Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Jó ötletek segítője
2019. július 12.
Módosítás: 2019. július 15.
Olvasási idő: 4 perc
A Magyar Fejlesztési Bank Csoporthoz tartozó Hiventures tőkebefektetéseinek is köszönhető, hogy Magyarország felkerült a startupvilág globális térképére. Kelet-Közép-Európa egyik legaktívabb kockázatitőke-befektetőjeként számos ötlet kapott általa piacra lépési lehetőséget az elmúlt két évben. A Dow Jones és a Techcrunch által is előkelő helyre rangsorolt társaság vezérigazgatóját, Kisgergely Kornélt kérdeztük az eddigi sikerekről, a jövőbeli ambícióikról, valamint az MFB Generációváltási Tőkeprogramról.

Milyen célkitűzéssel jött létre a cég?

Az MFB Csoport tagjaként 2017-ben arra vállalkoztunk, hogy európai uniós és saját forrásból, 66 milliárd forintnyi tőkével segítjük a hazai innovatív vállalkozásokat és startupokat (újonnan alapított, gyorsan növekvő társaságokat), a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, valamint a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. szakmai támogatásával. Célunk, hogy a kezdeti, kockázatosabb ötleteket egészen a nemzetközi piacra kísérjük három életszakaszon keresztül. A piacon egyedülálló értékajánlatunk által még az ötletfázisban lévő startupok is finanszírozást kaphatnak a vállalkozásuk beindításához. Tevékenységünkkel szeretnénk hozzájárulni a hazai vállalkozásalapítás ösztönzéséhez, a startupközösség és a piac edukálásához (felkészítésére, fejlesztésére), a fiatal tehetségek kibontakozásához, valamint Magyarország hazai és nemzetközi versenyképességének növeléséhez. 

Mit jelent ez a gyakorlatban? Kinek érdemes jelentkeznie befektetésért? 

Cégünk egyedülálló, többlépcsős finanszírozási modellje a korai fázisban lévő, kis befektetést igénylő, kockázatosabb ötletektől egészen a nemzetközi piacra lépésig kíséri végig a startupok útját. Az inkubációs befektetési programunk keretében már egy piacképes, innovatív ötletnek is 15 millió forint finanszírozást tudunk nyújtani, ha úgy látjuk, hogy az ötlet mögött szakmailag hiteles, felkészült és elkötelezett csapat áll. Elutasítást általában azok a projektek kapnak, ahol hiányzik a megfelelő szakmai kompetencia, vagy nincs realitása az ötletnek. Az elutasított vállalkozóknak is folyamatos visszajelzést adunk, hogy az ötlet finomhangolásával esetleg újabb próbát tegyenek. A portfóliónkba tartozó, több mint 200 cég esetében törekszünk a köztük lévő szinergiák (együttműködési lehetőségek) kihasználására. Emellett rendszeresen szervezünk szakmai programokat számunkra, és több olyan hazai és nemzetközi vállalattal is kapcsolatban vagyunk, amelyek képesek támogatni és felgyorsítani az üzleti fejlődésüket. A Hiventures iránt kialakult szakmai bizalom révén egyre nagyobb támogatást tudunk biztosítani az általunk finanszírozott cégek számára, mind a hazai, mind a nemzetközi forrásbevonás esetén. 

Milyen kritériumoknak kell megfelelniük a tőkebefektetésre pályázóknak? 

Számunkra a legfontosabb, hogy felálljon egy jó csapat, és megmutassák szakmai kompetenciájukat és elkötelezettségüket a projekt iránt. Fontos kritérium, hogy legalább egy olyan tag is legyen, aki rendelkezik üzleti tapasztalattal, és meg tudja kezdeni az ötlet validálásával (érvényesítésével) kapcsolatos teendőket. Az üzleti modellnek nemcsak a jelenlegi, de a jövőbeni terveket is mutatnia kell, így egy kidolgozott dokumentumot várunk. Magyarországon egyre nagyobb a vállalkozói kedv, sok jó ötlet érkezik be hozzánk több területről is. Befektetési programjaink sikerességét nemcsak a projektek mennyisége, hanem azok minősége is bizonyítja. Szinte minden meghatározó startupiparág területén működő projekttel foglalkozunk, köztük számos olyannal, amelynek jelentős pozitív társadalmi és környezeti haszna van. A Growberry beltéri növénytermesztési megoldásokkal például zárt térben történő, víztakarékos növénytermesztéssel kísérleteznek az alapítók. Az „Itt a szezon!” női csapata pedig arra vállalkozik, hogy online felületen kösse össze a szezonális zöldségre és gyümölcsre vágyó embereket a termelőkkel. Ezek már működő vállalkozások, de nemrég egy nagyon fiatal csapat egy dróntechnológiára épülő ötlettel jelentkezett, amely olcsóbb megoldást kínál a gabonaszállítmányok minőségének ellenőrzésére. 

Mire helyeződik a hangsúly 2019-ben? 

 befektetési tőkeprogramok finomhangolásán kívül más fejlesztések is várhatók, többek között napirenden van bizonyos iparágakra szakosodott alapok indítása, valamint a startupok mellett más, hagyományosabb üzletmenettel rendelkező kis- és középvállalkozásokat segítő finanszírozási lehetőségek kialakítása is. Útjára indul az MFB Csoporttal közös programunk, az MFB Generációváltási Tőkeprogram, amelynek célja, hogy segítse a generációváltást olyan vállalkozások esetében, ahol nem megoldott a családon belüli öröklés. A programban a Hiventures az 500 millió forint alatti ügyletek dolgában vállal társfinanszírozást, az értékhatár fölötti ügyletek esetében az MFB Invest zrt.vel közösen tudunk segíteni. A generációváltás egy megoldásra váró hazai, gazdasági kérdés, hiszen a családi kisés középvállalkozások (kkv) jelentősen hozzájárulnak a nemzetgazdaság növekedéséhez. A minimum 50 millió forintos árbevétellel rendelkező kkv-k 58 százalékát teszik ki a családi vállalkozások. Piaci információk szerint ezek a vállalkozások csaknem 40 százalékát érinti a generációváltás problémája, mivel a tulajdonos-ügyvezetők átlagos életkora eléri a 65 évet. A probléma akár 12 ezer vállalkozást is érinthet, ezért a generációváltás nehézségeinek nemzetgazdasági hatása is jelentős. 

Programjaikra hogyan lehet jelentkezni? 

A jelentkezés a Hiventures weboldalán, a www.hiventures.hu linken lehetséges a megfelelő aloldalakon. A regisztrációt követően egy kérdőív kitöltése vár a jelentkezőre, ahol a jövőbeli tervekkel, a csapattal és a projekttel kapcsolatos kérdéseket kell megválaszolni.

Forrás: Szabad Föld - 2019.07.12. (6. oldal)

Utolsó módosítás: 2019. július 15.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?