A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) idén ünnepli fennállásának 10 éves évfordulóját. Ebből az alkalomból a hivatal, szoros együttműködésben a Magyar Projektmenedzsment Szövetséggel, négy részes konferenciasorozatot szervez a vállalati innováció eredményeinek, a tudományos eredmények piacra vitelének, az innováció-finanszírozás új útjainak és az innovációs ökoszisztémában rejlő szinergiák hatékony kihasználásának áttekintésére. Az első rendezvényt, amelyen az innovációban – többek közt az NKFI Hivatal támogatásainak is köszönhetően – sikeres vállalkozásoké volt a főszerep, a közelmúltban tartották meg Budapesten.
A kérdést hónapról hónapra feltesszük egy-egy kollégának. A célunk az, hogy több szempontból is megismertessük azt a projektet, amelynek a hivatal ezúttal nem a kiírója, hanem a kedvezményezettje.
Első beszélgetőpartnerünk Sóvágó Krisztina, a Stratégiai és Monitoring Főosztály munkatársa, a KFI ökoszisztéma fejlesztése elnevezésű GINOP PLUSZ 2.1.2-22-2024-0002 projekt szakmai vezetője. Tőle először azt kérdeztük, hogy miben más ez a kiemelt projekt, mint egy általános, innovációs projekt, egyáltalán, mennyiben különbözik a kis- és közepes vállalkozások támogatásával kapcsolatos állami feladatoktól?
Lezárult a Svájci Magyar Együttműködési Program második támogatási időszakának keretén belül meghirdetett MAPS (Multilateral Academic Partnerships in Science) pályázati szakasza és értékelése.
Az IMSYS Kft. és a HOLOFON Zrt. együttműködése környezettudatos megoldást kínál a víz- és szennyvízkezelés problémájára. A két magyar vállalkozás a különböző ferrátok víztisztításra való felhasználását, valamint a ferráttermékek hatékony szállítását lehetővé tevő új csomagolóanyag kifejlesztését tűzte ki céljául. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával megvalósult projekt eredményeként hatékonyan kezelhetők a biológiailag szennyezett vizek, egy úszómedencétől kezdve akár a kórházi szennyvízig, de ugyanez a megoldás például a katasztrófavédelemben is jól hasznosítható, hiszen természeti csapások esetén kálium-ferrát alkalmazásával a szakemberek már a helyszínen gyorsan fertőtleníthetnék az ivóvizet.
Beszélgetés Pakucs Jánossal munkáról, innovációról, tanításról és sportról
A Horizont Európa keretprogram egyéni kutatói mobilitást támogató Marie Skłodowska-Curie Actions programja évről évre meghirdetett Postdoctoral Fellowships (MSCA PF) felhívására fiatal posztdoktor kutatókat fogadó intézmények pályázhatnak, a kutatóval közösen összeállított, kiváló és innovatív kutatási projekt megvalósítását célzó pályázattal.
Budapest, 2025. április 23. − A 2024-es HU-rizont Program minden várakozást felülmúló sikere után idén ismét megnyílt a lehetőség a magyar egyetemek előtt: az újabb 8 milliárd forintnyi keretösszegre még egy hónapig, azaz május 23-ig várja pályázataikat a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal.
Az NKFIH Nemzeti Kapcsolattartó Pont (NCP) Csapata átfogó támogatást nyújt a hazai érdeklődő pályázóknak a Horizont Európa keretprogram 2025. évi felhívásaira való felkészüléshez.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 2025. április 8-án online információs napot tartott a HU-rizont Program 2025. évi felhívásáról. A pályázat tavalyi sikere után az idei kiírást is nagy érdeklődés kíséri, a mostani online tájékoztatót 125 résztvevő követte. A rendezvény célja az volt, hogy a kutatók, kutatásmenedzserek és más szakmai érdeklődők átfogó képet kapjanak a 2025-ös pályázati lehetőségekről, valamint az NKFI Hivatal szakmai támogatást nyújtson a programmal és a pályázással kapcsolatos gyakorlati kérdésekben.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium, Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviselete és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal együttműködésében elkészült az EU következő kutatási keretprogramjára (FP10) vonatkozó magyar álláspont.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, valamint a Nemzeti Innovációs Ügynökség a hazai innovációs ökoszisztéma három legfontosabb állami katalizátoraként dolgozik együtt az innovációra ösztönző társadalmi és gazdasági környezetért. Új közös kiadványunk nemcsak a jelenlegi és jövőbeli partnereinknek, de a laikus érdeklődőknek is szemléletesen, ábrákkal és adatokkal illusztrálva mutatja be a magyar innovációs ökoszisztémában rejlő lehetőségeket, a kulcsszereplők eddig elért eredményeit és ambiciózus jövőbeli céljait.
Budapest, 2025. április 4. – A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) idén is meghirdeti nagysikerű pályázatát, amely hazai vállalkozások, kutatóhelyek, valamint magánszemélyek számára nyújt akár 7,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást szellemi alkotásaik jogi védelméhez. A most induló felhívás 500 millió forintos keretösszegéből a hazai és nemzetközi oltalomszerzéssel kapcsolatos hatósági díjakon felül akár az ezeknél jelentősebb mértékű iparjogvédelmi tanácsadás vagy a kapcsolódó ügyvivői szolgáltatás költségei is fedezhetők.
2025. március 26-án az Országház Felsőházi Termében átadták a 2024. évi innovációs teljesítményeket elismerő Magyar Innovációs Nagydíjat és további 6 ágazati díjat. A tudósokból, elismert gazdasági szakemberekből álló bírálóbizottság, élén a kulturális és innovációs miniszterrel, elsősorban a gazdasági eredmények és a társadalmi hasznosság alapján választotta ki a legjobb innovációs teljesítményeket. A Nagydíjat a Cloud Network Technology Kft. kapta, amely nemzetközi szinten is kiemelkedő informatikai tesztelési rendszerrel került a rangos mezőny élére.
Budapest, 2025. március 24. – A magyar kutatókat és a magyar gazdaságot segíti a HU-rizont program 2025-ös pályázata, amelyre 8 milliárd forint keretösszeg áll rendelkezésre - jelentette ki Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter hétfőn Budapesten.
Március 15-én, nemzeti ünnepünk alkalmából Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke Kossuth- és Széchenyi-díjakat adott át. Az Országházban lezajlott ünnepség során Domokos Péter, a Kutatási Kiválósági Tanács elnöke Széchenyi-díjat vehetett át, kivételesen értékes tudományos pályája, a hazai kvantumoptika kutatásában végzett munkái, a kvantumtechnológia számos területén elért, jelentős nemzetközi visszhangot kiváltó eredményei, valamint a nemzetközi és hazai tudományos életben egyaránt aktív közéleti tevékenysége elismeréseként.
Pályázati konzultációs lehetőség az NKFIH Nemzeti Kapcsolattartó Pontjaival
Hamarosan megjelennek a Horizont Európa keretprogram 2025. évi új felhívásai. Szeretnénk támogatni magyar pályázók felkészülését a felhívásokon való indulásban, ezért az NKFIH Nemzeti Kapcsolattartó Pont (NCP) csapata pályázati konzultációkat szervez 2025. márciusától folyamatosan kutatócsoportok, cégek, szakmai szervezetek részére.
Budapest, 2025. február 12. – A Nemzeti Tudománypolitikai Tanács döntése alapján megszületett a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap idei Programstratégiája, amely immár részleteiben is megismerhető. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter tavaly decemberben már bejelentette, hogy 2025-ben az NKFI Alap hazai forrásai és a GINOP Plusz innovációs célú pályázatai együttesen mintegy 215 milliárd forintnyi támogatást kínálnak a magyar kutatási és innovációs ökoszisztémának.
Budapest, 2025. február 11. – Ünnepélyes keretek között indult útjára 2025. február 6-án a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Hivatal, valamint a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) a „KFI ökoszisztéma fejlesztése” elnevezésű, ötmilliárd forintos GINOP Plusz projektje.
A GE HealthCare Kft. és a Debreceni Egyetem közös kutatás-fejlesztési projektje mesterséges intelligencia segítségével teszi hatékonyabbá az orvosi diagnosztikát és a gyógyszeripari kutatásokat. Természetes nyelvfeldolgozó algoritmusokon alapuló megoldásuk a képi és szöveges leletek elemzését és rendszerezését támogatja, amivel többek között az egészségügyi kutatásokba bevonható páciensek is célzottan azonosíthatók.