A Debreceni Egyetem a történetének legjelentősebb kutatás-fejlesztési projektjét valósította meg az orvostudomány területén. A most zárult, több mint 6 éves, sokrétű egészségipari együttműködés eredményeként a biotechnológiai iparág integráns részévé vált a felsőoktatási intézmény.
A Debreceni Egyetem 15 intézménnyel, több mint ötszáz szakemberrel együttműködve olyan egészségipari, biotechnológiai eredményeket ért el a kutatás-fejlesztési projekt során, amelyek komoly előrelépést jelentenek az antibiotikumoktól eltérő, úgynevezett bakteriofág terápiától a szájon át szedhető inzulinig, ami a fecskendős megoldásnál jóval hatékonyabb.
„Ez a program az egyetem büszkesége – a Debreceni Egyetem modern kori történetének ez volt a legnagyobb projektje, és a legtöbb eredményt is ez hozta” - foglamazott Szilvássy Zoltán rektor.
A csaknem 6 milliárd forint uniós támogatású projekt zárórendezvényén Szabados Zsuzsa, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökhelyettese kiemelte a vidéki egyetemekben rejlő innovációs lehetőségeket, amelyre jó példa ez a piacképes debreceni projekt is. Az innovációs hivatal ilyen típusú fejlesztéseket támogat a következő években.
„Most nyáron 35 milliárdos keretösszeggel piaci KFI-felhívást fogunk kiírni, amiben fontos partnerek lehetnek az egyetemek” - jelentette be Szabados Zsuzsa.
A Debreceni Egyetem Innovációs Parkjában tartott programzáró rendezvényen részletesen bemutatták az egyes egészségipari kutatás-fejlesztési részprojektek eredményeit.
Forrás: dehir.hu