Ön itt áll: PályázóknakInnovációs ökoszisztémaNemzeti Innovációs ÜgynökségAz ügynökség bemutatása
Nemzeti Innovációs Ügynökség
2024. szeptember 26.
Módosítás: 2024. október 02.
Olvasási idő: 9 perc

A Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) küldetése Magyarország innovációs teljesítményének és kapacitásainak magasabb szintre emelése. E cél elérését a NIÜ az innovatív vállalkozói és kutatói utánpótlás erősítésén, az innovatív vállalatok és startupok hazai és külpiacra jutásának támogatásán, valamint az innováció kultúrájának megteremtésén és az ökoszisztéma nemzetközi láthatóságának növelésén keresztül valósítja meg. Katalizáló ügynökségként kiemelten ösztönzi az ökoszisztéma szereplői közötti együttműködéseket, valamint naprakész, adatalapú információkat nyújt az innovációs ökoszisztémáról, annak szereplőiről és eredményeiről.

Nemzeti Innovációs ÜgynökségA Nemzeti Innovációs Ügynökség azért jött létre, hogy az innovációs eredmények további erősítésében az NKFI Hivatal (mint finanszírozó hivatal – funding office) tevékenységét az innovációs ökoszisztéma szereplőivel aktív és folyamatos kapcsolatot ápoló ügynökségként (agency) egészítse ki. A NIÜ többek között segít az innovátoroknak eligazodni a számos, innovatív projekteket szakmai és pénzügyi értelemben támogató szervezet között: például, ha valakinek egy ötlethez finanszírozásra van szüksége, akkor felhívja a figyelmét azokra az állami és piaci támogatásokra, amelyek számára relevánsak lehetnek.

A NIÜ szervezeti egységei különböző stratégiák mentén épülnek fel, hogy az innováció előmozdítását célzó szolgáltatások az ökoszisztéma minél szélesebb skáláját elérhessék és támogatni tudják. Az ügynökség kezdeményezéseinek sokfélesége révén támogatja az innováció kultúráját, amely a társadalom minden szektorát érinti. 

OKTATÁS

A magyar kormány kiemelt célkitűzéseként szem előtt tartja a fiatalok matematikai, természettudományi, műszaki és informatikai (MTMI) pályaválasztásának támogatását, hiszen ezek a tudományterületek kulcsfontosságúak a tudásgazdaság és az innováció előrehaladása szempontjából. Ennek részeként a NIÜ által vezetett Selye János diáklaborhálózat az általános és középiskolás korosztály számára teremt lehetőséget arra, hogy iskolaidőn kívül foglalkozzanak a legmodernebb eszközökkel felszerelt laborokban különböző kísérletekkel. Már ebben az életkorban érdemes felkelteni az érdeklődést a természettudományos és műszaki tudományok iránt.

Az ügynökség emellett arra is törekszik, hogy minél több piacképes, innovatív vállalkozás legyen Magyarországon, ehhez pedig minél nagyobb számban van szükség olyan fiatalokra, akik nyitottak innovatív vállalkozások elindítására, és fel vannak vértezve azon készségekkel és kompetenciákkal, amelyek egy vállalkozás sikerre viteléhez szükségesek. Ezen cél eléréshez kulcsfontosságú a fiatalok érdeklődésének felkeltése, illetve már egyetemi tanulmányaik során a szükséges tudás megszerzése, melyhez a Hungarian Startup University Program (HSUP) nyújt támogatást. A program egy szabadon választható, e-learning alapú egyetemi tárgy, melynek két féléve során a hallgatóknak lehetősége nyílik a vállalkozói életpálya megismerésére, valamint a vállalkozás indításhoz szükséges készségek és ismeretek elsajátítására. Az elmúlt 4 évben országszerte 32 egyetemen és egy civil szervezetnél, közel 15 ezer hallgató vett részt a programban, melynek első félévében e-learning tananyagok segítségével, betekintést nyerhetnek az innováció menedzsment és a startupok világába. Ezt követően a második félév során az elméleti modulok teljesítése mellett, a hallgatók egy része lehetőséget kap projekt csapatok kialakítására, és ösztöndíj támogatás mellett egy innovatív vállalkozási ötlet kidolgozására. A program a Demo Day rendezvénnyel zárul, ahol a legígéretesebb csapatok befektetők előtt is bemutatják projektjüket, illetve csapattagonként további 1-1 millió forintos ösztöndíjban részesülnek.

TECHNOLÓGIAI TRANSZFER, SCIENCE PARKOK

A Neumann János Program céljainak eléréséhez elengedhetetlen az egyetemek és a vállalatok közötti együttműködés fejlesztése a közös innovációs teljesítmény erősítésével. Nemzetközi gyakorlatokat megvizsgálva a technológia transzfer folyamatokat segítő struktúra alapeleme egy egyetemi tulajdonú vállalkozás lehet, amely az intézményben lévő, létrejövő tudás hasznosításért felel, mintegy hidat képezve a vállalatok és az egyetem között.

Hazai viszonylatban az elmúlt évtizedben számos program és támogatás ösztönözte a technológia- és tudástranszfer egyetemi kereteinek a kialakítását és működésük időleges finanszírozását. A technológia transzfer folyamatokat segítő struktúra alapeleme egy egyetemi tulajdonú vállalkozás, amely az intézményben létrejövő tudás hasznosításért felel. A Nemzeti Innovációs Ügynökség koordinálása mellett jelenleg 5 egyetemen (Debreceni Egyetem, Óbudai Egyetem, Semmelweis Egyetem, Széchenyi István Egyetem, Szegedi Tudományegyetem) zajlik önálló technológia transzfer vállalatok (TTC-k) elindítása és működtetése.

Az innovációs ökoszisztéma fejlesztésének nemzetközi szinten széles körben alkalmazott eszközei a Tudományos és Innovációs Parkok (Science Park), amelyek célja a tudományos eredmények hatékonyabb gazdasági hasznosítása és az innováció felgyorsítása az által, hogy fizikailag is egy térben hozza össze az egyetemeket és vállalkozásokat, ösztönözve ezzel egymás igényeinek és folyamatainak jobb megismerését és a hosszú távú, szoros együttműködések kialakulását. A Science Parkok ezáltal segítik a hazai KKV-k és nagyvállalatok, az induló (startup) vállalkozások és a hasznosító vállalkozások (spin-off-ok) növekedését a jövőbemutató technológiai területeken, illetve tudásmegosztásban, innovációban és együttműködésben gazdag környezet teremtenek az egyetemek, kutatóintézetek, high-tech cégek, ipari vállalkozások és az induló vállalkozások kombinációjával. 2023-ban 6 felsőoktatási intézmény (Debreceni Egyetem, Óbudai Egyetem, Pannon Egyetem, Semmelweis Egyetem, Széchenyi István Egyetem, Szegedi Tudományegyetem) kapott 500 millió forint támogatást Tudományos és Innovációs Park szakmai koncepciójának kialakításához.

FELSŐOKTATÁSI TANANYAGFEJLESZTÉS

A magyar felsőoktatás regionális és nemzetközi jelentősége fokozatosan nő, de szükség van a felsőoktatási kibocsátás munkaerő piaci igényekkel való még szorosabb tartalmi összehangolására. A felsőoktatási rendszerben elérhető tananyagok tartalma nehezen követi az ipari, társadalmi, tudományos változások gyors ütemét, digitalizáltsági fokuk – és így hozzáférhetőségük – nem megfelelő. Az ország versenyképességének biztosítása és a dinamikusan fejlődő, 21. századi digitális elvárásokhoz történő igazodás érdekében e területek fejlesztése kulcsfontosságú.

A felsőoktatási tananyagfejlesztés alapvető célja a felsőoktatás számára elérhető digitális képzési programkínálat bővítése. Emellett a digitális tananyagok fejlesztéséhez kapcsolódó egységes fejlesztő és lejátszó környezet biztosítása a magyar felsőoktatási intézmények számára. A közvetlen cél a jelenleg hiányzó infrastrukturális és módszertani háttér megteremtését szolgálja, amelynek bázisán a konkrét képzésfejlesztések megindulhatnak.

A projekt eredményeként a magyar felsőoktatási intézmények számára elérhető lesz egy korszerű, igényekre szabott tanulásmenedzsment rendszerkörnyezet, amely lehetővé teszi a digitálisan szervezett oktatási formák, és ehhez kapcsolódó hatékony képzési tartalmak szolgáltatását, mind a graduális, mind pedig a felnőttképzési tevékenységekhez kapcsolódóan.

A tananyagfejlesztés hatásai közvetlenül 66 felsőoktatási intézményt, közel 300 ezer hallgatót és 25 ezer oktatót érintenek.

VÁLLALATOK, STARTUPOK TÁMOGATÁSA

A NIÜ vállalati részlege stratégiai partnerként szolgál a mikro-, kis- és középvállalkozások számára, segítve őket, hogy kihasználják az innováció erejét a növekedés, a versenyképesség és a fenntartható fejlődés érdekében. Elősegítjük a kapcsolatokat a vállalati partnerek és az ügynökségen belüli releváns innovációs erőforrások között, beleértve a technológiai szakértőket, a kutatási létesítményeket és a finanszírozási lehetőségeket. Innovációs tanácsadáson keresztül útmutatást és szakértelmet nyújtunk a vállalati partnereknek az innovációs stratégiákkal kapcsolatban, beleértve a technológia átvételét, a termékfejlesztést és a piacra lépést. 

  • IMPULSE program
    A Nemzeti Innovációs Ügynökség IMPULSE programjának célja, hogy elősegítse a magyar vállalkozások magas piaci potenciállal bíró innovatív termékeinek, szolgáltatásainak piaci hasznosítását. A pályázók innovációt támogató szolgáltatáscsomagok keretében projektfejlesztési, innováció-finanszírozási, üzletfejlesztési, szellemitulajdon-védelmi és egyéb témákban részesülhetnek csoportos és személyes tanácsadásban és mentorálásban. Stratégiai célunk, hogy minél több magas hozzáadott értékkel bíró magyar termék és szolgáltatás jusson el az üzleti hasznosításig, ezzel is hozzájárulva az innováció gazdasági hatásához, ezen keresztül pedig a magyar GDP növekedéséhez.
  • Rendezvénytámogatási program
    A Nemzeti Innovációs Ügynökség fontos feladatának tekinti az innovációs és startup ökoszisztéma rendezvények általi erősítését is. Ezért akárcsak a múltban, a jövőben is támogatni kívánja a fenti célokat kitűző rendezvényeket, ráadásul 2024 második félévétől egy minden érintett számára elérhető pályázatot is indít, amelynek keretében az ökoszisztéma szereplőivel közösen járul hozzá a terület sikereihez. A pályázatra vállalkozások; nonprofit szervezetek; költségvetési- és költségvetési rend szerint gazdálkodó szervek, illetve nonprofit gazdasági társaságok jelentkezhetnek. A pályázatokat – többségében a NIÜ-től független – szakemberekből álló zsűri értékeli, javaslatuk alapján a NIÜ vezérigazgatója hozza meg a döntést a támogatás megítéléséről. Az értékelésnél elsősorban a rendezvény koncepciójának aktualitása, a szakmai színvonal és a nemzetközi kapcsolódások játszanak majd fontos szerepet.

KÜLPIACRA LÉPÉS

Cégek, vállalatok, kkv-k és innovatív startupok nemzetközi piacra lépését segíti, valamint támogatja a vállalati aktivitást a nemzetközi, elsősorban Horizon Europe programokban. Nemzetközi részlegünk segíti a kis- és középvállalkozásokkal és nagyvállalatokkal kialakított partnerkapcsolatokat, igyekszik biztosítani az innovációs projektek finanszírozási lehetőségeit. A NIÜ egyrészről saját beadott pályázatokkal, másrészt a pályázóknak nyújtott segítséggel járul hozzá a nemzetközi innovációs ökoszisztémában való hangsúlyosabb megjelenéshez. Ezek a tájékoztatási erőfeszítések alapvetőek a határokon átnyúló együttműködések előmozdításához és az innovatív kezdeményezések globális szintű hatásának felerősítéséhez.

  • XPAND program
    A NIÜ Külpiaci Igazgatósága különböző szinteken segíti az innovatív cégeket a nemzetközi piacra lépésben. Az általános felkészítés mellett szakértők segítenek a konkrét piac megismerésében és termékek piaci validációjában is. Az ügynökség a kiemelt célországokban üzleti körutak szervezésével is támogatja a beválasztásra kerülő cégeket. A külpiaci megjelenési lehetőségek körét szélesítve ösztönzi a nemzetközi piacra lépést segítő (helyi) programokban való részvételeket és tanácsokkal, kapcsolatain keresztül támogatja a nemzetközi akcelerátorokba való bejutást. 
  • Enterprise Horizon
    A z ügynökség Enterprise Horizon szolgáltatása információátadással támogatja az innovatív vállalkozásokat a világ legnagyobb kutatás-fejlesztési és innovációs programjában, Horizon Europe-ban való sikeres részvételben, illetve nemzetközi konzorciumok építésében. A NIÜ arra törekszik, hogy a magyar innovatív vállalkozások minél sikeresebben vegyenek részt az EU ezen kutatási és innovációs keretprogramjában: ezzel nemcsak bővítve a hazai KFI források horizontját, hanem bekapcsolva őket az európai innovációs hálózatokba is.

ÖKOSZISZTÉMA-ELEMZÉS

Az igazgatóság fő célja a magyar innovációs ökoszisztéma adatalapú monitoringja és (különösen a kormányzati programok) eredményeinek hatásértékelése. Kiemelt feladata még egyedi és rendszeres elemzések, riportok, kiadványok készítése, így is bemutatva a magyar innovációs ökoszisztéma aktuális helyzetét és eredményeit. A NIÜ adatelemzési képességének fejlesztése egyértelműen paradigmaváltás az eddigi működéshez képest: technológiailag is magasabb szinten segíti az adatalapú döntéselőkészítési folyamatokat, komplex információ szolgáltatást, valamint precízebb, rugalmasabb tervezést tesz lehetővé. A divízió adatelemzési csapata a hazai kutatási-elemzési feladatok megoldásán túl aktív szakmai kapcsolatot tart a KSH-val, illetve – többek között – együttműködve az OECD-vel része több, átfogó nemzetközi tudományos projektnek, így is segítve a hazai és nemzetközi jó gyakorlatok folyamatos implementálását. 

A NIÜ közösségimédia-platformokjain elérhető NIÜ Insights rövid, közérthető elemzésekkel, adatokkal, grafikonokkal mutatja be, milyen folyamatok zajlanak a magyar és a nemzetközi kutatási és innovációs térben. Emellett a Dealroom-mal való együttműködés eredményeként létrejött a hazai innovációs ökoszisztéma elsőszámú és egyetlen átfogó és kereshető adatbázisa, amely (angol nyelven) a NIÜ honlapján keresztül érhető el. Az adatokból és elemzésekből kiderül, hogy Magyarország hol áll az innovációban nemzetközi összehasonlításban, miként fejlődik a hazai startup ökoszisztéma vagy hogy melyek a magyar innovatív vállalatok, hányan vannak és mi jellemzi őket.

KOMMUNIKÁCIÓ

A NIÜ kommunikációs fókusza, hogy hazánkban központi és közérthető téma legyen az innováció: ehhez az ügynökség minél több nemzetközi és hazai rendezvényt szervez, kiadványt, elemzést készít, hogy az innovációs ökoszisztéma eredményeit megismerjék itthon és külföldön is. Az innováció világa nem egy absztrakt, megragadhatatlan fogalom, hanem egy mindenki számára egyértelmű és vonzó közeg – a NIÜ célja a sikeres innovációs történetek tudatosítása az egész társadalomban, valamint egy élénk, együttműködő és aktív ökoszisztéma előmozdítása. Az ügynökség véleményvezérekkel, iparági szakértőkkel és feltörekvő innovátorokkal közösen arra törekszik, hogy olyan környezetet teremtsen, amely elősegíti az úttörő ötletek megvalósulását és elterjedését.

Bővebb információ a Nemzeti Innovációs Ügynökség honlapján: https://niu.hu/

Utolsó módosítás: 2024. október 02.