Az egyetemeknek és a kutatóintézeteknek kiemelt szerepük van abban, hogy az ország gazdasági versenyképességét megerősítsék - mondta Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.
A HU-rizont programban 12 milliárd forintból 30 pályázat valósul meg - mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter szombaton Debrecenben újságíróknak.
Rengeteg tudás, tapasztalat, eredeti ötlet halmozódik fel a magyar egyetemeken és kutatóintézetekben, ám ma még csak kis részükből jön létre piacképes, magas hozzáadott értékű termék vagy szolgáltatás. Olyan, amely úgy a kitalálójának, mint az egyetemnek, a magyar gazdaságnak és nem utolsósorban a magyar embereknek hasznot hoz. A Gyorsítósáv programmal éppen az a magyar kormányzat célja, hogy lendületet adjon a tudósoknak, kutatóknak innovatív eredményeik továbbfejlesztéséhez és piacra viteléhez.
Összesen 111 minősített kutatási infrastruktúra működik Magyarországon. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 2024. január 5-én azzal a céllal indította el a ’Nemzeti Kutatási Infrastruktúrák 2023-2024’ című kérdőíves felmérést, hogy azonosítsa azokat a kiemelt jelentőségű hazai kutatási infrastruktúrákat (KI), amelyek nem kerültek a legkiválóbbak közé a 2021-es felmérés során.
A 77 Elektronika Kft. magyar fejlesztésű, ingyenesen használható telemedicinás rendszere forradalmasítja az online orvosi távszolgáltatást. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból támogatott projekt célja a diabéteszes, vagy annak előszobájában lévő páciensek személyre szabott kezelése volt. Ezért hozták létre a Dcont® eNAPLÓ felületét, ahova a Dcont® vércukormérő eszközzel rendelkezők gyorsan és egyszerűen tölthetik fel mért adataikat. Ezek értelmezését számos grafikon és statisztika segíti, ami megkönnyíti a páciens tájékozódását és az adatokat vizsgáló szakorvos munkáját is.
Innovációs együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ), a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH), valamint a kínai Ipari és Informatikai Minisztérium Csúcstechnológiai Ipari Fejlesztési Központja (Torch Center) november 5-én, Budapesten. A három fél célja, hogy előmozdítsák a technológiai vállalkozások közötti tudás- és tapasztalatcserét, valamint támogassák a kereskedelmi forgalomba hozatalt és a piacfejlesztést.
A Neumann János Program kiemelt fókuszterületeire érkezett 182 pályázat közül 89 projekt nyert támogatást 50 milliárd forint értékben - jelentette be a kulturális és innovációs miniszter csütörtökön Budapesten újságírók előtt.
Repülőgépek fejlesztését segíti az eCon Engineering Kft. az ipari szimulációk specialistájaként. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával kidolgozott Virtuális Légcsavar Modell minőségi ugrást hozhat a repülőgépiparban: a mesterséges intelligencia alkalmazása nem csupán pontosabbá és költséghatékonyabbá teszi, de radikálisan fel is gyorsítja a szerkezetanalízist, a gyártás során szükséges aerodinamikai számítások és tesztek elvégzését.
Budapest, 2024. október 17., csütörtök (MTI) - Magyarországon folytatja munkáját Endrődi Gergely kutatófizikus, a Bielefeldi Egyetem professzora a Research Grant Hungary program keretében - jelentette be a kultúráért és innovációért felelős miniszter csütörtökön.
A Tudományos Mecenatúra program keretében idén 366 kutató nyert el támogatást. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által meghirdetett pályázaton az eredetileg előirányzott 1 milliárd helyett 2,5 milliárd forintot osztanak szét.
Budapest, 2024. október 04. – A Magyar Innovációs Szövetség a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) kiemelt támogatásával, a Belügyminisztérium Köznevelési Államtitkárságának szakmai közreműködésével, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával, a Nemzeti Innovációs Ügynökséggel közösen meghirdette a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpiát a Magyar Természettudományi Múzeumban.
Érkezik Levente és jönnek az MI mesterképzések is.
Jövőre elindulnak az ország informatikát oktató egyetemi karain az első, kifejezetten MI, azaz mesterséges intelligencia témájú mesterképzései, összehangolt tanrenddel és követelményrendszerrel – jelentette be Charaf Hassan, a BME rektora egy szeptember 24-i konferencián. A Magyar Projektmenedzsment Szövetség és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) által szervezett rendezvény központi témája a közigazgatás és az MI kapcsolata volt. Az eseményen a Levente nevű szuperszámítógép várható képességeiről is szó esett.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) és a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) közös - GINOP Plusz-2.1.2-22 „KFI ökoszisztéma fejlesztése” című - kiemelt projektje keretében két új szolgáltatás bevezetését tervezi az innovatív vállalkozások számára. A szolgáltatások nyújtásához a tudomány és a technológia területéről, valamint az üzleti szektorból várjuk szakemberek jelentkezését, szakértői feladatokra.
Budapest, 2024. szeptember 25., szerda (MTI) - Az idén és jövőre 181 milliárd forint áll rendelkezésre a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (Ginop) Pluszban a kis- és középvállalkozások innovációjának támogatására - mondta szerdán budapesti sajtótájékoztatóján a kulturális és innovációs miniszter.
Unokáink sem fogják látni – jósolta borúsan a hajdanvolt városvédő tévéműsor. Mi magunk sem fogjuk látni – ez pedig már egy mai soproni kisvállalkozás szlogenje lehetne. Ám ez most kivételesen jó hír: az általuk gyártott, biológiailag lebomló fóliából készült csomagolóanyagok, műanyag zacskók ugyanis kevesebb, mint két hónap alatt „eltűnnek”, ha megfelelően komposztálják őket. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból támogatott fejlesztés sokat tesz a kereskedelemben használatos műanyag zacskók generációváltásáért, a csomagolóanyagok okozta környezetszennyezés csökkentéséért.
Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter felkérését elfogadva, 2024. október 1-jétől Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus professzor tudománypolitikai főtanácsadóként erősíti a magyar tudomány és kutatás ügyét. Krausz professzor úr munkáját Nobel-díjas Iroda fogja támogatni.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) társszervezésével 2024. szeptember 16-17-én Szegeden tartotta 89. ülését a Kutatási Infrastruktúrák Európai Stratégiai Fóruma (European Strategy Forum on Research Infrastructures, ESFRI Forum), amelynek a Szegedi Tudományegyetem adott otthont.
Szeptember 7. és 10. között rendezték meg Sanghajban, immár 17. alkalommal, a világ egyik legnagyobb és legrangosabb innovációs seregszemléjét, a Pujiang Innovation Forumot. Kína egyik legfontosabb innovációs eseményén nemcsak a nemzetközi, hanem a kínai ökoszisztéma legtöbb jelentős szereplője is megjelent. Az eseménysorozaton Magyarország díszvendég országként vett részt a kínai-magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulója alkalmából.
Szeptember 7-10. között rendezik meg Sanghajban a világ egyik legrangosabb innovációs eseményét, a Pujiang Innovációs Fórumot. A magyar-kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulója alkalmából a fórum díszvendége ebben az évben Magyarország, amely mintegy 30 fős, szakpolitikusokból, tudósokból, vállalati és egyetemi vezetőkből álló delegációval képviselteti magát a nagyszabású rendezvényen. A díszvendég státusznak köszönhetően a kínai szakmai és befektetői közösség kiemelt figyelmet szentel a magyar tudományos és innovációs eredmények bemutatásának.
A világ legmodernebb kutatási infrastruktúrái – különböző nagyberendezések, létesítmények, adatbankok – ma már nélkülözhetetlenek a globális problémák megoldásához, a tudományos áttörésekhez. Építésük és fenntartásuk azonban legtöbbször túlmutat egy-egy ország anyagi lehetőségein (gondoljunk csak a Svájcban működő, idén 70 éves CERN-re), ezért valósulnak meg nemzetközi összefogással.