Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
147 milliárd forint kutatásra és innovációra
2024. február 02.
Módosítás: 2024. február 02.
Olvasási idő: 3 perc

Idén 147 milliárd forintnyi új pályázat indul az NKFI Alapból. Ez dinamikus forrásbővülés a tavalyi 79 milliárdos kerethez képest. Melyek a 2024-es Programstratégia legfőbb céljai, újdonságai? – kérdezzük Kiss Ádámtól, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökétől.

Az NKFI Alap 2024. évi Programstratégiájában az előző évinél bő 60 milliárd forinttal több hazai forrás fordítható tudományos kutatások és vállalati innovációs projektek támogatására. Ezzel új lendületet adunk az innováció kereteit meghatározó Neumann János Program megvalósításának, és közelebb kerülünk ahhoz a kormányzati célkitűzéshez, hogy Magyarország 2030-ra a világ legjobb 25, és Európa legjobb 10 innovátor országa közé kerüljön.

Milyen főbb pilléreken nyugszik a Programstratégia?

– Az idei Programstratégiánk három fő pillérre épül. Az első pillért a vállalati innovációs programok alkotják, amelyek immár valamennyi vállalattípus számára elérhetők. Újdonság, hogy az innovatív induló vállalkozások vagy más szóval startupok és spin-offok, valamint a hazai kis- és középvállalkozások mellett a nagyvállalatoknak is kínálunk dedikált támogatási lehetőségeket. Innovációs Kockázati Tőkeprogramunk a nagy növekedési potenciállal rendelkező innovatív vállalkozásokat igyekszik tőkeági – azaz visszatérítendő − finanszírozással versenyképesebbé tenni. Valamennyi vállalati innovációs programmal szemben elvárás az egyetemekkel, kutatóintézetekkel való együttműködés, valamint a mérhető gazdasági hatás kifejtése.

A második pillér keretében a teljes kutatói életpálya átfogó támogatása valósul meg az NKFI Alap finanszírozásával. A cél az, hogy a köznevelési rendszerben és a szakképzésben tanulóktól kezdve az egyetemi hallgatókon, a doktoranduszokon, a posztdoktori tanulmányokat folytató kutatókon át a szenior tudósokig támogatáshoz jussanak a legtehetségesebb diákok, egyetemi és kutatóintézeti szakemberek. Ezen programok fókuszában egyrészt az egyéni kiválóság áll, azaz a nemzetközi mércével is kiváló hallgatók és kutatók részesülhetnek támogatásban. Másrészt alapvető elvárás a pályázatokkal szemben, hogy társadalmi és tudományos hatást váltsanak ki. A pályázatok feltételrendszerét a Nobel-díjas Krausz Ferenc professzor úr vezetésével felálló Kutatási Kiválósági Tanács fogja az idei évtől kialakítani.

A Programstratégia harmadik pillére a magyar kutatási és innovációs ökoszisztéma nemzetköziesítése, a magyar kutatók és innovátorok támogatása a nemzetközi tudományos és innovációs hálózatokba történő bekapcsolódásban. Ez egy öt tételből álló programcsomag, amelynek egyik legfontosabb eleme az új HU-rizont program. Ezzel a Neumann János Program fókuszterületein (egészséges élet, zöld átállás, digitalizáció) magyar és külföldi egyetemek és kutatóintézetek együttműködésében megvalósuló kutatási projekteket támogatunk, 8 milliárd forint értékben.

Mit üzen a pályázni szándékozóknak?

– 2024 a lehetőségek éve lesz. Az egyéni kutatóktól a kutatóhelyeken át a kkv-kig és a nagyvállalatokig mindenki megtalálja a céljainak megfelelő konstrukciót. Minden lehetséges eszközzel azon dolgozunk, hogy az adófizetők által teremtett forrásokból támogatott projektek a nemzet számára kiemelten fontos területeken gazdasági, társadalmi és intellektuális hatást fejtsenek ki. Ezen célrendszer mentén kiemelten segítjük a kutatási eredmények piaci hasznosulását és a magyar sikerek nemzetközi szintre emelését, amelyek révén Magyarország belátható időn belül az innovációs világ élvonalába kerülhet.

Forrás: innoteka.hu

Utolsó módosítás: 2024. február 02.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?