Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Két startup kapott húsz-húsz milliós befektetést az ötletére
2020. június 29.
Módosítás: 2020. június 30.
Olvasási idő: 3 perc
EGYETEM | A tervek szerint mindkét fejlesztés fél éven belül elérhetővé válik

Az inkubációs programról

A győri Széchenyi István Egyetem inkubációs programjába összesen 25 startup jelentkezett, közülük kilenc vehetett részt a járványhelyzet miatt online lebonyolított, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által támogatott képzésen, amelyen fejleszthették ötleteiket. A döntőbe a három legígéretesebb csapat jutott be. Közülük kettő, a Myspectra és az Ultimate Waterprobe kapott 20-20 millió forintos befektetést.

Egy sokrétű spektrométer és egy mesterséges intelligenciával összekötött digitális vízminőség-figyelő eszköz nyerte el a befektetők bizalmát.

Hordozható, sokféle iparágban használható, olcsón gyártható és fenntartható – ilyen spektrométer kifejlesztését tűzte ki célul a Myspectra nevű startup, amely húszmillió forintos befektetést nyert el az MFB csoporthoz tartozó Hiventures Zrt.-től és a Quantum Leap Kft.-től nemrégiben. Spektrométereket sok iparágban használnak az anyagok fizikai-kémiai jellemzőinek kimutatására, minőség-ellenőrzésre. Ezek a berendezések azonban gyakran szűk mérési tartományúak, jellemzően egy-egy speciális területen alkalmazhatók, és bonyolult a működésük. A startup által fejlesztett eszköz ezzel szemben kis méretű, bármely iparágban használható lesz, mégpedig vegyszerek és a minta roncsolása nélkül. Mindez olcsóbb termék-előállítást és -fenntartást eredményez. A Myspectra tagjai arra számítanak, hogy emiatt olyan cégek is megengedhetik maguknak a készülék megvásárlását, amelyeknek a mostani, több millió forintos berendezések túl drágák.

„A prototípust fejlesztjük, és rendelkezünk kezdetleges mérési szoftverekkel is. A végeredmény olyan készülék lesz, amelyet a munkatársak a gyár területén bárhol és bármikor használhatnak” – mondta Szotter László, a Myspectra tagja. A munka házi barkácskörülmények között kezdődött két éve, nem sokkal azután, hogy két későbbi társával egy asztalhoz került a Széchenyi István Egyetem, a Startup Campus és a Quantum Leap Kft. szervezésében megtartott képzésen. Eddig saját erőből végezték a fejlesztéseket, a Startup Campus és a győri egyetem közös inkubációs programja végén azonban 20 millió forintos befektetést kapott a startup, amelyet cégalapításra, prototípusgyártásra, hardver- és szoftverfejlesztésre, valamint a tanúsítványok, engedélyek beszerzésére költenek. A tervek szerint 2021 elején piacra lépnek a termékkel.

A Myspectra mellett a kaposvári Ultimate Waterprobe nyert a program végén 20 milliós befektetést. Az alapítók által fejlesztett ötlet egy olyan digitális vízminőség-figyelő eszköz, amely mesterséges intelligencia révén előre jelzi a várható változásokat, és akár beavatkozásra is képes. „A legfőbb célunk a halpusztulás megakadályozása, ezáltal próbáljuk a fenntartható halfogyasztást elősegíteni, csökkentve az óceánok túlhalászását” – magyarázta Vámosi Flórián, a startup vezetője. Hozzátette, a halpusztulások oka jellemzően a vízminőség romlása, rendszerük azonban valós időben figyeli a fizikai, kémiai és biológiai paramétereket, és szükség esetén javaslatot tesz a teendőkre. Mindezt egy tóban úszó szenzorgondola, a tóparton lévő kommunikációs egység és egy webplatfrom biztosítja. A káros folyamatok így csírájukban elfojthatók. A csapat az elnyert 20 millió forintot nagyrészt termékfejlesztésre költi, és részt vesz a Startup Campus és a Tungsram közös akcelerációs programjában. A munkát így már a Tungsram mérnökei is segítik, a gyártásban és az előkészítésben szintén fontos partner lehet a vállalat. Közben pedig már megállapodást kötöttek az első felhasználóval, amely vállalta, hogy pilotprojektben való részvétellel is segíti az Ultimate Waterprobe-ot. Az első értékesíthető termék a legkorábban októberre várható.

Forrás: Világgazdaság

Utolsó módosítás: 2020. június 30.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?