Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Kétmilliárd az egyetemnek
2019. szeptember 03.
Módosítás: 2019. szeptember 03.
Olvasási idő: 3 perc
Az államtól kapott pénzt járműipari, űripari és az inzulinrezisztenciával kapcsolatos kutatásokra fordíthatják.

DEBRECEN. Kétmilliárd forint támogatást nyert el a Debreceni Egyetem a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivataltól. A pénzt a járműiparhoz és az űriparhoz kapcsolódó kutatásokra, fejlesztésekre, valamint a krónikus betegséget okozó inzulinrezisztenciához fűződő vizsgálatok támogatására használhatják fel. Dr. Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora az erről szóló sajtótájékoztató elején hangsúlyozta, az összeg elnyerése azt bizonyítja, hogy az állam elismeri az egyetem stratégiai törekvéseit.

A részletekről elmondta: egyre több járműipari cég települ le Debrecenben, például a BMW, a Thyssenkrupp, a Continental. Az egyetem velük egyebek mellett az önvezető járművek, elektronikai megoldások, a robottechnológia és a különleges anyagok kutatásában, alkalmazásában tud együttműködni. Az utóbbi években ezeken a területen jelentős előrelépést ért el az egyetem. Dr. Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja hozzátette: a fent említett témákon 15 kutatócsoportjuk, 280 kutatója fog dolgozni. Kiemelte: a kutatások eredményéből üzleti hasznot szeretnének termelni, ehhez azonban egyebek mellett úgy kellene módosítani a jogszabályokat, hogy rendesen használhassák ipari parkjukat.

Kertészet az űrállomásokon

Az egyetem 15 kutatócsoportjának 280 kutatója fog dolgozni a hivatal által megítélt pénznek köszönhetően.

DEBRECEN. Kétmilliárd forintot kap három téma kutatására a Debreceni Egyetem a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivataltól. Ezek egyike az űrkutatás, melyről dr. Szilvássy Zoltán elmondta: intézményük erős például annak vizsgálatában, hogy a súlytalanság milyen fiziológiai változásokat idéz elő az ember csontrendszerében. Azt is igyekeznek felderíteni, paradicsom termelésével miként lehet „zölddé tenni” az űrállomást a súlytalanság, a szokatlan hőmérséklet, az erős sugárzás és más nyomásviszonyok között. – Célunk olyan vitamindús zöldségek előállítása, amelyek az ottani emberek életét kellemessé teszik – fogalmazott a rektor. Nemzetközi „nagypályás” Dr. Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke kifejtette: a most megfogalmazott célokat három év alatt kell elérniük a támogatásban részesülő egyetemeknek, vagyis 2020-ban és 2021-ben is ugyanilyen összegeket biztosítanak ezekre a területekre. – Az újraszerveződő innovációs és kutatás-fejlesztési politika finanszírozási lába is markánsan megerősödött az elmúlt egy évben, ez jövőre is így lesz – jelentette ki. Dr. Birkner Zoltán hozzátette: céljuk, hogy egy egyetem vagy egy állami kutatóintézet legyen egy egy tématerület felelőse, amelyben „nemzetközi nagypályássá válhat” – fogalmazott.

Üzleti haszon a kutatásokból Dr. Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja a sajtótájékoztatón elmondta: a fent említett témákon 15 kutatócsoport 280 kutatója fog dolgozni.

Arról is szólt, hogy a korábbi kutatásaikból és majd ezeknek az eredményeiből létrejövő tudásból üzleti hasznot is szeretnénk előállítani. Ehhez az egyetem rendelkezik egy 70 hektáros ipari parkkal. A jelenlegi jogszabályok azonban még nem engedik ennek rendes használatát számukra, most inkább csak eladni tudnak a területből.

Hozzátette: az egyetemnek ki kell lépnie az államháztartás rendszeréből, ahol ugyanolyan szabályok szerint működnek, mint egy kormányhivatal.

Forrás: Hajdú-Bihari Napló - 2019.09.03. (5. oldal)

Utolsó módosítás: 2019. szeptember 03.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?