Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaSajtóközlemények, sajtóanyagok
Szabad információáramlás a tudományos vérkeringésben - Sajtóközlemény
Szabad információáramlás a tudományos vérkeringésben - Sajtóközlemény
2009. február 25.
Módosítás: 2017. december 04.
Olvasási idő: 2 perc
„A tudás és az információ hatalom, a tudományos kutatásokhoz pedig nélkülözhetetlen, ezért kiemelten fontos a magyar kutatói társadalom hozzáférésének biztosítása a nemzetközi tudományos folyóiratokhoz, adatbázisokhoz.” – mondta Molnár Károly kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter azon az eseményen, amelyen Hiller István oktatási és kulturális miniszterrel, valamint Pálinkás Józseffel, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnökével ünnepélyes keretek között aláírták az Elektronikus Információ Szolgáltatás (EISZ) Nemzeti Program folytatásával kapcsolatos együttműködési megállapodást.

Globalizálódó világunkban a tudományos életnek nemzetközi szinten kell működnie, amelyhez elengedhetetlen a szabad információáramlás. A tudósoknak meg kell osztani egymással tapasztalataikat ahhoz, hogy tudásuk gyarapodásával új eredmények születhessenek.  Ehhez kínál lehetőséget az EISZ, amely segítségével a magyar hallgatók, oktatók, valamint a kutatók ingyen hozzáférnek a világ legfontosabb tudományos folyóirataihoz.

Az EISZ Nemzeti Program további sikeres működése érdekében Hiller István oktatási és kulturális miniszter, Molnár Károly kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter és Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke együttműködési keretmegállapodást írt alá a projekt hároméves finanszírozásáról. A megállapodás értelmében 2011. december 31-ig mindhárom szervezet meghatározott éves hozzájárulással támogatja a portált, összesen évi 840 millió Ft összeggel. A megállapodást követően az intézmények hozzáférését biztosító pályázat kiírására a közeljövőben kerül sor.

Az EISZ információs adatbázis 2002-ben kezdte meg működését. A rendszer célja, hogy a regisztrált oktatási- és kutatóintézmények számára elérhetővé tegyen olyan fontos elektronikusan megjelenő folyóiratokat, adatbázisokat, amelyek segítik a tudományos munkát. Az EISZ jelenleg több mint 3300 hazai és nemzetközi folyóirathoz biztosít hozzáférést. A felhasználók között egyaránt szerepelnek állami, egyházi és nem állami felsőoktatási intézmények, MTA kutatóintézetek, valamint non-profit szervezetek.

Kutatás-fejlesztésért Felelős Tárca Nélküli Miniszter Hivatala
Kommunikáció

Utolsó módosítás: 2017. december 04.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?