Budapest, 2025. január 29., szerda (MTI) - A tej- és a hústermelés hatékonyságának javítása érdekében új szemléletű szarvasmarhatenyésztési technológiát dolgoztak ki a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Kaposvári Campusán - közölte az egyetem a Hódagro Zrt.-vel közösen megvalósított projektről szerdán az MTI-vel.
Akadálymentes és folyamatos jármű-, illetve gyalogosközlekedést tesz lehetővé az UniParking elnevezésű forgalommenedzsment-alkalmazás, amelyet az Uni Inno Zrt.-nél, a győri Széchenyi István Egyetem százszázalékos tulajdonában lévő vállalkozásnál fejlesztettek ki. Az innováció a valós piaci igényeket kiszolgálva a beléptetést és forgalomirányítást is új szintre emeli a felhőalapú rendszer segítségével.
Két hazai nagyvárossal közösen pályázott az egyetem döntéstámogató megoldások fejlesztésére.
Különböző típusú vírusok hatástalanná, illetve működésképtelenné tételére fejlesztenek eszközt a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Virológiai Nemzeti Laboratóriuma (VNL) és a RoLink Biotechnology Kft. szakemberei – közölte a baranyai felsőoktatási intézmény az MTI-vel.
A gombatermesztés hatékonyságának javítására dolgoznak ki új megoldást a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) támogatásával a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és az Új Champignons Kft. munkatársai - tájékoztatott a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága.
Az Állatorvostudományi Egyetem sikeresen befejezte a "Kérődzők, lovak és húsevők növekvő jelentőségű vector-borne vérélősködőinek epidemiológiája Észak-Vietnámban" című 2019-2.1.12-TÉT_VN-2020-00012 azonosítószámú projektjét.
Budapest, 2025. január 24., péntek - Az Állatorvostudományi Egyetem sikeresen befejezte a "Kérődzők, lovak és húsevők növekvő jelentőségű vector-borne vérélősködőinek epidemiológiája Észak-Vietnámban" című 2019-2.1.12-TÉT_VN-2020-00012 azonosítószámú projektjét.
Befejezi küldetésének égboltfelmérési szakaszát az Európai Űrügynökség (ESA) Tejút-térképezője, a Gaia január 15-én. Az űrtávcső 2014 óta végez méréseket, az általa gyűjtött adatok alapján készülhetett el a Tejútrendszer eddigi legpontosabb térképe.
Budapest, 2025. január 15., szerda (MTI) - Magyarország kis, nyitott, korlátozott természeti erőforrásokkal rendelkező országként a tudásra, kreativitásra építhet, ezért támogatni kell, hogy sikeres technológiai, startup ökoszisztéma jöjjön létre és ezt segítheti a Budapesten májusban megrendezendő Zero One Hundred konferencia - mondta Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár szerdán budapesti sajtótájékoztatón.
Szerdán befejezi küldetésének égbolt-felmérési szakaszát az Európai Űrügynökség (ESA) Tejút-térképezője, a Gaia. Az űrtávcső 2014 óta végez méréseket, az általa gyűjtött adatok alapján készülhetett el a Tejútrendszer eddigi legpontosabb térképe.
Budapest, 2025. január 15., szerda (MTI) - Szerdán befejezi küldetésének égbolt-felmérési szakaszát az Európai Űrügynökség (ESA) Tejút-térképezője, a Gaia. Az űrtávcső 2014 óta végez méréseket, az általa gyűjtött adatok alapján készülhetett el a Tejútrendszer eddigi legpontosabb térképe.
Az asztmával kapcsolatos kutatások után újabb projekt nyert pályázati támogatást a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban (SZBK): ez a kutatás az alvás és ébrenlét szabályozásával foglalkozik majd. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) Exellence kutatási pályázatának támogatását Timinszky Gyula, az SZBK csoportvezetője kapja, közölte az intézet honlapján.
Virtuális valóságon keresztül mutatott be lehetséges karrierutakat és a Hungarian Startup University Programban (HSUP) rejlő lehetőségeket a Nemzeti Innovációs Ügynökség a 25. Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon. A kitelepülés célja az volt, hogy ösztönözze a kilátogató diákokat a jövőjükön való gondolkodáson és bemutassa, a program miként tudja támogatni őket abban, hogy álmaikat valóra váltsák.
Szeged, 2025. január 11., szombat (MTI) - Az asztmával kapcsolatos kutatásokra nyert el a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) Exellence kutatási pályázatának támogatását Czimmerer Zsolt, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) makrofág polarizáció csoportjának vezetője - közölte a Magyar Kutatási Hálózathoz (HUN-REN) tartozó intézet honlapján.
Az NKIFH Exellence kutatási pályázatának célja, hogy felkészülési lehetőséget nyújtson az Európai Kutatási Tanács által meghirdetett programokban való sikeres részvételhez.
A Semmelweis Egyetem több munkatársa is részt vett abban a dr. György Bence és dr. Roska Botond vezette kutatásban, melynek célja a látásvesztés megelőzése az örökletes makuladegeneráció egy formájában szenvedő betegeknél. A kifejlesztett speciális génszerkesztési eljárás nemcsak a szóban forgó Stargardt-kór, hanem más genetikai retinabetegségek terápiájában is áttörést hozhat. A Semmelweis Egyetem több mint tíz éve működik együtt a világhírű Semmelweis alumnival, dr. Roska Botonddal és intézetével, a Molekuláris és Klinikai Szemészeti Intézettel (IOB), amelynek missziója a vakság gyógyítása, illetve a látás helyreállítása.
A Plos One tudományos szakfolyóiratban dr. Tihanyi Balázs és munkatársai publikálták azt a X. századi feltárt sírt, amelyben egy fegyveres nő maradványait azonosították. Ez az első ismertté vált női fegyveres temetkezés a Kárpát-medencében.
A Debrecen Podcast örömmel jelenti be, hogy a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal „Tudományos kutatások Debrecenben” című Mecenatúra pályázatának támogatásával egy különleges, tudományos évadot indít.
Kihirdették a Nemzeti Kutatási Kiválósági Program Advanced és Starting pályázatainak eredményét: az Eötvös Loránd Tudományegyetemről összesen 25 kutatás kapott támogatást, a legtöbb a Természettudományi Karon indul.
Sikeresen zárult a növelt szilárdságú szerkezeti anyagok hatékony megmunkálási technológiáinak kifejlesztését célzó kutatásfejlesztési projekt a Ferropatent Zrt.-nél.