A projekt célja a magyarországi innovációs gazdasági rendszer szereplői teljesítményének és versenyképességének erősítése, a piacra jutás támogatása célzott kutatás-fejlesztési és innovációs szolgáltatások nyújtásával, a technológiai tudásátadás ösztönzésével.
Háttér
A kiemelt projekt stratégiai szinten a 2021-2027 közötti időszakra vonatkozó Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégiához (S3), a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Stratégiához (2021-2030), míg program szinten a GINOP Plusz végrehajtásához kapcsolódik.
Ebben kiemelt szerepet kap a vállalkozások innovációs teljesítményének erősítése, amelyet a kiemelt projekt több pillére is célul tűzött ki.
Jelenleg a vállalkozások kutatási és fejlesztési ráfordításai jellemzően a nagyvállalatok tevékenységében jelennek meg, a kis és közepes vállalkozói szektor innovációs képessége ehhez képest alacsony. Az innovátor vállalkozások száma és aránya az uniós átlag 45 százaléka, Magyarország innovációs teljesítménye évek óta növekvő trendet mutat. Ezt tovább serkentheti a kis és közepes vállalkozások innovációs tevékenységének támogatása.
A kiemelt projekt több tevékenysége - így a projektfejlesztés, a kutatási és fejlesztési minősítésre való felkészítés, a megvalósítás szakmai támogatása - az üzleti kutatási-fejlesztési tevékenységekhez nyújt célzott, szakértői asszisztenciát. Ezen felül a kutatás-fejlesztési és innovációs projektek eredményeinek széles körű terjesztése és ismertetése közvetett módon segíti az ezirányú üzleti tevékenységeket. Ezek révén a mikro-, kis és közepes vállalkozások több kutatás-fejlesztési projektet indíthatnak el és nagyobb arányban valósíthatják meg azokat sikeresen. Ily módon ugyanezek a kiemelt projektben tervezett támogatható tevékenységek közvetetten hozzájárulnak a magyarországi kutatás-fejlesztési ráfordítások GDP-hez mért arányának növekedéséhez.
A hazai kutatás-fejlesztési és innovációs ökoszisztéma építésének központi eleme a cégek és a kutatói szféra közti kapcsolatok erősítése.
A kiemelt projekt ehhez több tevékenységével járul hozzá direkt és indirekt módon. Ilyen például a projektfejlesztési szolgáltatás, a kutatás-fejlesztési és innovációs projektek megvalósításának szakmai támogatása, információs szolgáltatások nyújtása, a regionális innovációs aktivitás fokozása, közcélú kutatási infrastruktúrák felmérése.
Mindemellett a kiemelt projekt a szellemi tulajdon védelmére vonatkozó eljárásokra vonatkozó felkészítést is tartalmazza.
Célcsoportok:
A projekt közvetlen célcsoportját az innovációra nyitott működő magyarországi vállalkozások alábbi – egymással részlegesen átfedő – szegmensei képezik:
- Innovatív vállalkozások: már innovatív módon működő vállalkozások
- Innovatívvá váló vállalkozások: a projekt megvalósításának köszönhetően innovatívvá váló vállalkozások
- Induló- vagy korai fázisú mikro- és kis- és közepes vállalkozások
A kiemelt projekt közvetett célcsoportjába tartoznak a kutatóintézetek, az egyéb kutatási szervezetek és az innovációs klaszterek. A vállalkozások által tervezett és végrehajtott kutatás-fejlesztési és innovációs projektekben ezeknek a szervezeteknek fontos szerepe lehet alvállalkozóként, együttműködő partnerként, koordinátorként.