Heti hírlevél a Horizont Európa keretprogram friss híreiről, nyitva álló pályázatairól, érdeklődésre számot tartó rendezvényeiről.
A Neunos Zrt. a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) közreműködésével, a 2021-1.1.4-GYORSÍTÓSÁV-2022-00073 pályázat keretében, 2022-ben elindította a Személyre szabott idegingerlő készülék fejlesztése epilepsziás rohamok automatizált leállítására című projektjét.
A mesterséges intelligencián alapuló arcfelismerés egyre fontosabb a vagyonvédelem és a kereskedelmi megoldások területén, ugyanakkor az ilyen alkalmazások adatvédelmi korlátokat is felvetnek.
Döntően hazai forrásból valósul meg, 2,2 milliárd forintos beruházással a kezdetben európai uniós támogatásból tervezett Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium - mondta hétfőn, a Pest vármegyei Herceghalmon a Semmelweis Egyetem (SE) rektora.
Budapest, 2025. május 7., szerda (MTI) - A magyar egyetemek felkerültek a világtérképre, mutatja ezt az is, hogy 12 egyetemünk van a világ legjobb öt százalékában - mondta a kulturális és innovációs miniszter a Europe Universities Summit rendezvényen szerdán, Budapesten.
Az egyik legnagyobb nemzetközi rangsorokkal foglalkozó cég, a THE Magyarországon tartja európai nagy rangsor-konferenciáját.
Az IMSYS Kft. és a HOLOFON Zrt. együttműködése környezettudatos megoldást kínál a víz- és szennyvízkezelés problémájára. A két magyar vállalkozás a különböző ferrátok víztisztításra való felhasználását, valamint a ferráttermékek hatékony szállítását lehetővé tevő új csomagolóanyag kifejlesztését tűzte ki céljául. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával megvalósult projekt eredményeként hatékonyan kezelhetők a biológiailag szennyezett vizek, egy úszómedencétől kezdve akár a kórházi szennyvízig, de ugyanez a megoldás például a katasztrófavédelemben is jól hasznosítható, hiszen természeti csapások esetén kálium-ferrát alkalmazásával a szakemberek már a helyszínen gyorsan fertőtleníthetnék az ivóvizet.
Immár negyedik alkalommal kerül megrendezésre a Kutatásmenedzsment Szakmai Nap a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal szervezésében, ezúttal a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karral együttműködésben.
A HorizontPéntek10 webinársorozat az NKFIH Horizont Európa NCP csapat heti rendezvénye, melyen a Horizont Európa keretprogram érdekes témáiról, aktuális felhívásairól nyújtunk áttekintést, gyakorlati ismereteket minden héten.
Óceánok: az éghajlatváltozás mérséklése és az ahhoz való alkalmazkodás
(Oceans: Climate Change Mitigation and Adaptation)
Beszélgetés Pakucs Jánossal munkáról, innovációról, tanításról és sportról
A budapesti Állatorvostudományi Egyetem vezetésével megkezdődött a 2024-1.2.3-HU-RIZONT-2024-00098 azonosítószámú CONTEMFood projekt, amely a modern, alternatív húshelyettesítő élelmiszerek kémiai élelmiszerbiztonsági kockázatait Magyarország mellett Svédországban és Portugáliában is vizsgálja – adta hírül honlapján az egyetem.
Videókon osztják meg kutatási eredményeiket a Széchenyi István Egyetem hallgatói.
Herceghalom, 2025. május 5., hétfő (MTI) - Döntően hazai forrásból valósul meg, 2,2 milliárd forintos beruházással a kezdetben európai uniós támogatásból tervezett Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium - mondta hétfőn, a Pest vármegyei Herceghalmon a Semmelweis Egyetem (SE) rektora.
Döntően hazai forrásból valósul meg, 2,2 milliárd forintos beruházással a kezdetben európai uniós támogatásból tervezett Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium – mondta hétfőn, a Pest vármegyei Herceghalmon a Semmelweis Egyetem (SE) rektora.
A jövő technológiái és a tudományos és üzleti kapcsolatok fejlesztése áll az idei Innovációs Napok fókuszában a Pécsi Tudományegyetem (PTE) szervezésében. A digitális fizetési rendszerek, kriptovaluták és pénzügyi újítások forradalmasítják a gazdaságot – de vajon kinek kedvez ez a változás? Mesterséges intelligencia: lehetőség vagy veszély? Hogyan használhatjuk ki a MI kínálta előnyöket? Hogyan válhat egy ötletből sikeres vállalkozás? Ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk május 6-án és 7-én Magyarország legnagyobb egyetemi technológia transzfer találkozóján a pécsi Tudásközpontban.
2025. május 10-16 között, az Egyesült Államokbeli Ohioban rendezik az ifjúsági tudományos versenyek világbajnokságát, amelyen hazánkat két kiemelkedő teljesítményt nyújtó gimnazista, Raposa Bálint és Vida Ákos képviseli. Bálint az akkumulátorok teljesítménynövelésével, Ákos a 3D nyomtatás továbbfejlesztésével bizonyított a hazai innovációs versenyeken és kvalifikálta magát a nemzetközi megmérettetésre. Az International Science and Engineering Fair (ISEF) a világ minden tájáról közel 1800 középiskolás diákot fogad minden évben, hogy megmérkőzzenek az értékes díjakért.
Az Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE) vezetésével megkezdődött a 2024-1.2.3-HU-RIZONT-2024-00098 azonosítószámú CONTEMFood projekt, amely a modern, alternatív húshelyettesítő élelmiszerek kémiai élelmiszerbiztonsági kockázatait Magyarország mellett, Svédországban és Portugáliában is vizsgálja. A kutatás középpontjában a feldolgozás során keletkező szennyezőanyagok, köztük a rákkeltő akrilamid, a policiklusos aromás szénhidrogének (PAH-ok) és különböző fémek állnak, amelyek az egyre népszerűbb húshelyettesítő termékekben is jelen lehetnek - írja az ÁTE közleményében.
„Biobank-hálózat: Az adatok összekapcsolása, az ellátás átalakítása – A precíziós orvoslás jövője” címmel tartották meg a Tudományos és Üzleti Szalon 2025. áprilisi rendezvényét, mely egyben a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által meghirdetett Tématerületi Kiválósági Program 2021 keretein belül megvalósított egyetemi projekt záróeseményeként is szolgált. A Semmelweis Szalonban tartott eseményen előadást tartott többek között dr. Jens Habermann, a Biobankolási és Biomolekuláris Kutatási Infrastruktúra (BBMRI-ERIC) főigazgatója, valamint dr. Molnár Mária Judit, a Semmelweis Egyetem Genomikai Medicina és Ritka Betegségek Intézetének vezetője, a BBMRI-ERIC Magyar Nemzeti Csomópont koordinátora és a Semmelweis Biobank Hálózat vezetője.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal a Fiatal Kutatók Akadémiájával és a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpontjával együttműködésben jelenléti workshopot szervez a Marie Skłodowska-Curie Postdoctoral Fellowships (MSCA PF) ösztöndíjprogramjára való pályázáshoz kapcsolódóan.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal a Fiatal Kutatók Akadémiájával, a HUN-REN Természettudományi Kutatóközponttal és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karával együttműködésben online workshopot szervez a Marie Skłodowska-Curie Postdoctoral Fellowships (MSCA PF) ösztöndíjprogramjáról.