Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
„Örüljetek egymás sikereinek!” – mondta budapesti programjain a Neumann-díjas Karikó Katalin
2023. június 05.
Módosítás: 2023. június 07.
Olvasási idő: 7 perc
Képzőművészeknek és ifjú kutató-jelölteknek adott át okleveleket és díjakat a Neumann János professzori címet elnyerő, Neumann-díjas Karikó Katalin. A világhírű mRNS-kutató, a sokszoros akadémikus, a Szegedi Tudományegyetem professzora 2023. június 2. és 3. között Budapesten, a Műegyetemen előadást tartott, kitüntetést kapott, majd a Neumann János Számítógéptudományi Társaság és a 2022-23. évi Országos Tudományos és Innovációs Olimpia díszvendége volt.

Neumann János és más magyar tudósok is hozzájárultak a Princeton Egyetem sikereihez és népszerűségéhez azzal, hogy ott eredményesen oktattak, kutattak. Ehhez az „örökséghez” többszörösen is kötődik a Princeton Egyetem „tudományok doktora” címét és a 120 éve Budapesten született Neumann János emlékére alapított két hazai kitüntetést is elnyert Karikó Katalin.

Vastaps az mRNS-kutatónak

Vastaps köszöntötte Karikó Katalint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem zsúfolásig megtelt Q-épületében. A világhírű magyar biokémikus 2023. június 2-án 500 fős közönség előtt tartott ismeretterjesztő előadást az mRNS molekuláról, amely végig kísérte tudományos pályáját. Kiderült: a kitartás és a kutatói kíváncsiság mellett a humorra és a kutatótársakkal kialakított csapatmunkára is szükség volt az mRNS alapú vakcinákig vezető úton. Elmondta: 150 mRNS-alapú gyógyszer jutott már el a klinikai kipróbálás szakaszába.

A tudományos eredmények közérthető magyarázata és terjesztése az álhírek és téveszmék ellenszere - fejtette ki Karikó Katalin, adta mintegy feladatul az ismeretterjesztést az egyetemistáknak, oktatóiknak és a médiamunkásoknak

– Az oktatás, a felvilágosítás, a tudománynépszerűsítő előadások segíthetik, hogy a kutatók eredményeit megismerje és elfogadja a társadalom. Az álhírek és a téveszmék elleni közös küzdelemnek ez a kulcsa – hangsúlyozta Karikó Katalin.

A budapesti egyetemi épület népes hallgatóságához, a fiatalokhoz szólva élettapasztalatát Albert Schweitzert idézve erősítette föl: „A siker nem a boldogság kulcsa. A boldogság a siker kulcsa. Ha szereted, amit csinálsz, akkor sikeres leszel.”

A Műegyetem Szenátusának 2023. június 3-i ünnepi ülésén díszvendégként köszöntötték Karikó Katalint.

Neumann János professzori címet kapott Karikó Katalin. A cím korábbi kitüntetettjei – többek között –: Lovász László, Szemerédi Endre Abel-díjas, illetve Székelyhidi László Leibnitz-díjas matematikusok, valamint Dan Schechtman Nobel-díjas vegyész és Konsztantyin Novoszelov Nobel-díjas fizikus.

„Karikó Katalin munkássága Neumann János örökségéhez méltó. A Neumann gondolatai alapján felépített számítógéphez hasonlóan az mRNS-alapú Covidoltás is hatással van az egész emberiség életére” – fogalmazott Czigány Tibor, a Műegyetem rektora.

A Műegyetem Szenátusának ünnepi ülésén a BME és a Neumann János Számítógéptudományi Társaság közös elismerése mellett a Neumann-díjat is átvette Karikó Katalin. Köszöntőjében a ceremónián ugyancsak díszoklevelekkel jutalmazott kutatókhoz, a fiatal diplomásokhoz, a doktoranduszokhoz szólva összegezte jó tanácsait.

A Neumann János Számítógéptudományi Társaság elnöke, a Karikó Katalinnal azonos alma materből, a Szegedi Tudományegyetemről indult Beck György elmondta: örül annak, hogy egyre szélesebb körben alkalmazható terápiás céllal az mRNS-alapú technológia. „A gyors információmegosztás lehetőségével napjaink fejlett távközlési hálózatai is hozzájárultak a SARS-CoV2 elleni vakcinák gyors kifejlesztéséhez és elterjesztéséhez.” Külön örömnek nevezte, hogy „a #neumann120 emlékévben ismerhetünk el egy egész világra hatást gyakorló magyar tudóst a Neumann János professzori címmel. A professzori cím odaítélésével szeretnénk felhívni a figyelmet arra, amit maga Neumann is vallott: a tudomány felelősség is, és ennek tudatában kell az emberiségre váró kihívásokra felelnünk a tudomány eszközeivel”.

Képzőművészek a „számítógépek atyjáról”

– A digitalizált világban való eligazodást segíti, e szempontból a lakosság számára a GPS-ként funkcionál a mesterséges intelligencia által kialakított útvesztőben a Neumann János Számítógéptudományi Társaság – fogalmazott a szervezet elnöke, Beck György. A szegedi egyetem egykori matematika szakos hallgatója szerint Neumann nevével indítják nagyon sok tudományág új eredményeinek a bemutatóját.

Az idei Neumann János Emlékév rendezvény-sorozat kiemelkedő programjaként mutatták be 2023. június 3-án délután a meghívásos pályázat eredményeként rendezett Hommage à Neumann című képzőművészeti kiállítást.

Köszöntőjében Karikó Katalin elárulta: diákkorában szeretett geometriai formákat rajzolni. A pesti Akácfa utcai galériában falra került művek közül kiemelte az ifjú kutatói korából jól ismert lyukkártyákra emlékeztető festményt.

– A magyarságunk köt Neumann Jánoshoz. Ő zseni volt. Én nem – fogalmazott, majd elmondta: a Pennsylvaniai Egyetemen dolgozott 24 éven át, s szinte naponta elment az ott kiállított Neumann számítógép mellett. A Princeton Egyetemen korábban és a rangos felsőoktatási intézmény díszdoktoraként személyesen is meggyőződhetett arról, hogy miként őrzik ott Neumann János emlékét. Fontosnak tartja maga is, hogy előadásokkal, filmekkel és más rendezvényekkel is ébren tartsuk Neumann János emlékezetét.

A Magyar Elektrográfiai Társaság meghívására 84 művész közül 70 alkotó küldött 105 művet. A bemutatkozó és jutalmazott alkotóknak Karikó Katalin adta át az oklevelet.

A Hommage à Neumann című tárlat 2023. június 27-ig tekinthető meg az A22 Galériában (előzetes telefonos egyeztetés után), majd a kiállítás magyarországi vándorútra indul.

Ifjú innovátorok olimpiáján

Szabó Gábor akadémikus, a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke a Magyar Innovációs Szövetség elnökeként hívta meg az SZTE alumnáját, díszdoktorát és professzorát, a világhírű biokémikust, Karikó Katalint a 2022-23. évi Országos Tudományos és Innovációs Olimpia díjátadó gálájára. Az ifjú innovátorok és felkészítő tanáraik nemes vetélkedését lezáró programot 2023. június 3-án este tartották.

Megújult formában először, de sorrendben a 32. alkalommal meghirdetett, 2022-23. évi Országos Tudományos és Innovációs Olimpia legjobb, legtehetségesebb fiatal feltalálóinak és tudósainak 10 díjat, a díjakkal járó több mint 5 millió forint ösztöndíjat osztott ki a június 3-ai eredményhirdetésen a versenyt szervező Magyar Innovációs Szövetség.

A 2022-23. évi Országos Tudományos és Innovációs Olimpián 14 kiemelkedő innovatív középiskolai tanár 800.000 forintos, a 12 legeredményesebb innovatív középiskola 1 millió forintos díjban részesült.

– Azok, akik ide eljutottak, egy témában már olyan szinten elmélyedtek, ami mutatja: elindultak a kutatóvá válás útján – hangsúlyozta köszöntőjében Szabó Gábor. A MISZ elnöke szerint a diákolimpia sok-sok előnye közül az egyik, hogy az itt megkötött barátságok óriási kapcsolati tőkét jelentenek a kutatói pályán. Példaként említette, hogy az SZTE alumnája, Karikó Katalin 2023. június 3-i programjainak szervezői – Beck György és jómaga – a szegedi JATE egykori hallgatójaként kötöttek barátságot.

Az SZTE-hez való kötődését hangsúlyozta a rendezvény moderátora, a korábban televíziós műsorvezetőként ismert Pomezanski György is.

– Örüljetek egymás sikereinek! – idézte föl általános iskolai tanulmányi versenyei emlékét, ecsetelte a csillebérci jutalomtáborban kötött barátságok jelentőségét köszöntőjében Karikó Katalin Széchenyi-díjas biológus. Motiváló beszédében a stressz pozitív hatása mellett elmagyarázta, miként kell egyensúlyt tartani, például testmozgással hogyan lehet átalakítani a negatív stresszt pozitívvá. – Ne hagyd, hogy téged más definiáljon! A negatív stresszt akkor fordíthatod át pozitív ösztönzővé, ha arra az egyetlen kérdésre válaszolsz, hogy "Én mit tehetek?" Azt csináld, amit szeretsz, azt a témát kutasd, amire érdemes egy egész életet föltenni! Ez a boldogság, így a siker titka is.

„A legjobbnak ítélt pályázók 3 első, 3 második és 4 harmadik díjat, valamint 1 különdíjat vehettek át Dr. Karikó Katalin professzortól, Dr. Szabó Gábor MISZ-elnöktől, Dr. Hankó Balázs államtitkártól, Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkártól, a zsűri társelnökétől, Kiss Ádám NKFIH-elnöktől és Dr. Jakab László OTIO-zsűrielnöktől, valamint a verseny szponzoraitól. A díjazottak az egyszeri ösztöndíjak mellett okleveleket és iparművész által készített porcelán kisplasztikát is kaptak” – összegzett a MISZ sajtóközleménye.

Az egyetlen szegedi díjazott a 3. helyezett Viczián Dániel, aki a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium diákjaként készítette el az „Antioxidáns hatású enzimutánzó nanokompozitok előállítása” című dolgozatát.

A Magyar Innovációs Szövetség legjobb határon túli pályázójának járó különdíját Berekméri László és Péter Márk-Dániel, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum diákjai kapták „A miRNS kétélű karddal játszott harca az mRNS terápiás alkalmazásban” című kutatást leíró dolgozatukért.

A 2022-2023. évi Országos Tudományos és Innovációs Olimpia résztvevői, diákok és tanárok külön jutalomként élték meg, hogy közös szelfiket, fényképeket készíthettek Karikó Katalinnal, a sokszorosan kitüntetett mRNS-kutatóval, az egyik legbefolyásosabb természettudóssal, akit sztárként ünnepel a világ.

Forrás: u-szeged.hu

Utolsó módosítás: 2023. június 07.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben