A Tématerületi Kiválósági Program alapvető célja, hogy a támogatott intézményekben erősödjön az alkalmazott kutatás-fejlesztési és innovációs fókusz és a kutatómunka produktivitása. „Hosszú távon azt várjuk az új programtól, hogy növelje a kutatási tevékenységek nyitottságát, ösztönözze a kutatás-fejlesztési és innovációs ökoszisztéma szereplőinek együttműködését, segítse a kutatási eredmények társadalmi, gazdasági és környezeti hasznosítását, a kutatási kapacitások optimális kihasználását, valamint kiszámítható, versenyképes, vonzó kutatói életpályát kínáljon az intézményekben” – mondta el Szigeti Ádám innovációért felelős helyettes államtitkár a Bay Zoltán Kutatóintézet Lézercsarnokában.
Fontos, hogy a kutatások a legégetőbb társadalmi-gazdasági kihívásokra keressenek gyakorlatban is hasznosítható válaszokat, ezért a Tématerületi Kiválósági Programra benyújtott szakmai programoknak, tématerületeknek illeszkedniük kellett a „biztonságos társadalom és környezet”, az „ipar és digitalizáció”, az „egészség”, valamint a „kultúra és család” kutatási területek valamelyikéhez. A Bay Zoltán Nonprofit Kft. két támogatott tématerületét Grasselli Norbert ügyvezető igazgató mutatta be.
- Az „Alkalmazásorientált anyag-, technológia-, elméleti és vizsgálati módszerek fejlesztése” tématerület a korszerű anyagokat és mérnöki technológiákat kutatja, többek között a 3D fémnyomtatási technológiák ipari alkalmazásának lehetőségeivel is foglalkozik. Az intézménynek a fémmátrixú kompozitok, fémhabok és fémemulziók területén folytatott alapkutatásokból már több szabadalma is született, többek között ezeket kívánják a kutatók az iparban alkalmazható technológiákká fejleszteni. Emellett az üzemelési biztonsággal, az üzemelő berendezések károsodási folyamataival, azok modellezési és vizsgálati módszereinek fejlesztésével foglalkoznak.
- Az „Új, termékorientált, biológiai alapú fejlesztések a körkörös gazdaságban” tématerület a mikrobiológiai folyamatok hatásának multispektrális, analitikai és DNS-alapú nyomon követésére, valamint drónokkal nagy területekről begyűjtött adatok tudományos feldolgozására és új összefüggések keresésére koncentrál. A kutatók vizsgálják a meddőhányók és ipari melléktermékek mikrobiális viselkedését, valamint a különböző értékes nyersanyagok – pl. ritkaföldfémek – mikrobiális úton való kioldásának, visszanyerésének lehetőségét is.
Grasselli Norbert kiemelte: a most elnyert támogatás a fókuszált kutatómunkán túl korszerű kutatási eszközök, szoftverek beszerzésére, hálózati együttműködések építésére és fejlesztésére, valamint az elért eredmények széleskörű terjesztésére is lehetőséget teremt.
Budapest, 2019. június 26.