Ön itt áll: PályázóknakPályázatokTámogatott projektekEredményes projektek
Új utakon a környezetbarát víztisztítás
Új utakon a környezetbarát víztisztítás
2025. május 08.
Módosítás: 2025. május 08.
Olvasási idő: 4 perc

Az IMSYS Kft. és a HOLOFON Zrt. együttműködése környezettudatos megoldást kínál a víz- és szennyvízkezelés problémájára. A két magyar vállalkozás a különböző ferrátok víztisztításra való felhasználását, valamint a ferráttermékek hatékony szállítását lehetővé tevő új csomagolóanyag kifejlesztését tűzte ki céljául. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával megvalósult projekt eredményeként hatékonyan kezelhetők a biológiailag szennyezett vizek, egy úszómedencétől kezdve akár a kórházi szennyvízig, de ugyanez a megoldás például a katasztrófavédelemben is jól hasznosítható, hiszen természeti csapások esetén kálium-ferrát alkalmazásával a szakemberek már a helyszínen gyorsan fertőtleníthetnék az ivóvizet.

Az IMSYS Kft. mérnöki tanácsadó szervezetként 1996 óta segít hazai és külföldi vállalatokat számos területen, a környezetvédelemtől kezdve az anyagvizsgálaton át az analitikáig. A támogatott projektben velük együttműködő Holofon Zrt. fő profilja a műanyag-újrahasznosítás, elsősorban a hőre lágyuló műanyagok környezetbarát feldolgozása. Konzorciumuk célkitűzése olyan, nátrium- vagy kálium-ferrátot tartalmazó anyag előállítása, amelyet hatékonyan lehet vízkezelésre használni. Ennek érdekében a már létező előállítási módszereket úgy kellett továbbfejleszteniük, hogy a gyártott ferrát termék klórmentes és alacsony lúgtartalmú legyen. További fontos céljuk volt egy olyan tárolási-szállítási megoldás kidolgozása, amellyel a ferrátoldat, illetve a koncentrátum hosszú távon is biztonságosan tárolható, miközben a hatóanyagtartalma megmarad.

A ferrát – a vas egyik oxidált formája – előállításáról már az 1950–60-as években számos tanulmány készült, azonban a víz- és szennyvízkezelésre való felhasználásának lehetőségeit csak az utóbbi évtizedben kezdték el kutatni. Ekkor jöttek rá, hogy a ferrát toxikus vegyületek széles skáláját képes környezetbarát módon eltávolítani a vízből.

A projekt keretében az IMSYS Kft. kifejlesztett egy három modulból álló félüzemi technológiát, amely moduláris felépítése révén alkalmas vízkezelésre közvetlenül alkalmazható, különböző konzisztenciájú és összetételű, klórmentes ferráttermékek robosztus előállítására. Valamennyi technológiai modul alkalmazásával vízben jól oldódó, légmentes csomagolás és hűtött körülmények esetén hosszú ideig eltartható, klórmentes, lúgszegény ferrátkoncentrátum, pasztilla nyerhető. A technológia alapja egy olyan új, a projekt során kifejlesztett, klaszter kiépítésű elektrokémiai egység, amely alkalmas eszköz az ipari méretű ferrátgyártáshoz. Automatizálva lettek a technológia egyes részfolyamatai és konténerbe építve, mobilizálhatóvá vált a teljes technológiai folyamat megvalósítására alkalmas félüzemi berendezés.

A Holofon Zrt. fejlesztésének eredményeképpen elkészültek a ferráttermékek csomagolási egységei, a viszkózus nátrium-ferrátot tároló patron és a kálium-ferrát koncentrátum merev perforált tokban történő tárolására és szállítására alkalmas műanyageszközök, illetve az azok gyártáshoz szükséges fröccsöntő szerszámok. Megépült a nátrium-, illetve kálium-ferrát átfejtő/adagoló és egyben bekeverő berendezés prototípusa, amely az 1 köbméteres IBC tartályhoz illeszthető és a benne lévő szennyvíz ferrátos kezelése elvégezhető.

A fejlesztés eredményeképpen megvalósult a vízkezelésre közvetlenül alkalmazható, klórmentes, lúgszegény kálium-ferrát koncentrátum előállítására és a ferráttermékek adagolására alkalmas technológia. A paszta állagú termék, összetétele és csomagolása révén hosszabb ideig eltartható és szállítható, magas ferráthatóanyag-tartalmú, ugyanakkor vízben jól oldódó és könnyen elegyíthető, így vízkezelésekhez kiválóan alkalmazható.

Hosszú távú üzleti lehetőséget jelenthet a kifejlesztett ferrát-gyártási technológia, valamint a ferrát tömeges előállítására alkalmas elektrokémiai klaszter rendszer. Kiváló eltarthatósága, oldhatósága és a hatóanyag tartalma miatt az új technológiával gyártott klórmentes, lúgszegény kálium-ferrát pasztilla ígéretes perspektívát kínáló szegmense ennek a speciális piacnak.

 

Projekt adatok
Támogatott projekt:
Vízkezelésre közvetlenül alkalmazható klórmentes és lúgszegény ferrátkoncentrátumok előállítása és hosszú távú eltarthatóságának, valamint szállíthatóságának biztosítása
(Projektazonosító: 2018-1.1.2-KFI-2018-00123)
A támogatás forrása:
Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap
A támogatás összege:
337 450 110 Ft (a projekt elszámolható összköltsége: 528 833 705 Ft)
Cégadatok (2023. december 31.):
Alapítás éve: 1996.
Foglalkoztatottak száma: 38 fő
Ebből kutató-fejlesztő mérnök: 309 fő
Nettó árbevétel: 774 932 000 Ft
Ebből export árbevétel: 17 649 000 Ft
Egyetemi/kutatóintézeti együttműködés: Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME)
Utolsó módosítás: 2025. május 08.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben