Az emberekhez hasonlóan, a beszéd intonációját a kutyáknál is egy alacsonyabb szintű agyi funkció dolgozza fel, míg a szavak értelmezése magasabb szinten történik – derítették ki az ELTE kutatói. 2016-ban a Science című folyóiratban az etológusok már beszámoltak arról, hogy MR-képalkotó vizsgálatok során kiderült, hogy csakúgy, mint az emberek, a kutyák külön dolgozzák fel a szavak hangulati tartalmát, és lexikális jelentését. Ez azt jelenti, hogy ez a képesség az evolúció során jóval hamarabb megjelent, mint maga a beszéd.
A kérdés ez után az volt, a folyamat hasonlóképpen játszódik-e le az állatok esetében is, mint az embereknél. Az MTA-ELTE Lendület Neuroetológiai Kutatócsoportjának munkatársai hétfőn a Scientific Reports (Tudományos Jelentések) folyóiratban megjelent tanulmányukban arról számoltak be, hogy együttműködő, éber kutyák agyának MR-vizsgálatai során kiderült, a funkciók működése náluk is két szinten történik. A kutyákkal jól ismert, dicsérő szavakat – okos, jól van, ügyes –, és ismeretlen, semleges szavakat – mint, mintha, még – hallgattattak semleges és dicsérő módon hangsúlyozva.
A képalkotó vizsgálatokból kiderült, hogy a hangsúlyok értelmezése a kutyák agyában is a kéreg alatti területeken történik, míg a szavak jelentésének értése a kéregben. „Bár az emberek beszédértése sok tekintetben különleges, a kutatások izgalmas hasonlóságokat tártak fel közöttünk és a beszédképtelen fajok között. Ezek a hasonlóságok azonban nem jelentik azt, hogy a hierarchia a beszédfeldolgozás érdekében fejlődött ki.
Az eredményeink arra világítanak rá, hogy a hierarchia valamilyen általánosabb, sokkal alapvetőbb, nem beszédspecifikus értelmezési folyamatot tükröz, amelyet az emberek beszédértése is követ” – mondta Andics Attila a kutatócsoport vezetője.
Forrás: Népszava