A KSH közzétette gyorsjelentését a hazai kutatás-fejlesztési tevékenység 2017-re vonatkozó jellemző statisztikai adatairól. Folyó áron 21%-kal többet fordítottunk kutatás-fejlesztésre tavaly óta, és megállt a kutatással foglalkozók létszámának évek óta csökkenő tendenciája.
A Hivatal hírei
Tavaly óta jelentősen nőtt az innovációs ráfordítás – K+F trendek a KSH idei előzetes statisztikai adatai alapján
Megjelenés dátuma: 2018. július 23.
Bővebben
Milyen a hazai innovációs teljesítmény a 2018. évi Globális Innovációs Index (WIPO) szerint?
A Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) által összeállított Globális Innovációs Indexben (GII) 7 indikátorcsoport összesen 80 indikátorával jellemzik a kutatást, a fejlesztést és az innovációt befolyásoló tényezőket. Magyarország az összesített rangsorban a tavalyi 39. helyről a 33.-ra lépett előre. A legnagyobb pozitív változás az „Egyetemek/vállalatok közötti kutatási együttműködések” indikátor terén jelentkezett.
Megjelenés dátuma: 2018. július 18.
Bővebben
Milyen a hazai innovációs teljesítmény az EU 2018-ban kiadott innovációs rangsorának adatai szerint?
Az Európai Bizottság által összeállított Európai Innovációs Rangsor (European Innovation Scoreboard, EIS) nemzeti innovációs teljesítménylistáján Magyarország összevont pontszáma alapján a tavalyi évhez képest kis mértékben előrelépett. A rangsor módszertanában tavaly jelentős változások történtek, amelyeket az adatok értő elemzésekor figyelembe kell venni.
Megjelenés dátuma: 2018. július 18.
Bővebben
Hol tartanak a FIEK központok?
Helyzetkép a támogatást nyert nyolc felsőoktatási és ipari együttműködési központ munkájáról
Elsősorban a kutatói közösség és az ipari szereplők szervezett együttműködéséből születhetnek olyan, nemzetközi összehasonlításban is versenyképes fejlesztések, amelyek a kutatói kiválóságra alapozva létező piaci igényekre reagálnak. Ez a hosszú távú célja annak a nyolc felsőoktatási és ipari együttműködési központnak, amely részben uniós, részben hazai forrásból indult 2017-ben. Képviselőik az NKFI Hivatal által felkért szakértői testület előtt is beszámoltak projektjeik előrehaladásáról.
Elsősorban a kutatói közösség és az ipari szereplők szervezett együttműködéséből születhetnek olyan, nemzetközi összehasonlításban is versenyképes fejlesztések, amelyek a kutatói kiválóságra alapozva létező piaci igényekre reagálnak. Ez a hosszú távú célja annak a nyolc felsőoktatási és ipari együttműködési központnak, amely részben uniós, részben hazai forrásból indult 2017-ben. Képviselőik az NKFI Hivatal által felkért szakértői testület előtt is beszámoltak projektjeik előrehaladásáról.
Megjelenés dátuma: 2018. június 27.
Bővebben
A külföldön tanuló magyar diákok hazai nyári gyakorlatát ösztönző pályázat idei nyerteseiről
Az NKFI Hivatal egyik pályázati konstrukciója az Egyesült Királyság egyetemein tanuló magyar diákok hazai nyári szakmai gyakorlatát teszi lehetővé. E támogatás segítségével néhány hónapra hazatérve, és hazai innovatív vállalkozások, kutatóintézetek tudományos munkájába kapcsolódva megismerhetik a magyarországi kutatói életpálya lehetőségeit, a kutatásfinanszírozás ösztönzőrendszerét is. A pályázat most kihirdetett nyertesei többek között szilárdtest-fizikai, mesterséges intelligenciához kapcsolódó és robotprogramozási kutatómunkában vesznek majd részt a nyáron.
Megjelenés dátuma: 2018. június 08.
Bővebben
Pályázói konzultáció az innovatív magyar kkv-k újabb európai megmérettetéséhez
A Horizont 2020 KKV fejlesztési eszköz (SME Instrument) pályázatán indulni kívánó innovatív hazai kis- és középvállalkozások számára szervezett pályázói konzultációt 2018. június 5-én az NKFI Hivatal. A magyar pályázók sikerességét a közvetlenül Brüsszelből elnyerhető támogatásokért zajló európai szintű versenyben a pályázati konstrukció és a pályázási szabályok részletes megismertetésével, szakértő tanácsokkal, korábbi pályázói és értékelői tapasztalatok megosztásával segíti elő a Hivatal.
Megjelenés dátuma: 2018. június 07.
Bővebben
A kutatás, a fejlesztés és innováció hősei, a kutatásfinanszírozás és az innováció-támogatás nyilvánossága
Egy weboldalon érhetők el a hazai és európai uniós forrásból finanszírozott KFI célú pályázatok és a közvetlenül az Európai Bizottságnál pályázható KFI programok. Kereshető adatbázisokban a támogatást elnyert projektek. Ígéretes projektek és példaértékű eredmények a gazdasági és társadalmi haszon tükrében. A hivatali szakpolitikai műhelymunka komplex információs bázisa.
Megjelenés dátuma: 2018. június 04.
Bővebben
Nemzeti kiválóság: öt új nemzeti kutatás-fejlesztési program indul
Új internetbiztonsági megoldásokat, méreganyagok közömbösítését, földrengésbiztos épülettervezési módszereket célzó, valamint a mesterséges intelligenciát, a fehérjetudományt és a lézertechnológiát érintő kutatások indulnak 10 új projekt keretében, amelyek összesen 5 milliárd forint támogatást nyertek el.
Megjelenés dátuma: 2018. május 31.
Bővebben
Egymásra épülő KFI pályázatokból finanszírozták a robottal végzett agyműtétet
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alap eddig 16 tematikus programot finanszírozott mintegy 80 milliárd forint keretösszeggel a főbb társadalmi gazdasági, környezeti kihívásokhoz kapcsolódó szakterületeken. Magyarországon most először végeztek agyműtétet robot segítségével, amelyet az NKFI Alapból finanszírozott két tematikus nemzeti program egymáshoz kapcsolódó projektjei tettek lehetővé.
Megjelenés dátuma: 2018. május 29.
Bővebben
Először végeztek Magyarországon agyműtétet robot segítségével
A Parkinson-kór tüneteit enyhítő elektródákat ültettek be egy beteg agyába, a ROSA nevű csúcskategóriás idegsebészeti robot segítségével az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetben. Korábban Magyarországon, de az egész kelet-közép-európai régióban sem került sor ehhez hasonló beavatkozásra, amely a Nemzeti Agykutatási Program újabb jelentős eredménye.
Megjelenés dátuma: 2018. május 29.
Bővebben
Többségében kisvállalkozások versenyeznek a 20 milliárd forint keretösszegű innovációs támogatásért
Csaknem háromszoros volt a túljelentkezés a kis-, közép- és nagyvállalatok KFI tevékenységének támogatására a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból kiírt 20 milliárdos keretösszegű innovációs pályázaton, amelynek a beadása május 15-én zárult le. A projektjük megvalósításához 100-600 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatásra pályázók több mint 90%-a kis- és közepes vállalkozás.
Megjelenés dátuma: 2018. május 16.
Bővebben
Tud-e szólni a tudomány azokhoz, akik fenntartják? A tudománykommunikációs szemléletmód formálása
A Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) Magatartástudományi és Kommunikációelméleti Intézete május 11-én tudománykommunikációs konferenciát rendezett. Nyitóelőadásában Pálinkás József a felelős tudománykommunikáció feladatait áttekintve kiemelte, hogy a tudományos publikálás korszerű ösztönzése, az igényes ismeretterjesztés és tudománynépszerűsítés mellett a kutatásfinanszírozási rendszerek, pályázati modellek, követelményrendszerek részévé kell tenni a tudománykommunikációt.
Megjelenés dátuma: 2018. május 14.
Bővebben
Körvonalazódó tervek az Európai Unió 2020 utáni kutatási és innovációs keretprogramjáról
A Bizottság közzétette a 2021-ben induló FP9, azaz a „Horizont Európa” névre keresztelt kilencedik uniós kutatási és innovációs keretprogram stratégiai irányait. A jelenlegi Horizont 2020 keretprogram 80 milliárd eurós – több mint 24 ezermilliárd forintos – költségvetéséből 2014 óta több száz innováció ösztönző pályázati program indult vagy fog még indulni 2020-ig.
Megjelenés dátuma: 2018. május 07.
Bővebben
Felkészülés az új uniós innovációs keretprogramra, egyeztetés a kutatói bérekről
A hazai közintézményekben dolgozó kutatói közösség számára kulcskérdés, hogy az uniós versenyben a közvetlenül Brüsszelben elnyert Horizont 2020 forrásokból versenyképes bér legyen kifizethető a magyar kutatóknak. Ezt nehezíti, hogy a Horizont 2020 támogatásokból nem számolhatók el automatikusan a kutatói bérek versenyképességét biztosító keresetkiegészítések.
Megjelenés dátuma: 2018. április 12.
Bővebben
Pálinkás József: a vállalkozások sikere a megújulás képességén múlik
A Richter Gedeon Nyrt. nyerte az Innovációs Nagydíjat egy új, originális hatóanyag, a cariprazine kifejlesztéséért, valamint az ebből készített gyógyszerek gyártásáért és forgalmazásáért.
Megjelenés dátuma: 2018. március 28.
Bővebben
A szegedi ELI lézerközpont és a tudományos és technológiai együttműködések Pálinkás József indiai látogatásán
Mintegy 30 indiai kutató részvételével zajlott le Újdelhiben az Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, az ELI-HU Nonprofit Kft. és a Delhi Magyar Nagykövetség közös szervezésében az ELI workshop, amelyen az NKFI Hivatal elnöke is részt vett.
Megjelenés dátuma: 2018. március 28.
Bővebben
Innovációs pályázatok: 70 milliárd forintos támogatási igény
A Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból mikro- és kisvállalkozások innovációjának ösztönzésére 10 milliárdos kerettel kiírt és március 12-én lezárult pályázatára kétszeres volt a túljelentkezés. A tematikus felhívások és együttműködési programok 31 milliárdos keretösszegére több mint 50 milliárd forintos támogatási igény érkezett.
Megjelenés dátuma: 2018. március 23.
Bővebben
Közérdekű tájékoztatás a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból az Aquaprofit Zrt.-nek víztisztító berendezés fejlesztésére nyújtott támogatásról
A sajtóban megjelent információk pontosítása céljából a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal az alábbi tájékoztatást teszi közzé az Aquaprofit Zrt.-nek konténeres víztisztító berendezés fejlesztésére hivatalos eljárásrendben, a jogszabályoknak megfelelően nyújtott támogatásról.
Megjelenés dátuma: 2018. március 22.
Bővebben
Kutatás, fejlesztés és innováció az energetikában – Pálinkás József előadása a Corvinuson
Az NKFI Hivatal által támogatott KFI projektekben és tematikus KFI programokban az energetika közvetlenül és közvetve (pl. az anyagtudományhoz, a járműtechnológiához kapcsolódva) is szerepel – mondta Pálinkás József a Regionális Energia- és Infrastruktúra-politikai Kutatóközpont felkérésére tartott előadásán a Budapesti Corvinus Egyetemen.
Megjelenés dátuma: 2018. március 08.
Bővebben
20 százalékkal több forrás a magyar tudományos eredmények nemzetközi láthatóságának növelésére
Idén is pályázhatnak támogatásra az eredményeikkel jelentős nemzetközi hatást kiváltó kutatók és kutatócsoportok. Az NKFI Hivatal újra meghirdette a magyar tudományos eredmények nemzetközi láthatóságának növelését ösztönző, 2017-ben bevezetett kiválósági pályázati konstrukciót.
Megjelenés dátuma: 2018. február 28.
Bővebben