A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap 145 milliárdos keretösszegéből idén 53 milliárd forint pályázati támogatásra nyílik lehetőség – jelentette be az innovációs és technológiai miniszter május 29-én, Zalaegerszegen.
Több tízmilliárd forint értékű kutatás-fejlesztési és innovációs pályázatok.
Palkovics László a hazai kutatás-fejlesztés és innováció stratégiai dokumentumairól, a gazdaságélénkítő pályázati lehetőségekről tartott sajtótájékoztatón elmondta: az új pályázati lehetőségekkel elsősorban a magyar kis- és középvállalkozások kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységét szeretnék támogatni. Kiemelte: az innováció jelentős mértében hozzájárul a gazdasági növekedéshez. Minden forint – amelyet az adott vállalkozás innovációfejlesztésre fordít – öt-hat forinttal tudja növelni a nyereségességet.
Kifejtette, hogy a pályázati rendszert úgy alakították át, hogy a koronavírus-járvány okozta helyzet ne problémát, hanem lehetőséget jelentsen a vállalkozásoknak. A kormány 25 százalékkal (31 milliárd forinttal) növelte az állami ráfordítás nagyságrendjét. Létrehozta a Nemzeti Tudománypolitikai Tanácsot, amelyben a tudomány, valamint a gazdasági élet szereplői is képviseltetik magukat. A testület az első ülésén megtárgyalta a kutatás-fejlesztési innovációs stratégiát, amelyet a kormány május 27-én fogadott el.
A KKV Start Innovációs pályázat a vállalkozásokat segíti, a hallgatók pályázati támogatással külföldi egyetemeken szerezhetnek tudást. A 18 nemzeti laboratórium a 90 milliárd forint támogatási összegből idén 14 milliárd forintot használhat fel.
Az intézmények közül a Virológiai Nemzeti Laboratóriumot és a mesterséges intelligenciával foglalkozó laboratóriumot emelte ki.
Kitért arra is, hogy a 24 koronavírus-kutatással foglalkozó projekt támogatására 3 milliárd forintot fordítottak. Többek közt finanszírozták a lélegeztetőgépek fejlesztését, a vírus megismerését és a diagnosztikai eljárásokat szolgáló programokat, valamint a gyógyszerfejlesztésekre vonatkozó kutatásokat. A hazai védőmaszk- és vakcinagyártás megteremtésére 7 milliárd forintot fordítanak.
Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke részletesen szólt a piacvezérelt kutatás-fejlesztési támogatásokról, amely elősegíti, hogy olyan szolgáltatás, termék jöjjön létre, amely a világpiacin is sikert eredményezhet. A konstrukció 40 milliárd forint feletti összeggel támogatja, hogy az egyetemek és a kutatóintézetek részt vegyenek a vállalati innovációs folyamatokban.
Forrás: Zalaegerszegi 7 Nap