképesség erősítése a kutatás és az innováció révén: az európai haladás tudományos menetrendje globális kontextusban.
Az idei konferencia témaválasztása a magyar elnökség egyik prioritását, a versenyképességet tükrözi. A megbeszélések hozzájárulnak a jelenlegi helyzet elemzéséhez, valamint a kihívások és a legjobb gyakorlatok azonosításához. A program ezeket a témákat az Európai Unió által indított, kidolgozott és felkínált számos kezdeményezés, koncepció és eszköz vizsgálatán keresztül fogja felölelni.
Az EU-n belül a kutatásért és tehnológiafejlesztésért felelős Kutatási Munkacsoport készíti elő a K+I területtel kapcsolatos ügyeket és jogszabályokat, azoknak a Versenyképességi Tanács ülésein történő megvitatása előtt.
A magas szintű konferencia a sikeres történetek és a tanulságok megvitatására fog összpontosítani, négy évvel az Európai Kutatási Térség (ERA) átalakítása után. A plenáris panelbeszélgetéseket az ERA Policy Platform élőben közvetíti.
A miniszteri ülés napirendjén szerepel Európa K+I versenyképességének erősítése és az ERA széttagoltságának leküzdése; az ülés eredményét a vonatkozó tanácsi következtetések előkészítése során fogják figyelembe venni. Az európai felsőoktatásnak globális szinten is versenyképesnek kell maradnia. Az ülés során a miniszterek által kifejtett vélemények és útmutatások hozzájárulnak a Tanács európai diploma koncepciójával kapcsolatos álláspontjának kialakításához.
Az Európai Kutatási Infrastruktúrák Stratégiai Fóruma (ESFRI) negyedévente tart üléseket, amelyek közül az egyiknek hagyományosan az aktuális uniós elnökséget betöltő ország ad otthont.
Az EU Tanácsának magyar elnöksége alkalmából, valamint a Horizont Európa programot követő keretprogramról folyó viták kapcsán az egyetemi szektor képviselői a politikai döntéshozókkal közösen egy délutáni vitán vesznek részt arról, hogyan lehetne kezelni az európai innovációs kapacitást akadályozó széttagoltságot.
Az EU Tanácsának magyar elnöksége a BIOEAST kezdeményezéssel együttműködve magas szintű politikai vitát szervez, amelynek középpontjában Közép- és Kelet-Európa lehetséges szerepe áll az európai stratégiai autonómia, az európai élelmezési rendszer biztonsága, valamint az európai biotechnológiai és biogyártási kezdeményezések átfogó keretén belül.