A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kiírta a Goldmann György téri Innovációs és Fejlesztési Központ tervezéséről szóló pályázatot, amely az uniós közbeszerzési értesítőben is elérhető. Az ajánlatok benyújtásának határideje augusztus 30. (A tervezésre kiírt korábbi tender sikertelenül zárult.)
A fejlesztés célja
- a high-tech ipar és az egyetemi oktatói és hallgatói kiválóság gyors és hatékony összekapcsolódásának elősegítése,
- magas színvonalú épület infrastruktúra biztosítása,
- továbbá operatív kapcsolatszervezés, melynek eredményeként az egyetemi kutatások eredményei mihamarabb hasznosulhatnak az alkalmazott ipari fejlesztés és gyártás területén.
A fejlesztés kiemelt kormányzati beruházásként valósul meg.
Főszerepben az innováció, a startup tevékenységek és fejlesztések
Az egyetem évek óta használaton kívüli korszerűtlen panelépületei - a V2 és Goldmann-menza - helyén a tervek szerint egy 21. századi követelményeknek megfelelő, 30.000 négyzetméter összterületű épületkomplexum jön létre. Az épületek bontása februárban fejeződött be a bontást kivitelező KIVING Kft. munkájával.
A Műegyetem új Innovációs és Fejlesztési Központjában az Egyetem innovációval, startup tevékenységgel, fejlesztésekkel foglalkozó közösségei kapnak helyet. A tervek szerint ez a létesítmény ad otthont a hazai kutatás-fejlesztés és innováció intézményeinek is többek között
- a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatal,
- a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal,
- illetve a Bay Zoltán hálózat egységeinek.
A tervezendő épület „okos épület”-ként fog működni, ennek biztosítása érdekében integrált épületfelügyeleti rendszer (BMS) létesítendő, mely biztosítja a jelenlétérzékelésen alapuló, helyiségenkénti hőmérséklet szabályozást, az épület szükség szerinti árnyékolását stb.
A tervezést BIM rendszerben kell elvégezni, valamint kötelezően elérendő az épület BREEAM „very good” besorolása. Az építészeti koncepciónak - így az épületnek is – mutatnia kell az egyetem fenntarthatóság és zöldtudatosság iránti elkötelezettségét, külső megjelenésében pedig méltónak kell lennie a világörökség részét képező, már meglévő egyetemi épületegyüttes Duna-parti városképet meghatározó részéhez.
Ezeket a funkciókat látja el a komplexum
A tervezett új épület négy fő funkcionális egységre bontható, úgymint:
- mélyszintek: ezt alapvetően gépkocsi és kerékpár tárolásra használnák, valamint speciálisan a BME által használt műhelyek és egyéb az épület egészét kiszolgáló terek (gépészet, karbantartás, üzemeltetés) kapnának helyet;
- a beköltöző állami intézetek számára létesített, magas igényszintű, klasszikus irodaterületek 14.000 négyzetméter nagyságban a szükséges összes kiszolgáló funkcióval együtt;
- a BME által használt flexibilis terekből álló mintegy 8000 négyzetméter terület, amely magában foglal egy 150 fős tanácstermet, kisebb szekciós termeket, irodákat, tárgyalókat, recepciót, a Science Business Team irodáit, éttermet, kávézót és minden egyéb szükséges kiszolgáló funkciót, ideértve a főzőkonyhát, az akkreditálható szervertermeket és egyéb közszolgáltatást nyújtó funkciót;
- a BME által használt speciális gépészettel ellátott (helyiségenkénti nyomástartás, hőmérséklet szabályozás, tiszta terek, központi nitrogén és sűrített levegő hálózat stb.) laboratóriumi egység, amelybe moduláris rendszerben tervezendő mintegy 2500-3000 négyzetméter laboratórium és az ezt kiszolgáló összes egyéb funkció, ideértve a kutatói dolgozószobákat, a meeting helyiségeket és egyéb kiszolgáló, illetve közösségi tereket.
Forrás: magyarepitok.hu