Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
Megalakult a Fenntarthatósági Kompetencia Központ
2023. július 19.
Módosítás: 2023. július 20.
Olvasási idő: 3 perc

A Pannon Egyetem és konzorciumi partnerei 2020 márciusában indították útjára azt a nagyszabású kompetenciafejlesztési szakmai munkát, amelynek célja a körforgásos gazdaságra való átállás technológiai és gazdasági támogatása.

A Pannon Egyetem és konzorciumi partnerei, köztük a MOL, 4,775 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatást nyertek 2020-ban a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivataltól. A 2019-1.3.1-KK-2019-00015 azonosító számú pályázat keretén belül megalapításra került a “Körforgásos Gazdaság Fenntarthatósági Kompetencia Központ. A szakmai munka öt kutatási tématerületen zajlott, melynek eddig elért eredményeiről egy kiadványban számolnak be.

A Megújuló energiák főirány kutatásaiban elsősorban a különböző hulladékok elgázosítását vizsgálták, amelyhez saját fejlesztésű reaktorrendszerek tervezése és egy új kísérleti csarnok kialakítása kapcsolódik. A tervek szerint 2024-ben kerül átadásra. A Hulladékgazdálkodás főirány keretében a hazai hulladékáramok mennyiségi és minőségi vizsgálata valósult meg, amelyre építkezve válogatási technológia fejlesztéséhez kapcsolódó vizsgálatok és fejlesztési javaslatok készültek. A kutatási tevékenységhez beszerzésre került egy üzemi méretű optikai szeparátor, elősegítve a KFI infrastruktúra korszerű fejlesztését. A Víztechnológiák esetében három fő kutatási területen zajlottak a munkák: az olajiparban a kitermelés során az up-stream rétegvizek kezelése, az ipari downstream technológiából származó fáradt olajos szennyvíz kezelése, valamint a mikroműanyag-mentesítés. A turizmus területén kiemelt figyelmet kapott a fesztiválok, rendezvények fenntarthatóbbá tételének vizsgálata, módszertani fejlesztése. A szemléletformálásra és ismeretterjesztésre irányuló törekvéseink eredménye a GreenLike program, amely iskolai versenyeket, nyári táborokat, információs napokat és podcast műsorokat takar.

A Fenntartható városfejlesztés keretében elkészült a Települési körforgásmérő, a nagykanizsai hulladékbegyűjtő járatok útvonaltervezésének optimalizálása, valamint az eKanizsa szoftverrendszer. Emellett kiemelten büszkék vagyunk, hogy az országban elsőként a Pannon Egyetem indított körforgásos gazdaság fókuszú alap- és mesterszintű képzéseket. A pályázat keretében olyan rendezvények, előadások, konferenciák kerültek megszervezésre, amelyek központi témája a környezetünk védelme, a szemléletformálás, a körforgásos gazdaság és fenntarthatóság. Legfőbb célja e rendezvényeknek a tudomány elérhetővé tétele mindenki számára, a különböző szereplők közötti aktív párbeszéd kialakítása, közös értékek teremtése, hiszen: ”A tudomány elérhető, a közösség érték, a környezetünk kincs.”

Az ipari-egyetemi együttműködések tehát kiemelten fontosak a kutatás-fejlesztési tevékenységek kapcsán, ezért elengedhetetlen egy olyan aktív együttműködő és partneri kapcsolat kialakítása, amelyben napjaink és a jövő kihívásaira egyaránt válaszolni tudó új tudást és kompetenciákat képesek teremteni a szakemberek.

2023-ban, folytatva a megkezdett munkát, elindult a Hulladékgazdálkodási Kompetencia Központ kialakítása egy komplex hulladékgazdálkodási kutatás-fejlesztési szakmai munka megvalósításával együtt a 2022-1.1.1-KK-2022-00002 pályázati projekt keretében, amelyre 2,3 milliárd forintos támogatást nyert a Pannon Egyetem. A két projektszervezet, valamint az Egyetem fenntarthatósággal kapcsolatos szakmai munkájának összefogására egy átfogó szervezeti egységgé való alakítás mellett döntöttek a vezetők, melynek neve Fenntarthatósági Kompetencia Központ.

Forrás: vehir.hu

Utolsó módosítás: 2023. július 20.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben