Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
Pilot kutatólaboratóriumot hoznak létre az egyetemen
2021. január 28.
Módosítás: 2021. február 01.
Olvasási idő: 2 perc
3,99 milliárd forint összegű vissza nem térítendő támogatást nyert a Debreceni Egyetem Pilot kutatólaboratórium létrehozására. A beruházás a Széchenyi 2020 program keretein belül valósul meg.

A fejlesztés célja egy Pilot kutatólaboratórium létrehozása a Debreceni Egyetemen, melyet a Vezér utcai Agrár Innovációs Parkban valósítanak meg. A laboratóriumban két egymástól elválasztott területen vírus- és baktériumalapú biológiai hatóanyagok steril gyártási technológiával történő előállítására nyílik lehetőség. A vírusok és a baktériumok szaporítása és tárolása, két egymástól elválasztott 2. biológiai biztonsági szintnek megfelelő (BSL2) munkakörnyezetben fog folyni.

Az online nyitórendezvényen Pintér Ákos rektorhelyettes ismertette a projekt részleteit A Nemzeti Kutatásfejlesztési és Innovációs Hivatal elnökhelyettes asszonya Sebők Katalin online üdvözölte az esemény résztvevőit, mint mondta, a kutatólaboratórium az egyetemi tudásbázis újabb meghatározó alapja lesz a kutatói hálózatok összefogásának.

Domonkos David a Debreceni Egyetem Biotechnológiai Intézetének igazgatója előadást tartott a Pilot Kutatólaboratórium technológiai felxibilitásáról és a jövőben várható innovatív gyógyszeripari megoldások alkalmazásáról.

A víruskutatások célja elsősorban a modern vírusvakcina-kutatás fejlesztése. A kialakítandó infrastruktúra magasabb szintre emeli ezeket a kutatásokat, lehetővé teszi a prototípus vakcinákkal kapcsolatos kísérletek végzését.

A bakteriológiai részlegen a törzsek fenntartása mellett közepes- és nagy volumenű fermentoros termelésükre is lehetőség nyílik a projekt segítségével, megteremtve a rekombináns készítményeket termelő baktériumtörzsek pilot méretű előállításának feltételeit is. A rekombináns fehérje technológia alkalmazásával különböző vírusok fehérjéit baktériumok segítségével nagy tömegben lehet majd termelni, ami az új típusú rekombináns vakcinák fejlesztésének alapfeltétele. A rekombináns fehérjék fermentorban való termeltetése nemcsak vírusvakcinák fejlesztésére lesz alkalmas, hanem különböző fehérje természetű terapeutikumok (inzulin, szomatotróp hormon) készítményekkel kapcsolatos kutatásokra és ilyen szerek előállítására is alkalmas.

A projektben résztvevő kutatók a Debreceni Egyetem karokon átívelő kutatócsoport-hálózatainak kutatói. Ezen a kutatói hálózatok összefogják különböző tudományterületek szaktudását, sokféle szakember (farmakológusok, mikrobiológusok, biotechnológusok, biomérnökök, gyógyszertechnológusok, botanikusok, biológusok, analitikusok, közgazdászok, jogászok) összekapcsolásával a fejlesztés teljes folyamatának végigkövetését teszik lehetővé. Ezek a kutatói hálózatok nagy tapasztalattal rendelkeznek különböző ipari-piaci szereplők, partnerek kutatóival történő együttműködésben. A kutatások az alapkutatástól a pénzügyi megvalósíthatóságig, – beleértve a szabadalmi, iparjogvédelmi lehetőségeket is – terjednek, így biztosítva egy egymást támogató kutatás-fejlesztési struktúrát, annak érdekében, hogy a kutatási eredmények prototípus készítmények létrejöttéhez vezessenek.

Forrás: hajdupress.hu

Utolsó módosítás: 2021. február 01.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?