Szeptember 7-10. között rendezik meg Sanghajban a világ egyik legrangosabb innovációs eseményét, a Pujiang Innovációs Fórumot. A magyar-kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulója alkalmából a fórum díszvendége ebben az évben Magyarország, amely mintegy 30 fős, szakpolitikusokból, tudósokból, vállalati és egyetemi vezetőkből álló delegációval képviselteti magát a nagyszabású rendezvényen. A díszvendég státusznak köszönhetően a kínai szakmai és befektetői közösség kiemelt figyelmet szentel a magyar tudományos és innovációs eredmények bemutatásának.
A világ legmodernebb kutatási infrastruktúrái – különböző nagyberendezések, létesítmények, adatbankok – ma már nélkülözhetetlenek a globális problémák megoldásához, a tudományos áttörésekhez. Építésük és fenntartásuk azonban legtöbbször túlmutat egy-egy ország anyagi lehetőségein (gondoljunk csak a Svájcban működő, idén 70 éves CERN-re), ezért valósulnak meg nemzetközi összefogással.
Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus vette át kedden a Magyar Szent István Rendet az augusztus 20-i állami ünnep alkalmából Sulyok Tamás köztársasági elnöktől a Sándor-palotában. Sulyok Tamás a díjátadó ünnepségen kiemelte: Krausz Ferenc fizikusra Magyarországon mindannyian büszkén tekintünk, a hosszú évek kutatómunkájának eredményeit a fizikai Nobel-díj igazolta.
Az Európai Unió 2024. II. félévi magyar elnökségének égisze alatt megrendezésre kerülő kutatás-fejlesztési és innovációs események listája honlapunkon elérhető.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) által meghirdetett Kooperatív Doktori Program keretében (2024 nyarától: Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program - Kooperatív Doktori Program) biztonságtudományi problémákat kutató legkiválóbb hallgatók írásaiból jelentetett és jelentet meg tematikus számokat a Belügyi Tudományos Tanács és a Doktoranduszok Országos Szövetsége közös alapítású folyóirata, a Scientia et Securitas.
A Caadex Kft. által kifejlesztett új generációs állványrendszer jelenleg egyedülálló a piacon. Nem csupán stabilabb és biztonságosabb más megoldásoknál, de intelligens szenzorai révén képes jelezni, ha az állvány nem megfelelően lett összeállítva, vagy ha a szerkezet karbantartást, felülvizsgálatot igényel. Az „okosállvány” a hagyományos megoldásoknál sokkal biztonságosabb munkakörnyezetet teremt az építőiparban, ráadásul a költségei sem magasabbak számottevően.
Budapest, 2024. július 31. - Lezárult a 2023. évi Gyorsítósáv pályázat szakmai értékelése. A jelentős tudományos vagy műszaki újdonságtartalommal rendelkező termékek, technológiák vagy szolgáltatások kifejlesztéséhez projektenként akár 300 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal. A támogatásra jelölt projektek többek között olyan ígéretes innovációk szerepelnek, amelyek korunk számos nagy kihívására, mint például az öregedési folyamat feltárására, fertőzések kezelésére vagy a közbiztonság javítására adnak ígéretes megoldásokat.
Budapest, 2024. július 5. – Annak ellenére, hogy az elmúlt hetekben számos megalapozatlan és valótlan állítás látott napvilágot a Kutatási Kiválósági Tanács (KKT) által megújított Nemzeti Kutatási Kiválósági Program (NKKP) körül, az adatok azt mutatják, hogy a rosszindulatú kritikák a magyar kutatók bizalmát nem rengették meg: közel 1400 pályázatot nyújtottak be, soha nem látott, több mint 126 milliárd forint támogatási igénnyel. A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM), valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatallal (NKFIH) célja, hogy valamennyi magas minőségű pályázat támogatásban részesüljön.
A Gravity Research & Development Zrt. magyar vállalkozásként 2010 óta van jelen az ajánlórendszerek világpiacán, a legkülönbözőbb iparágak szolgáltatóit segítve itthon és külföldön. Yusp és Yuspify márkanéven kínálnak felhőalapú adatelemzésre épülő perszonalizációs megoldásokat az online szolgáltatások nyújtása során felmerülő ügyféligények jobb megismerésére, előrejelzésére. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatása abban segített a cégnek, hogy további fejlesztésekkel, új technológiákkal tegyék még vonzóbbá és versenyképesebbé a termékcsaládot ezen a gyorsan változó piacon.
A precíziós onkológia ma már a mindennapok része a rákgyógyításban. Egy-egy daganat molekuláris profilja pontosan feltérképezhető, a kezeléshez pedig sokféle célzott gyógyszer áll rendelkezésre. Óriási kihívás azonban a két terület hatékony összekapcsolása, hogy valóban személyre szabott legyen a terápia. Az Oncompass Medicine Hungary Kft. által kifejlesztett onkológiai döntéstámogató rendszer mesterséges intelligencia segítségével elemzi a genetikai és klinikai vizsgálatok adatait, majd hozzájuk rendeli azokat a gyógyszereket, hatóanyagokat, amelyektől az adott esetben a legjobb eredmény várható.
2024-től átalakul a felsőoktatásban elérhető kutatási ösztöndíjak rendszere. A nemzeti felsőoktatási kiválóságról szóló 24/2013. (II. 5.) Korm. rendeletértelmében elindított Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) integrált formában, megújult keretek között ötvözi a korábbi hasonló célú programok – az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) és a Kooperatív Doktori Program (KDP) – előnyeit.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal a Budapesti Corvinus Egyetemmel együttműködésben információs napot szervezett 2024. május 27-én az egyetem Gellért Campusán a COST (European Cooperation in Science and Technology) program által nyújtott lehetőségekről.
A tavalyinál 15 milliárd forinttal nagyobb, 50 milliárd forintos keretösszeggel hirdeti meg a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) a Neumann János Programban kijelölt fókuszterületeket támogató innovációs pályázatát, a KKV Fókuszterületi Innovációs Programot. A gazdaság és a társadalom digitalizációja, a zöld átállás, valamint az egészséges élet megőrzése azok a fókuszterületek, ahol napjainkban a legégetőbb kihívásokkal szembesülünk, és amelyekben Magyarország leginkább versenyképes tud lenni.
Az innováció szó hallatán sokan csak a technológiai újításokra gondolnak, pedig ennél sokkal többről van szó: a jövőnk formálásáról, az életszínvonalunk emelkedéséről, a hosszú és egészséges élet kulcsáról. Ennek szellemében Magyarország innovációs teljesítményének növelését tűzte zászlójára a Neumann János Program, amely összekapcsolja a kutatókat, az egyetemeket, a piacot és a vállalkozásokat, amit a legkönnyebben egyfajta randiként képzelhetünk el, ahol a tökéletes párokat keresik. A részletekről a hazai kutatási és innovációs szakpolitika két kulcsszereplőjét kérdeztük.
Az index.hu 2024. május 17-i cikke.
Budapest, 2024. május 8. – A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal vissza nem térítendő támogatás formájában 500 millió forint keretösszeggel hirdet felhívásokat hazai vállalkozások, kutatóhelyek, illetve magánszemélyek számára szellemi alkotásaik levédetésére, elősegítve azok hatékony hasznosulását akár a nemzetközi piacokon is.