Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Megduplázták a Covidea Ötlet és Startupverseny díjazását
2020. augusztus 10.
Módosítás: 2020. augusztus 10.
Olvasási idő: 3 perc

Július második hetében jelentette be Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese, hogy duplájára nő a COVIDEA koronavírus-ötletpályázat díjazása.

„Hatalmas érdeklődés övezte a COVIDEA pályázatot. Sokkal több kimagasló színvonalú ötlet és projektterv érkezett, mint amire számítottunk, ezért úgy döntöttünk: megduplázzuk a támo gatásukra fordítható keretet” – jelentette be Schanda Tamás. Az ITM miniszterhelyettese, parlamenti és stratégiai államtitkára hozzátette: a tárca, valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal szakpolitikai támogatásával meghirdetett versenyen a szakmai zsűri 120 millió forint értékben 29 projektet és 5 ötletet díjazott. A politikus a bejelentés kapcsán arra is felhívta a figyelmet, hogy a járványhelyzet alatt példás összefogás alakult ki az országban, a segíteni akarás pedig az innovatív ötletekre is ösztönzően hatott. A már áprilisban kihirdetett ötlet- és startupverseny keretében a koronavírus okozta járvány-, egészségügyi, valamint társadalmi helyzetekre kerestek megoldási lehetőségeket a pályázók.

Emlékeztetőül: két kategóriában lehetett jelentkezni. 1. ÖTLET: Olyan magánszemélyek számára pályázható kategória, akik nem kívánják vagy nem tudják kivitelezni ötletüket, és azt felajánlják megvalósításra. 2. PROJEKT: Olyan nonprofit szervezetek, startupok és kkv-k számára nyitott kategória, amelyek vállalják az ötlet kivitelezését, és pályázatukban a megvalósítandó projektet is ismertetik.

A beérkezett 474 pályázatból az előszűrést követően 70 projekt és 15 ötlet jutott a döntőbe, ahol az értékelés során elsődlegesen a megvalósíthatóságot és a társadalmi hasznosságot vizsgálta meg a szakmai zsűri.

A COVIDEA verseny egyébként a hazai startup-ökoszisztéma elmúlt időszakában az egyik legsikeresebb kezdeményezésnek bizonyult. Az eredetileg közel 60 millió forintos keretösszegű kiíráson közel 500 pályaműre érkezett támogatási kérelem. A zsűri egyöntetűen döntött úgy, hogy 29 projekt és 5 ötlet nyerjen támogatást, több mint 120 millió forint értékben.

A zsűri által finanszírozásra javasolt pályázatok jellemző tématerületei: az egészségügy és orvostudomány, a digitális oktatás és egyéb műszaki tudományok. A nyertes projektek közt található: – beltéri, autonóm fertőtlenítőrobot, – klinikai távoktatási és -vizsgáztatási rendszer fejlesztése az orvosképzésben virtuális betegekkel, – vírusdiagnosztikai fejlesztés, amely nagyszámú betegminta feldolgozására képes a lehető legrövidebb idő alatt, – teljes mértékben online, mobileszközökre optimalizált, kkv-hitelezést támogató fejlesztés, – online oktatórendszer az otthon tanulás támogatására interaktív módszerekkel, – pandémiás helyzet esetén alkalmazható fejlesztés a tömeges szűrések automatizálására.

Jól vizsgázott a magyar lélegeztetőgép

A betegek kezelésében is sikeresnek bizonyult az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával megvalósított, szabadalmaztatás alatt álló lélegeztetőgép. A vizsgálatba bevont orvos szakértők álláspontja szerint a magyar fejlesztésű eszköz a beállított paramétereknek megfelelően, pontosan, megbízhatóan, könnyen kezelhetően, stabilan teljesít, a riasztási és betegbiztonsági funkciói is jók, így bevonhatóvá válik a lélegeztetésre szoruló betegek kezelésébe. Mint ismert, a Femtonics Kft. és a Semmelweis Egyetem kifejezetten a koronavírus okozta légzési elégtelenség kezelésében is hatékony, nagy teljesítményű vírusszűrővel felszerelt lélegeztetőgépet fejlesztett ki, amelynek március végére készült el az első működő prototípusa. A számtalan újítást tartalmazó, nullszériában gyártott eszköz a megfelelő dokumentáció birtokában csaknem egy hónapja üzemel a Semmelweis Egyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinikáján. Az orvosok nemzetközi pontrendszer alapján mondtak véleményt a készülék használhatóságáról – az eszköz 90 százalék feletti értékelést kapott. Így tehát az előzetes eredmények alapján megkezdődhet a felkészülés a magyar lélegeztetőgép sorozatgyártására.

Forrás: Figyelő 

Utolsó módosítás: 2020. augusztus 10.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben