Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
A nyílt tudományt ösztönző szervezetekhez csatlakozott a Debreceni Egyetem
2022. június 08.
Módosítás: 2022. június 09.
Olvasási idő: 2 perc
Debrecen - A Debreceni Egyetem is csatlakozik a Nyílt Tudományos Állásfoglaláshoz (Open Science), amelyet a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal tett közzé.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal kezdeményezésére 2021 márciusában alakult meg az Open Science Tanácsadó Testület.

A szakemberek állásfoglalást dolgoztak ki a nyílt tudomány-ökoszisztéma kialakításának alapelveiről, figyelembe véve az eddig elért eredményeket, a már működő hazai Open Science programokat és kezdeményezéseket.

A kezdeményezés célja az új ismeretek létrehozásának felgyorsítása, az oktatás támogatása, az innováció ösztönzése, valamint a tudományos folyamatok átláthatóságának előmozdítása és a kutatási eredmények elérhetőségének biztosítása a globális szakmai közösség és a széles társadalom számára, a nyílt tudomány elvi alappilléreit megvalósító modellek és infrastruktúrák mielőbbi hazai bevezetése által.

A Nyílt Tudományról szóló Nemzeti Állásfoglaláshoz 2021 októberében csatlakoztak a Tanácsadó Testületben magukat képviseltető kormányzati és a tudományhoz kapcsolódó ernyőszervezetek - többek között a Doktoranduszok Országos Szövetsége, a Magyar Akkreditációs Bizottság, a Magyar Rektori Konferencia és az Országos Tudományos Diákköri Tanács.

A egyetem közül a Budapesti Corvinus Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, és a Pannon Egyetem, továbbá a Magyar Logisztikai Egyesület már jelezte csatlakozását. Hozzájuk csatlakozott most a Debreceni Egyetem.

A csatlakozást igazoló oklevelet a hivatal elnökhelyettese, Szabó István adta át Szilvássy Zoltán rektornak, aki hangsúlyozta: a tudományos kutatás olyan terület, amelynek nincs minőségbiztosítása, ezért fontos a nyílt tudomány kezdeményezése.

Karácsony Gyöngyi, az Egyetemi és Nemzeti Könyvtár főigazgatója elmondta: számos szolgáltatással segítik a tudományos kutatások hozzáférhetőségét. Kialakították 36 szakfolyóirat publikációs platformját, és a kutatási eredmények közzétételét lehetővé tevő úgynevezett adat-repozitóriumot is, ami olyan egyetemeken és kutatási intézményekben működő dokumentumszervert jelent, amely tudományos anyagok archiválására és világszerte díjmentes hozzáférhetővé tételére szolgál.

Forrás: dehir.hu

Utolsó módosítás: 2022. június 09.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben