Beindultak a betonbörtönbe zárt lézerek Szegeden
Beindultak a betonbörtönbe zárt lézerek Szegeden
2018. február 17.
Módosítás: 2018. február 19.
Olvasási idő: 2 perc
Egy svájci és egy görög kutatócsoport megérkezésével beindult a szegedi lézerközpontban a kutatómunka – erről maga Pálinkás József a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke tartott hétfőn sajtótájékoztatót az ELI-ALPS lézeres kutatóintézetben. A protokolláris esemény után végre betekintést kaphattunk a szegedi ELI már beüzemelt lézeres laborjaiba is.
Az ELI-ALPS (Extreme Light Infrastructure - Attosecond Light Pulse Source) épületeit tavaly májusban adta át Orbán Viktor miniszterelnök, ősszel megérkezett az első három lézerberendezés is, mostanra pedig azt mondhatjuk, hogy beindult a kutatói munka a hatalmas betonfalak közé telepített nagy teljesítményű lézereken.
Mi az az ELI?
Az Extreme Light Infrastructure (ELI) egy nagy teljesítményű lézereken alapuló civil kutatói létesítmény, ami valójában három lézeres kutatóintézetből áll majd: Magyarországon, a Cseh Köztársaságban és Romániában jön létre egy-egy intézet európai együttműködéssel és a nemzetközi tudományos közösség részvételével. Az ELI három pillére: Szegeden attoszekundumos, Prága mellett lézeres részecskegyorsítós, míg Bukarest közelében, Magurele-ben fotonukleáris kutatási központ létesül, ezekkel a fény és az anyag kölcsönhatását tudják a kutatók vizsgálmi, minden eddiginél nagyobb intenzitások mellett, akár az úgynevezett ultra-relativisztikus tartományban is. A Szegeden létrejött ELI-ALPS (Attosecond Light Pulse Source), azaz ELI Attoszekundumos Fényimpulzus Forrás elnevezésű kutatóközpont elsődleges célja, hogy egyedülálló berendezéseivel a lehető legnagyobb ismétlési frekvenciával biztosítson fényimpulzusokat a terahertzestől (1012 Hz) a röntgensugárzásig (1018-1019 Hz) terjedő nagyon széles frekvenciatartományban a pillanat töredéke alatt. (Terveznek egy negyedik, 200 petawattos csúcsteljesítményű lézerimpulzusok létrehozására és felhasználására képes kutatóintézet is, de ennek idejéről, helyéről és paramétereiről még nem született döntés.)
Az ELI-ALPS 80 milliárd forintból, részben az Európai Unió strukturális alapjaiból, részben hazai forrásokból épült föl. Pálinkás József többek között azt hangsúlyozta, hogy a 2009-ben elindított tudományos beruházás határidőre, a költségkereten belül és a tervezett paramétereknek megfelelően készült el, és a szegedi lézerfizikai intézet mostanra a világ minden részéről érkező kutatóknak rendelkezésére áll, nemcsak a fizika, hanem a biológiai, a kémia, orvos- és anyagtudományok területén is.
Forrás:index.hu
Utolsó módosítás: 2018. február 19.