Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
Kijutott a magyar szabadalmi élet a gödörből
2021. július 29.
Módosítás: 2021. július 29.
Olvasási idő: 2 perc

A magyarországi kutatás-fejlesztés gazdasági ösztönzőinek soráról beszélt lapunknak a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala elnöke. Pomázi Gyula reagált a gazdaság újraindításáért felelős operatív törzs intézkedésére, amely nyomán változnak a szabadalmi fenntartási díjak.  Beszélt arról is, hogy az első fél év bejelentései alapján hatékonyak voltak az ösztönző intézkedések, és ősztől a kisvállalkozások is
élhetnek egy olyan lehetőséggel, amelyikkel most csak a nagyobb cégek.

– A múlt és ez az év is kifejezetten speciális, mégis nagy a különbség 2020 és 2021 között a szabadalmi, oltalmi kérelmek terén – mondta Pomázi Gyula, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) elnöke a Magyar Nemzetnek az idei első félév összesített adatai kapcsán. Jelezte: a szellemitulajdonjog-szerzés 2018–2019-ben érte el Magyarországon a mélypontját, pedig korábban évi hat-nyolc ezer találmányt jegyeztek be. Igaz, akkoriban még nem volt lehetőség arra, hogy az uniós szervezethez, az EUIPO-hoz jelentkezzenek az ötletgazdák, ahová most a bejelentések egy része közvetlenül érkezik a magyar feltalálóktól. A mostani adatok alapján jól látható a felfelé ívelő trend, bár az egyes kategóriákban eltérő dinamikával. A védjegyeknél például 33 százalékos emelkedést mértek, míg a termékek műszaki újdonságait érintő szabadalmaknál tíz százalék alattit.

Hatott az ösztönzés

Pomázi Gyula beszélt arról is, hogy a 2018–2019-es adatok nagyjából felét adták az egyéni feltalálók, a másik felét a vállalatok, kutatóintézetek, egyetemek összesen. – A több mint húsz, akkor még államilag finanszírozott egyetem tízes nagyságrendben adott be szabadalmi kérelmet, ami igen szerény szám. Azóta viszont megnyíltak azok a támogatási formák, amelyek nemcsak az alapkutatást finanszírozzák, hanem az alkalmazott kutatást és a kísérleti fejlesztést, az ipari problémákra adott egyetemi válaszokat is. Vagyis elkezdődött a támogatások és a tudás összekötése, hogy együttesen a piacokon érvényesülhessenek. Ehhez pedig biztosítani kell a szellemi tulajdonjogok védelmét, a pályázatok kiírásában szerepel is az erről szóló kötelezettség.

Most ott tartunk, hogy százas nagyságrendű oltalmazási ötlet, sőt kutatás-fejlesztési-innovációs (KFI) projekt fut egy-egy egyetemen, vagyis az ösztönzők hatására is elkezdtek másképpen tekinteni a lehetőségekre, elkezdtek az immateriális javaikra is ügyelni, és valódi kutatóhelyként viselkedni.

Ha csak az ötletek felét-harmadát hozzák be a hivatalhoz, akkor valóban dinamikus növekedés előtt állunk – fejtette ki az elnök.

Forrás: magyarnemzet.hu

Utolsó módosítás: 2021. július 29.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?