Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Kovásznai diákot díjazott az MTA
2021. július 13.
Módosítás: 2021. július 20.
Olvasási idő: 4 perc
A kovásznai 11. osztályos Ravasz András a látássérültek számára tervezett olyan készüléket, amely lehetővé teszi, hogy könyveket olvashassanak. Találmányát, amelyet már díjazott a Magyar Tudományos Akadémia, a sepsiszentgyörgyi Magyar Kulturális Intézet által szervezett tegnapi eseményen ismertette. A fiatal kutató a Krónikának mesélt a tudományos felfedezések versenyén kapott elismeréséről és a kivitelezési folyamat nehézségeiről.

A kovásznai 11. osztályos Ravasz András a látássérültek számára tervezett olyan készüléket, amely lehetővé teszi, hogy könyveket olvashassanak. Találmányát, amelyet már díjazott a Magyar Tudományos Akadémia (MTA), a szentgyörgyi Magyar Kulturális Intézet által szervezett tegnapi eseményen ismertette. A fiatal kutató a Krónikának mesélt találmányáról.

LÁTÁSSÉRÜLTEK SZÁMÁRA TENNÉ ÉLMÉNNYÉ A KÖNYVEK OLVASÁSÁT A HÁROMSZÉKI RAVASZ ANDRÁS GIMNAZISTA TALÁLMÁNYA Kovásznai ifj ú feltalálót díjazott az Akadémia.

Rendkívüli találmánnyal rukkolt elő Ravasz András kovásznai gimnazista (portrénkon), aki a pandémia alatt úgy próbálta hasznossá tenni magát, hogy a vak és gyengén látó embertársai számára tervezett szerkezetet, amellyel azok bármilyen könyvet el tudnak olvasni. Találmányának gyakorlati vonatkozásait tegnap ismertette a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban. A Magyar Kulturális Intézet szervezte eseményen látássérültek is megtudhatták, miként működik a Braille Comfort Pack elnevezésű eszköz a hétköznapokban. Ennek kapcsán kérdezte a Krónika a fiatal feltalálót, a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Gimnázium 11. osztályos diákját, aki találmányáról, a tervezési folyamat nehézségeiről, a tudományos felfedezések versenyén kapott díjáról is beszélt.

Tehetségútlevél a fiatal feltalálónak Ravasz András megkeresésünkre kifejtette, felfedezésével elnyerte nemrég a budapesti 30. országos ifjúsági tudományos és innovációs tehetségkutató verseny második díját, valamint a legjobb határon túli pályázatért járó ösztöndíjat, amit a Magyar Tudományos Akadémia szervezte ünnepségen vett át. A rangos elismerésen kívül úgynevezett tehetségútlevelet kapott, és felvették a Magyar Fiatal Tudósok Társaságába. A fiatal feltaláló elmondta, találmánya alternatívája próbál lenni a látássérültek által eddig használt Braille-terminálnak, amelyet hagyományosan számítógéphez csatlakoztatnak, és felolvassa a képernyőn látható szöveget, illetve írásra is használható. Ezzel szemben az általa továbbgondolt Braille Comfort Pack átalakítja a hagyományos könyveket Braille-formátumúra, illetve van egy olyan opciója is, amely felolvassa ezek tartalmát. A találmány fontos olyan szempontból is, hogy hasznosítható az online oktatásban – részletezte a fiatal feltaláló. „Szemem előtt az lebeg, hogy milyen csodálatos lenne, ha találmányom minden könyvtárban elérhető lenne a vakok számára, így lehetőséget teremtenénk, hogy bármilyen könyvet elolvassanak, éppúgy, mint a látók” – indokolta motivációját a Ravasz András. Arra a kérdésünkre, hogy honnan jött az ötlet a találmányához, elmondta, véletlenszerűen talált rá a pályázati felhívásra, és körülbelül három nap alatt döntötte el, hogy a vakok és gyengén látók számára hasznosítható kutatással szeretne foglalkozni. Ezenkívül volt az ötlettárában rovásírás-felolvasó és különféle szerkezetek tervezése is, de ezeket egy időre félretette. A fiatal kutató arról is beszélt, hogy ötlete kivitelezése számos nehézségbe ütközött, ugyanis hiányoztak a szerkezet magalkotásához szükséges szerszámok, automatizálni kellett a tekercselőgépet, és szinte minden eszközt saját kezűleg kellett megalkotnia. Szerkezetét a jövőben tökéletesíteni szeretné. Hozzátette, sok még a kísérleteznivaló, ugyanis úttörő a találmánya, nincs tudomása arról, hogy külföldön vagy bárhol a világon használnának az övéhez hasonló eszközt. A fejlesztés kulcsfontosságú szakasza a folyamatos tesztelés, ugyanis a felhasználók visszajelzései, tapasztalatai alapján tudja csak tökéletesíteni találmányát.

Szavazni lehet a találmányra A sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban mutatták be tegnap a találmányt. A Magyar Kulturális Intézet szervezte esemény célja, hogy megismertesse az erdélyi közönséggel a háromszéki fiatal rendkívüli teljesítményét, ösztönözze az ifj ú nemzedéket. Mint közleményükben fogalmaztak, Ravasz András innovatív találmánya szorosan illeszkedik abba a kreatív kiállításcsoportba, amelyet a Magyar Kulturális Intézet az idén indított útjára, és a jövőben szeretné bemutatni a régióban is. A tegnapi eseményen a gyengén látók részéről egy 73 éves férfiüdvözölte a KÉPÜNK ILLUSZTRÁCIÓ. FORRÁS: freepik.com találmányt, mint mondta, hiánypótló kezdeményezés a fiatal kutató ötlete, amely nagymértékben segítheti a látássérültek mindennapjait. Mint elhangzott, a célszemélyek igényeinek felmérését segítheti, ha a kivitelezésbe bevonnának vak informatikusokat is. Az eseményen heten vettek részt a vakok és gyengén látók sepsiszentgyörgyi szövetségétől, valamint telefonon bekapcsolódott a munkaügyi és szociális védelmi minisztérium államtitkára, Makkai Péter református lelkész.

Mint mondta, András zsenge kora ellenére csodálatos munkát végez, önzetlen, szívből jövő dolgot tesz. A bemutatón kitértek arra is, ha a prototípus elkészül, a készülék gyártására összpontosítanának, befektetőket keresnének, hogy mielőbb használhassák a szerkezetet a régióban a könyvtárak, iskolák. A fiatal feltaláló ötlete egy online versenyben is részt vesz, amely célja a magyar kortárs innováció külföldi népszerűsítése. A Facebook közösségi oldalon az Innogen platformon több forradalmian új találmány között Ravasz András projektjére is lehet szavazni – hívta fel a figyelmet a sepsiszentgyörgyi kulturális intézet. Az eseményen Magyarósi Imola helyi tanácsos, tanár elmondta, az Erdélyi Látássérült Egyesületet nagy összeggel támogatja a helyi tanács RMDSZ frakciója a magyar vakiskola létrehozásában, hiszen az első világháború előtt a látássérültek számára nyílt iskola magyar nyelven indult. Magyarósi Imola tanárként is fontosnak tartja az esélyegyenlőség szorgalmazását, a fiatal generációk érzékenyítését a hátrányos helyzetűekkel szemben.

Forrás: Krónika

Utolsó módosítás: 2021. július 20.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?