Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
A zöldáram-termelést segítő tesztprojektek indulnak
2020. december 02.
Módosítás: 2021. január 15.
Olvasási idő: 2 perc
A magyar gazdaság zöld energetikai átmenetét segítő két innovációs pályázatot zárt le az Innovációs és Technológiai Minisztérium, összesen csaknem 11 milliárd forint támogatással kezdhetnek kísérleti projektjeikbe a nyertesek – jelentette be az energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkár.
Kaderják Péter az online sajtótájékoztatón elmondta, hogy a nyertes vállalkozások, illetve vállalkozásokból és egyetemekből álló konzorciumok a nagy mennyiségben rendelkezésre álló, karbonmentesen termelt áram tárolására, a power-to-gas, vagyis áramból gáz technológia fejlesztésére kapnak támogatást. (A Magyar Földgáztároló Zrt. terveiről ebben a cikkben számoltunk be részletesen. A Szegedi Tudományegytem kutatóinak átütő sikeréről itt olvashatnak.)
A terület fejlesztésére, a megoldások tesztelésére a folyamatosan növekedő megújuló alapú, ezen belül is az időjárásfüggő áramtermelés miatt van szükség. Ezek időszakos túltermelését érdemes eltárolni későbbre, akár szezonálisan, az akkumulátoros technológiák lehetőségeihez képest jóval tovább. Az elgondolás szerint a felesleges áramot hidrolízisre lehet felhasználni, az így keletkező hidrogént a földgázrendszerekben tárolni, szállítani, felhasználni. A projektek között biometán tárolására alkalmas is szerepel.
Kaderják Péter elmondta, hogya hazai forrásból előállítható energiatermelés ösztönzése hozzájárul Magyarország 2050-re kitűzött klímasemlegességének eléréséhez, az importigény csökkentéséhez, így az ellátásbiztonság növeléséhez is.
A klímavédelmi célokat pedig úgy érdemes elérni, hogy közben ösztönözzék a gazdaságfejlesztést is. Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke arról beszélt, hogy a zöld gazdaság iparágában az energetikai innovációs pályázatok révén is összeköttetik az egyetemi, kutatóintézeti tudás a piaci igényekkel.
tárca eredetileg négymilliárdos kerettel nyitotta meg a pályázatot, dea beadványok magas színvonala és a jelentős túligénylés hatására megduplázta az összeget. A saját forrásokkal együtt összesen 12,5 milliárd forint értékben öt mintaberuházás valósulhat meg a következő két évben.
Innovatív hálózatfejlesztési megoldásokhoz, valamint akkumulátoros villamosenergia-tároló telepítéséhez 2,7 milliárd forintot nyertek el a cégek, a támogatások 4,7 milliárd forint értékű fejlesztés megvalósítását segítik. A pályázatok pénzügyi forrását a szén-dioxid-kvóták értékesítéséből származó bevételekből biztosítják az államtitkár tájékoztatása szerint.
Utolsó módosítás: 2021. január 15.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?