A gépi látástól a szabad szemmel nem látható élőlényekig
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) által meghirdetett Tudományos mecenatúra program célja a kiváló magyar kutatók és kutatások hazai és nemzetközi láthatóságának erősítése – fiatal kutatók külföldi konferenciákon való részvétele, itthon rendezett nemzetközi tudományos konferenciák, valamint tudománynépszerűsítő aktivitások révén.
2,5 milliárd forint tudománykommunikációra és kutatóink nemzetközi kapcsolatépítésére.
A Tudományos Mecenatúra Program idei pályázatára ötszörös túljelentkezést regisztráltak, ezért a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Hivatal által meghirdetett pályázat eredetileg egymilliárd forintos keretösszegét 2,5 milliárdra emelték – hangsúlyozta Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár. A bővítésnek köszönhetően 366 kutató erősítheti a magyar egyetemek, kutatóhelyek nemzetközi hírnevét, illetve hozhatja közelebb a tudomány „misztikus” világát az utca emberéhez.
A 2,5 milliárd forintos program nemcsak a fejlesztéseket, de a piacra jutásukat is segíti. A cél az, hogy minden második kkv innovatív módon működjön, ez ugyanis a hatékonyságot, a foglalkoztatottságot és a béreket is javítja.
Az NKFI Alapból támogatott projekt keretében a PRO-FORM Kft. kutatási és fejlesztési projektet valósított meg, amelynek címe: Másodlagos forrásból származó biológiailag lebomló PLA és PET anyagában történő újrahasznosítása, magas hozzáadott értékű, piacképes csomagolótermék fejlesztése révén.
Felkavaró eszközök a levegő útjában
Az áramlástani berendezések, járművek tervezése során gyakran alkalmazunk örvénygenerátorokat. Ezek olyan apró, ismétlődő elemek a test felszínén, amik az áramlást megzavarják és a különböző sebességű zónákat összekavarják. Elsőre nagyon furcsának tűnhet, milyen haszna lehet ennek?
A Széchenyi István Egyetem doktoranduszaként Péter Brúnó járműipari, míg dr. Tinka Domonkos egészségügyi kutatásával került több tucat pályázó közül a rangos 3MT verseny hét legjobbja közé.
Bódis László: Felgyorsítják a kkv-szektornak járó európai uniós források kifizetését
Innovációs programcsomagot hirdet meg a kormány a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak 180 milliárd forint értékben – mondta el lapunknak Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár. A Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója közölte azt is, ebből 106 milliárd forinttal támogatják a kutatás-fejlesztésre alapuló innovatív termékek és technológiák létrehozását, valamint 75 milliárd forinttal a legkisebb vállalkozások üzleti folyamatainak innovációját.
Az első év eredményei alapján sikeresnek mondható a MATE és a Terra-Coop Termelő és Szolgáltató Kft. konzorciumi formában megvalósuló,,,Szántóföldi növénytermesztés permetezési hatékonyságának növelése, a növényi növekedési periódusok konvolúciós neurális hálózat alkalmazásával történő felismerésével” – című projektje. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalhoz benyújtott 2022-1.2.2-TÉT-IPARI-UZ-2022-00010 azonosítószámú támogatási kérelmet a Kulturális és Innovációs Minisztérium a 2022. decemberében hozott döntése értelmében 63 204 248 forinttal támogatta.
A szobanövények reneszánszukat élik az utóbbi években. Népszerűségük újbóli fellendülésének egyik oka a koronavírus-járvány volt, nemcsak itthon, hanem világszerte, vásárlásukkal azoknak sem kellett lemondaniuk a növénynevelésről, akiknek nincs kertjük, balkonjuk. Kedvükre válogathattak a beltéri növények egyre szélesedő választékában. A szobanövénypiac érdekes trendeket és összefüggéseket követ, erről számolunk be cikkünkben.
Az idén és jövőre 181 milliárd forint áll rendelkezésre a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) pluszban a kis- és középvállalkozások innovációjának támogatására – mondta szerdán budapesti sajtótájékoztatóján a kulturális és innovációs miniszter. Hankó Balázs kiemelte, hogy az elmúlt évek legnagyobb kisés középvállalkozási innovációs programja két részből áll: egy 106,88 milliárd forintos fókuszterületi pályázatból, amelynek célja, hogy a kkvk exportképes terméket hozzanak létre, és azzal lépjenek ki a nemzetközi piacra, a másikban pedig 75 milliárd forintot biztosítanak a mikro- és kisvállalkozásoknak innovációs folyamataik erősítésére.
Hankó Balázs miniszter felkérését elfogadva október 1-jétől Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikusprofesszor tudománypolitikai főtanácsadóként erősíti a magyar tudomány és kutatás ügyét – közölte lapunkkal a Kulturális és Innovációs Minisztérium. Krausz Ferenc munkáját a Nobel-díjas Iroda fogja támogatni.
A villamosenergia-hálózatok optimalizálása a hatékonyság, a megbízhatóság és a biztonság növelése, valamint az energiatermelés költségeinek csökkentése érdekében összetett probléma, amely különböző kihívásokat vet fel. Vannak olyan megoldások, amelyek a technológiai innovációnak köszönhetően ma már alkalmazhatók az energiahálózatok hatékonyságának növelése és a veszteségek csökkentése érdekében. Az energiahatékonyság nemcsak az energiatermelés és -átvitel környezetre gyakorolt hatásának csökkentését teszi lehetővé, hanem a felhasználók energiaköltségeinek mérséklését is
A Beks Kommunikációs Technika Kft. 20 éve foglalkozik komplex beléptetőrendszerek fejlesztésével és telepítésével, melyet Welcome 3 néven jegyez. A beléptetés fogalma triviálisan kapcsolódik az értékesítési rendszerekhez, a komplexitásnak köszönhetően a beléptető rendszerünket alkalmassá kell tenni Magyarországon működő minden jegyértékesítő rendszerrel való együttműködésre.
A 20. század első évtizedei - az első világháború, a trianoni országcsonkítás és ezek gazdasági, társadalmi és politikai következményei - jelentős kihívások elé állították a magyar kertészeti ágazatot is. A magyar termelők azonban nagyfokú alkalmazkodóképességről tettek tanúbizonyságot, a nehézségek ellenére megőrizték a hagyományos termesztési gyakorlatokat, miközben új technológiákat és technikákat vezettek be. A megcsonkított magyar virághagymatermesztés a két háború közötti időszakban újjáéledt, amit a közlekedés és a mezőgazdaság fejlődése ösztönzött. A magyar virághagyma-termelők gépesítették a gazdálkodást, és a növekvő igények kielégítésére hibridfajtákat vezettek be.
PÉCS Szombat rendezték a III. Csemegeszőlő Kiállítás és Versenyt. Az ország különböző részeiről érkeztek a kiállítók, akik felaggatták csemegeszőlőiket és kóstolókat helyeztek ki belőlük az asztalokra. Fiatalok és idősek is egyik standtól a másikig járkáltak, hogy minél több szőlőfajtát megkóstoljanak.
Az egyik legfontosabb feladat a kutatói utánpótlás erősítése
,,Nem alap- és alkalmazott kutatásban kell gondolkodni, hanem az értéklánc egészére kell tekinteni. Ha kitalálsz valamit, azonnal vidd tovább. Szabadalmaztasd az eljárást, alapíts céget az eredményed hasznosítására. Ezen a téren még gyengék vagyunk" - nyilatkozta magazinunknak Gulyás Balázs, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnöke. A professzor meggyőződése, hogy a magyar kutatási ökoszisztéma - bár nagyon sok kívánnivalót hagy maga után tele van rejtett értékekkel, kincsekkel, lehetőségekkel.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM), valamint a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) Nemzeti Laboratóriumok programja keretében működő Nanoplazmonikus Lézeres Fúzió Kutatólaboratórium friss eredményeiről és terveiről adunk tömör ismertetést az alábbiakban.
Mivel a városokban egyre kevesebb hely marad a parkoknak, hagyományos növény-beültetéseknek, növekszik a jelentőségük a tetőkerteknek, zöldfalaknak, zsebparkoknak, közösségi kerteknek. Ezek az alternatív zöldfelületek is hozzájárulnak a városi lakosok egészségéhez és általános jóllétéhez, miközben esztétikusak, kifejezetten jól mutatnak.