Az EU jelenleg futó Horizont 2020 (röviden H2020) keretprogramjában Magyarország az eddigi csaknem 1000 sikeres pályázati részvétellel és 259 millió euró elhozott forrással dobogós teljesítményt nyújt az EU13, azaz a 2004 után csatlakozott EU tagországok között. Árnyalja a képet, hogy a Horizont 2020 eddig odaítélt támogatásaiból az EU13 országok pályázóinak alig 5%-ot sikerült elnyerniük, míg a régi tagországokba 86% jutott. Fontos, hogy a magyar résztvevők az eddiginél hatékonyabban használják ki ezeket a közvetlen finanszírozási lehetőségeket, hiszen 2020-ig még sok – részben jelenleg is nyitott és pályázható – uniós forrást kínál a kutatási és innovációs keretprogram.
Dr. Szabó István, az NKFI Hivatal elnökhelyettese a fórumon hangsúlyozta: a Hivatal stratégiai feladatának tekinti a hazai H2020 részvétel javítását. A pályázói sikeresség elősegítésének új eszköztára a szakértői szolgáltatások megerősítésétől a hazai rásegítő pályázatok rendszerének megújításáig terjed – utalt Szabó István az NKFI Hivatal intézkedéscsomagjára, előadásában részletesen kifejtve az egyes ösztönző lépéseket.
A rendezvényen egy sikeres magyar H2020 pályázó is megosztotta gyakorlati tapasztalatait az érdeklődőkkel. A pályázók minél korábbi felkészítése érdekében a Hivatal munkatársai a 2021-ben induló Horizont Európa keretprogram fő irányvonalait is bemutatták., valamint a fórum résztvevői a helyszínen feltett kérdéseikre is választ kaphattak. H2020 pályázataink minőségét és a hazai, sőt regionális érdekérvényesítést is nagyban segítheti, ha a magyar szakértők minél intenzívebben bekapcsolódnak a nemzetközi értékelésbe. A fórum programját ezúttal már egy külön értékelőknek szóló workshoppal is kiegészítették a szervezők, amely során értékelők osztották meg tapasztalataikat a bírálói folyamatról, ill. eszmecsere folyt arról, hogy hogyan közreműködhetnek az értékelők a magyar részvételű H2020 pályázatok minőségének javításában és milyen támogatásokra lenne szükség a kormányzati oldalon.
Budapest, 2019. július 4.