Több mint nyolcszázmillió forint támogatással, nyolcszázmillió forintból fejleszt a világpiacon is egyedülálló bioinformatikai elemző programcsomagot a 4iG. A személyre szabott DNStérképek elemzésében és kiértékelésében segítő új szoftvercsomag megalkotására az informatikai társaság a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivataltól nyert el támogatást.
A 4iG közleményében kiemelte: egy olyan szoftvercsomagot hoznak létre, amellyel az új generációs genomszekvenálással előállított óriási mennyiségű genetikai adat könnyebben értelmezhetővé válik. Az adatok értelmezését mesterséges intelligencia és gépi tanuló algoritmusok alkalmazásával segítik. A genomszekvenálás egy viszonylag fiatal diagnosztikai módszer: a beteg teljes DNS-térképének feltárását jelenti, azonosítja az egyedi genetikai variánsokat, és ezzel betekintést nyújt az örökletes betegségekbe, a családi kórtörténetbe.
A szekvenálással tulajdonképpen szétszedik a DNS-t és megvizsgálják a molekula egyedi összetételét, vagyis a négy építőelem mindenkire egyedileg jellemző sorrendjét. Ám miután egyetlen emberi DNS mintegy hárommilliárd bázispárból áll, így a teljes genomszekvenálással óriási adatmennyiség jön létre: egy teljes térkép elkészítésekor átlagosan ötmillió genetikai eltérést vizsgálnak úgy, hogy a mintát a már meglévő adatokkal, adatbázisokkal vetik össze.
Forrás: Magyar Nemzet