Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Koronavírus-projekteket támogatnak
2020. május 22.
Módosítás: 2020. május 22.
Olvasási idő: 2 perc
Különálló büdzsé lesz a járványkutatásra az NKFIH-nál

Számos hazai egye em és konzorcium foglalkozik a koronavírus kontrolljával, a vírus megismerésével, vakcinakutatással, antivirális készítmények fejlesztésével, valamint szájmaszk és lélegeztetőgép gyártásával a járvány kitörése óta – mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter egy online konferencián. Az elmúlt két hónapban több mint száz projekt kért támogatást a tárcától, ezekből 24 projektet támogattak már, 52 döntés-előkészítő fázisban van, 12 pedig döntésre vár. Eddig a projektekről gyorsan kellett dönteniük, de a miniszter szerint a jövőben ismét visszaáll a normál pályázati út: a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalnál (NKFIH) létrehoznak majd egy járvánnyal kapcsolatos kutatási büdzsét is. A futó fejlesztésekre az NKFIH hárommilliárd forintot különített el.

Jakab Ferenc, a koronavírus-kutatási akciócsoport vezetője a legfontosabb eredményeket ismertetve elmondta: első körben a vidéki laborokban izolálták a vírust, majd a vírus genetikai állománya felé fordultak. Hozzátette: már negyven felett van azoknak a mintáknak a száma, ahol a vírus teljes genetikai állományát fel tudták állítani. Mind az új vakcina fejlesztése, mind a már eddig ismert hatóanyagok tesztelése fontos, az utóbbiak száma már négyszáz felett van, de persze nagy részük nem hatékony. Eközben a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) és a Debreceni Egyetem együttműködésében megkezdődött az új koronavírus-vakcina fejlesztése. Az NNK-ban már március közepén, Európában az elsők között izolálták az új koronavírust, és ma már a Covid–19-nek harminc-negyven különböző személyből származó izolált vírusával rendelkeznek, ez adja az alapját a vakcinafejlesztésnek. A kutatás jelenlegi fázisában először kiválasztják azokat a különböző vírustörzseket, amelyeket fel kell használni a fejlesztés során, majd tesztelik azokat a sejtkultúrákat, amelyek a leginkább alkalmasak a vakcina kifejlesztéséhez. Az ambiciózus tervek szerint már idén októberben elindulhat a vakcina kis szériás gyártása.

Magas részvételi arány

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora szerint nagyon magas, 67,7 százalékos volt a részvételi aránya a négy orvosegyetem és a Központi Statisztikai Hivatal által közösen szervezett H-Uncover nevű országos reprezentatív epidemiológiai kutatásnak – a hasonló szlovén és izlandi méréseken 46, illetve 36 százalékos volt a részvételi arány. Az első keresztmetszet-vizsgálaton 8276-ból két pozitív esetet találtak.

Forrás: Világgazdaság

Utolsó módosítás: 2020. május 22.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?