Budapest, 2025. április 23. − A 2024-es HU-rizont Program minden várakozást felülmúló sikere után idén ismét megnyílt a lehetőség a magyar egyetemek előtt: az újabb 8 milliárd forintnyi keretösszegre még egy hónapig, azaz május 23-ig várja pályázataikat a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal.
A kontinenseken átnyúló kutatási együttműködések révén a kiváló hazai kutatóműhelyek még aktívabban bekapcsolódhatnak a világ tudományos vérkeringésébe, és a világelitbe tartozó egyetemekkel összefogva áttöréseket érhetnek el olyan társadalmi és gazdasági kihívások megoldásában, amelyek Magyarország és a nagyvilág számára is egyformán fontosak.
Stanford, Yale, Szöuli Nemzeti Egyetem, Oxfordi és Cambridge-i Egyetem, Szingapúri Nemzeti Egyetem, King’s College, Tokiói Egyetem és a sort még lehetne folytatni. Mi a közös ezekben az intézményekben amellett, hogy a világ legjobb egyetemei közé tartoznak? Az, hogy valamennyien részt vesznek valamely hazai felsőoktatási intézmény partnereként a tavaly indított − és az idén is meghirdetett − HU-rizont Programban.
A programba bármely kontinensről bevonhatók külföldi kutatóhelyek és kutatók, de az így létrejövő konzorciumok szakmai vezetője minden esetben egy kiváló magyar felsőoktatási intézmény. A konzorciumok akár 400 millió forintos támogatást is elnyerhetnek, hogy a magyar emberek életminőségét meghatározó témákban – egészséges élet, fenntarthatóság és körforgásos gazdaság, digitalizáció – végezzenek sokszor forradalmi kutatásokat. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap idén 8 milliárd forintot tervez fordítani a legkiválóbb pályázatok finanszírozására.
A tavalyi felhívásra olyan sok magas színvonalú pályázat érkezett, hogy a támogató Kulturális és Innovációs Minisztérium 50 százalékkal, 12 milliárd forintra emelte az eredetileg 8 milliárdos keretösszeget, így a 112 benyújtott kutatási projektből összesen 30 nyerhetett támogatást. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter akkor kiemelte: a világ és benne az Európai Unió tudományos közössége egyértelműen számít a magyar kutatókra, hiszen „a glóbusz vezető egyetemei állnak sorba a magyar egyetemek által vezetett kutatásokban való részvételért”.
Azóta – az elnyert támogatásnak köszönhetően – az Óbudai Egyetem például a Stanforddal és a Szingapúri Nemzeti Egyetemmel kutat az orvosi robotika és a mesterséges intelligencia témájában, a Szegedi Tudományegyetem a Cambridge-i Egyetemmel és az Ulmi Egyetemmel a műanyagok mikro- és nanorészecskéinek az egészséges életre gyakorolt hatását vizsgálja, a Debreceni Egyetem pedig a Szöuli Nemzeti Egyetemmel és a Floridai Egyetemmel lépett együttműködésre a vezető nélküli járműfejlesztésben. A 30 nyertes projektben 11 magyar egyetem mellett 25 partnerország 91 intézménye vesz részt nagyszámú kiváló kutatóval.
A 2025-ös pályázati felhívás elérhető az NKFI Hivatal honlapján: HU-RIZONT nemzetközi kiválósági kutatási együttműködési program (2025-1.2.1-HU-RIZONT)