Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
Innováció a mélyépítésben: lézerszkennerrel felszerelt drónokat tesztel a STRABAG
2023. szeptember 16.
Módosítás: 2023. szeptember 18.
Olvasási idő: 2 perc

A szerkezet a lombkoronaszintek alatt is tud geodéziai méréseket végezni, ezáltal pontosan látható a földmunka mennyisége már a kivitelezés megkezdése előtt.

Az építőipari szereplők egyre több esetben használnak innovatív megoldásokat a megnövekedett beruházási igénnyel járó problémák megoldásához. Az építőipar előtt álló kihívásokra megoldást kínál a döntéstámogatások elősegítése automatizált digitális és optimalizált munkafolyamatok kidolgozásával.

A STRABAG Építő Kft., a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és a Duna Aszfalt Út és Mélyépítő Kft. konzorciuma támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal pályázatán.

Az innovatív építési megoldásokat alkalmazó infrastrukturális projekt célja

- a megnövekedett munkaerőhiány leküzdése,

- a kivitelezés minőségének javítása,

- a költségek és az igénybe vett idő csökkentése.

A STRABAG közösségi oldalán látványos videóban mutatja be, hogy miként támogatja a döntéshozatalt és az előkészítést a projekt segítségével tesztelt, LiDAR-ral felszerelt drón. Ez a szerkezetet a zöldmezős beruházások esetén jelenthet óriási segítséget, hiszen ezeknél a projekteknél a kivitelezés megkezdése előtt szükség van egy részletes geodéziai felmérésére a beavatkozással érintett területeken, hogy a várható földmunka mennyiségei pontosabban meghatározhatóak legyenek.

Jelenleg túlnyomó részt hagyományos geodéziai eszközöket használnak erre a célra, mint például műholdas helymeghatározáson alapuló technológiák, valamint mérőállomások, szintezőműszerek. Ezek méréseiből a célnak megfelelő pontosságú, azonban nem elég részletgazdag felmérések születnek.

A STRABAG által tesztelt drón előnye a kamerás drónokhoz képest az, hogy lézerszkennerrel és mérőműszerekkel szerelték fel. Ezek segítségével aktív távérzékelési folyamatot végez el a mérései során, vagyis letapogatja a területet.

A drón lézerimpulzusokat bocsát ki önmagából és ezek visszaverődését észleli. Ezáltal képes arra, amire elődei nem: a lombkorona szintektől lejjebb is gyűjt adatokat, onnan, ahonnan más eszközökkel csak nehezen vagy időigényes megoldásokkal lehetséges.

A szerkezet által nyert mérések fontosak ahhoz, hogy a zöldmezős beruházások során pontosan lássák a földmunka mennyiségét már a kivitelezés megkezdése előtt.

Forrás: magyarepitok.hu

Utolsó módosítás: 2023. szeptember 18.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben