Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Három lélegeztetőgép-típust fejlesztenek
2020. május 22.
Módosítás: 2020. május 22.
Olvasási idő: 2 perc
Három egyetem is fejleszt koronavírusos betegek kezelésére ideális lélegeztetőgépet, egy gyorsan elérhető, védettséget adó vérszérum már elkészült, s októberre egy vakcina gyártása is elindulhat – derült ki az Innovációs és Technológiai Minisztérium által szervezett konferencián. Palkovics László tárcavezető közölte: többletforrást biztosítanak a pandémiával kapcsolatos kutatásokra.

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos kutatásokra külön forrást biztosít a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal az innovációs alapon belül – jelentette be Palkovics László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) vezetője a tárca tegnapi, online konferenciáján, amelynek a témája a koronavírus-járvány elleni védekezés volt. Szavai szerint az utóbbi két hónapban a koronavírus-kutatással kapcsolatban száz feletti projektjavaslat érkezett be a minisztériumhoz, amelyek közül 24 támogatásáról már döntöttek, 52 a döntés-előkészítési szakaszban van, s 12 további projekt vár döntésre.

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a rendezvényen arról beszélt, hogy alacsony aktív fertőzöttséget és relatíve alacsony átfertőzöttségi arányt állapítottak meg a négy hazai orvosképző egyetem objektív keresztmetszetet adó, több mint hatvanezer esetet feldolgozó vizsgálata alapján. Az ITM támogatásával végzett, országos szűrővizsgálattal kapcsolatban a rektor elmondta: 17,8 ezer embert választottak ki hét régió 466 településén, valamint 23 budapesti kerületben, s közülük 10,6 ezren vettek részt a tesztelésen, amelynek alapján kétszáz és hétezer közöttire tehető az aktív fertőzöttek száma. Mint mondta: Pest, Nógrád, valamint Veszprém megyében magas, 75 százalék felett volt a részvétel.

Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem docense, a koronavírus-kutatási akciócsoport vezetője azt emelte ki, hogy negyven feletti olyan mintával rendelkeznek, amelyekből a vírus teljes genetikai analízisét el tudták végezni.

Arról is beszámolt, hogy az eddig tesztelt, négyszáznál több hatóanyag jelentős része nem hatékony, ám közülük többel eredményesen csökkentették a SARS–CoV–2 szaporodását. A vegyületek ugyanakkor további vizsgálatokat igényelnek. A konferencián elhangzott: három egyetem is fejleszt lélegeztetőgépeket, amelyek az egyéni paraméterek beállíthatósága mellett nagyszámú beteg lélegeztetésére lesznek alkalmasak, és a fertőzöttek által kilégzett levegőt is elszívják. Lacza Zsombor ortopéd-traumatológus szakorvos vérszérumalapú terápiák fejlesztésével foglalkozó munkacsoportja egy gyorsan elérhető terméket már kifejlesztett a gyógyult betegek vérplazmájából, s eddig tíz fertőzöttet kezeltek a szerrel. Mint mondta, egy koncentráltabb, hosszabb ideig eltartható készítményt is előállítanának, emellett a hazai szérumgyártási struktúra kialakításán is dolgoznak. Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora közölte: kis szériában már októberre előállítanak vakcinát.

Forrás: Magyar Nemzet

Utolsó módosítás: 2020. május 22.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?