Az ösztöndíjprogram tízmilliárd forintos keretéből közel harminc felsőoktatási intézmény részesült
Összesen 2381 egyetemi hallgató, doktorandusz és fiatal oktató nyert támogatást a 2024-25-ös tanévre az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Programból (EKÖP), valamint az azon belül külön alprogramként kiírt Kooperatív Doktori Programból (KDP) – tudatta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) az MTI-vel közleményben pénteken.
Az ösztöndíjprogram tízmilliárd forintos keretéből közel 30 felsőoktatási intézmény részesült, és közvetlenül ők hirdették meg a felhívásokat, valamint bírálták el a kérelmeket – közölték. A 2024-ben meghirdetett EKÖP integrált formában, megújult keretek között ötvözi a korábbi hasonló célú programok – az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) és a KDP – előnyeit.
Az EKÖP a felsőoktatási intézményeknek az eddigieknél sokkal nagyobb rugalmasságot és mozgásteret biztosít tehetséges hallgatóik és fiatal kutatóik támogatásában. Ennek szellemében a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból finanszírozott ösztöndíjfelhívásokat egységes keretfeltételek mellett maguk a felsőoktatási intézmények hirdették meg és bírálták el. Az EKÖP esetében 29, az EKÖP-KDP esetében 20 részt vevő egyetemen lehetett pályázni az 5-5 milliárd forintnyi teljes keretösszegre.
A program alapküldetése változatlan: ösztönözni a kutatás-fejlesztés és az innováció új generációjának kibontakozását.
Az ösztöndíjpályázatokat a kutatói-alkotói életpálya kezdeti szakaszaihoz igazodóan meghirdető EKÖP küldetése, hogy az egyéni kiválóság támogatásával járuljon hozzá a hazai kutatói és alkotóművészi utánpótlás megerősödéséhez, míg az EKÖP-KDP olyan doktorhallgatókat segít a céljaik elérésében, akik vállalati-egyetemi együttműködésben zajló és konkrét gyakorlati hasznosulást ígérő kutatás-fejlesztési feladatokon dolgoznak - tudatta a tárca.
Hozzátették: a megújult pályázat iránti töretlen bizalmat és lelkesedést mutatja, hogy a felsőoktatási intézmények rekordszámú, 4911 beérkezett pályázatból választhatták ki a támogatásra érdemes pályamunkákat. Az EKÖP esetében országos szinten az összes jelentkező 47 százaléka, míg az EKÖP-KDP esetében 72 százaléka nyert el támogatást.
Az EKÖP-ben nyertes részt vevők ösztöndíjai a korábbi évekhez képest számottevően emelkedtek: a nyertesek képzési szinttől függően havi 125 000-250 000 forint támogatásban részesülnek akár 12 hónapon keresztül, az EKÖP-KDP program keretében támogatott doktoranduszok pedig havi 400 000 forint ösztöndíjat kapnak – közölte a KIM.
Fontos hangsúlyozni, hogy a KDP megteremti az alapját a doktori tanulmányok keretében létrejött eredmények vállalati hasznosításának, a kutatói életpályák átjárhatóságának, újabb területen segítve a vállalatok és az egyetemek együttműködését – áll a minisztérium közleményében.
„Stratégiai célunk a kutatói utánpótlás erősítése, hogy minél több fiatal válassza ezt az ígéretes életpályát. Terveink szerint az egymillió főre jutó kutató-fejlesztő szakemberek létszáma az évtized végére a jelenlegi 6500 főről 9000 főre emelkedik, mert ők azok, akik tudományos eredményekkel, új megoldások fejlesztésével, hasznos innovációkkal járulnak hozzá Magyarország növekvő versenyképességéhez” – mondta el az eredmények bejelentése kapcsán Bódis László, a KIM innovációért felelős helyettes államtitkára a közlemény szerint.
Az EKÖP- és a KDP-ösztöndíjak az anyagiakon túl ezután is komoly szakmai elismerést, motivációt és presztízst jelentenek az eredményes kutatói-alkotói tevékenységet végző hallgatóknak, oktatóknak, fiatal kutatóknak – tette hozzá a helyettes államtitkár.
Forrás: magyarhirlap.hu