A GE HealthCare Kft. és a Debreceni Egyetem közös kutatás-fejlesztési projektje mesterséges intelligencia segítségével teszi hatékonyabbá az orvosi diagnosztikát és a gyógyszeripari kutatásokat. Természetes nyelvfeldolgozó algoritmusokon alapuló megoldásuk a képi és szöveges leletek elemzését és rendszerezését támogatja, amivel többek között az egészségügyi kutatásokba bevonható páciensek is célzottan azonosíthatók.
Elstartolt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal kiemelt projektje. A „Kutatás-fejlesztési és innovációs ökoszisztéma építése célzott kutatás-fejlesztési és innovációs szolgáltatások nyújtásával és a vállalkozói tényfeltárási folyamat működtetésével" - GINOP PLUSZ-2.1.2-22-2024-00002 projekt célja egyfelől a teljesítmény és versenyképesség erősítése, valamint a gazdasági partnerszervezetek tudásmegosztásának támogatása, hozzáférhető tudásbázis létrehozása hazai és nemzetközi környezetben is.
Budapest, 2024. december 23. – A magyar kutatási és innovációs ökoszisztéma fejlesztésének stratégiai célja, hogy minél több, a hazai egyetemeken és kutatóintézetekben zajló kutatás eredményéből jöjjön létre releváns társadalmi kihívásokat kezelő, jelentős gazdasági hasznosítást biztosító új termék, technológia, szolgáltatás.
December 9-10. között az agykutatás kapta a főszerepet az NKFI Hivatal által a magyar EU-elnökség keretében szervezett „Towards a strengthened European cooperation in Brain health research” című konferencián.
A Nemzeti Tudománypolitikai Tanács elfogadta a jövő évi kutatási innovációs stratégiát, amelynek keretében jövőre 215 milliárd forint áll pályázati források formájában a magyar innováció és kutatás rendelkezésére - mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter a minisztériumban tartott keddi sajtótájékoztatón.
A versenyképességet segítő oktatás és készségfejlesztés kapott hangsúlyt 2024. december 2-3. között a „Skills Development for Smart Specialization” nemzetközi konferencián, amelyet az NKFI Hivatal és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szervezett a magyar EU-elnökség égisze alatt az Európai Bizottság támogatásával
A Kutatási Infrastruktúrák Európai Stratégiai Fóruma (European Strategy Forum on Research Infrastructures, ESFRI Forum) 2002 óta koordinálja a pán-európai kutatási infrastruktúrákkal kapcsolatos stratégiavezérelt megközelítést és politikai döntéshozatalt, támogatja és inkubálja a többoldalú kezdeményezéseket, segíti a kutatási infrastruktúrák fejlesztéseit és jobb kihasználását, valamint biztosítja a már folyamatban lévő ESFRI projektek megvalósításának nyomon követését.
Budapest, 2024. december 6. - Péntektől lehet pályázni az új, nagyvállalati fókuszterületi innovációs programra - jelentette be Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára pénteki sajtótájékoztatóján.
Európa egyik legjelentősebb idei kutatás-fejlesztési és innovációs konferenciáját szervezte meg a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal november 13-14-én, Innovatív Régiók Hete Európában (Week of Innovative Regions - WIRE) címmel a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen.
Páros nagyinterjút adott az NKFI Hivatal aktuális céljairól és feladatairól a portfolio.hu gazdasági hírportálnak Kiss Ádám elnök, valamint Domokos Péter tudományos társelnök, aki a Kutatási Kiválósági Tanács elnöke is egyben.
Az egyetemeknek és a kutatóintézeteknek kiemelt szerepük van abban, hogy az ország gazdasági versenyképességét megerősítsék - mondta Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.
A HU-rizont programban 12 milliárd forintból 30 pályázat valósul meg - mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter szombaton Debrecenben újságíróknak.
Rengeteg tudás, tapasztalat, eredeti ötlet halmozódik fel a magyar egyetemeken és kutatóintézetekben, ám ma még csak kis részükből jön létre piacképes, magas hozzáadott értékű termék vagy szolgáltatás. Olyan, amely úgy a kitalálójának, mint az egyetemnek, a magyar gazdaságnak és nem utolsósorban a magyar embereknek hasznot hoz. A Gyorsítósáv programmal éppen az a magyar kormányzat célja, hogy lendületet adjon a tudósoknak, kutatóknak innovatív eredményeik továbbfejlesztéséhez és piacra viteléhez.
Összesen 111 minősített kutatási infrastruktúra működik Magyarországon. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 2024. január 5-én azzal a céllal indította el a ’Nemzeti Kutatási Infrastruktúrák 2023-2024’ című kérdőíves felmérést, hogy azonosítsa azokat a kiemelt jelentőségű hazai kutatási infrastruktúrákat (KI), amelyek nem kerültek a legkiválóbbak közé a 2021-es felmérés során.
A 77 Elektronika Kft. magyar fejlesztésű, ingyenesen használható telemedicinás rendszere forradalmasítja az online orvosi távszolgáltatást. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból támogatott projekt célja a diabéteszes, vagy annak előszobájában lévő páciensek személyre szabott kezelése volt. Ezért hozták létre a Dcont® eNAPLÓ felületét, ahova a Dcont® vércukormérő eszközzel rendelkezők gyorsan és egyszerűen tölthetik fel mért adataikat. Ezek értelmezését számos grafikon és statisztika segíti, ami megkönnyíti a páciens tájékozódását és az adatokat vizsgáló szakorvos munkáját is.
Innovációs együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ), a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH), valamint a kínai Ipari és Informatikai Minisztérium Csúcstechnológiai Ipari Fejlesztési Központja (Torch Center) november 5-én, Budapesten. A három fél célja, hogy előmozdítsák a technológiai vállalkozások közötti tudás- és tapasztalatcserét, valamint támogassák a kereskedelmi forgalomba hozatalt és a piacfejlesztést.
A Neumann János Program kiemelt fókuszterületeire érkezett 182 pályázat közül 89 projekt nyert támogatást 50 milliárd forint értékben - jelentette be a kulturális és innovációs miniszter csütörtökön Budapesten újságírók előtt.
Repülőgépek fejlesztését segíti az eCon Engineering Kft. az ipari szimulációk specialistájaként. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával kidolgozott Virtuális Légcsavar Modell minőségi ugrást hozhat a repülőgépiparban: a mesterséges intelligencia alkalmazása nem csupán pontosabbá és költséghatékonyabbá teszi, de radikálisan fel is gyorsítja a szerkezetanalízist, a gyártás során szükséges aerodinamikai számítások és tesztek elvégzését.
Budapest, 2024. október 17., csütörtök (MTI) - Magyarországon folytatja munkáját Endrődi Gergely kutatófizikus, a Bielefeldi Egyetem professzora a Research Grant Hungary program keretében - jelentette be a kultúráért és innovációért felelős miniszter csütörtökön.
A Tudományos Mecenatúra program keretében idén 366 kutató nyert el támogatást. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által meghirdetett pályázaton az eredetileg előirányzott 1 milliárd helyett 2,5 milliárd forintot osztanak szét.