A Horizont Európa program keretében, nyolc ország együttműködésével, a Budapesti Corvinus Egyetem részvételével zajló projekt célja, hogy 2028 közepére olyan szakpolitikai alternatívákat dolgozzon ki, amelyek túlmutatnak a gazdasági növekedés kényszerén, és összhangba hozzák az emberi jólétet a környezeti fenntarthatósággal.
A 2027. november végéig megvalósuló projekt célja, hogy a társalgási mesterséges intelligencia (MI) technológiákat a siketek számára alkalmas módon, jelnyelvekre is kiterjesszék.
Több száz millió embert érint világszerte a pajzsmirigy alulműködése. Ilyenkor a szervezetünk a pajzsmirigyhormon hiányától szenved, leggyakoribb tünetei idegrendszeriek.
A GANZ Kapcsoló- és Készülékgyártó Korlátolt Felelősségű Társaságból és a Dunaújvárosi Egyetemből álló konzorcium sikerrel pályázott a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal kiírására, az „Elektromos gépjárművek automatikus töltését megvalósító töltő robot kutatási fejlesztési projekt” elnevezésű projektjével- erről számolt be közleményében felsőoktatási intézményünk.
A Paul Lévy matematikus után Lévy-sétának (vagy bizonyos esetekben Lévy-repülésnek) nevezett jelenség a véletlen bolyongásnak egy fajtája, amely a természetben rengeteg különféle esetben előfordul, ragadozó állatok élelemkeresésétől kezdve közgazdasági, mikrobiológiai, kémiai folyamatokon át az éghajlatváltozásig. Az ELTE Atomfizikai Tanszék és az Asztro- és részecskefizikai Tématerületi Kiválósági Program kutatói, Kincses Dániel, Nagy Márton és Csanád Máté legújabb kutatásukban megmutatták, hogy a nagyenergiás atommag-ütközésekben keletkező részecskék mozgása is leírható Lévy-sétaként, ezzel megerősítették a jelenség interdiszciplináris jellegét.
A vevői igények gyors kiszolgálását célozza az a projekt, amelyben az egyetem és két vállalat is szerepet vállalt. A 980 millió forint összköltségű projektet a kecskeméti Neumann János Egyetem a NÁDOR Rendszerház Kft-vel, illetve a CONTROLSOFT Kft-vel konzorciumban valósította meg.
A Nemzeti Kutatásfejlesztési és Innovációs Hivatal „Kiváló kutatási infrastruktúra” tanúsítványát szerezte meg a kecskeméti Neumann János Egyetem. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen tartott KFI Ökoszisztéma Fejlesztése projektnyitó rendezvényen Dr. Bata Attila az egyetem Innovatív Járművek és Anyagok Tanszék vezetője vette át az elismerést mely a fizikai és mérnöki tudományok területén minősíti az intézményt.
Már a Debreceni Egyetem 11 kutatóintézménye szerepel a legkiválóbbakat felsorakoztató Nemzeti Kutatási Infrastruktúrák között. Az újonnan minősítettek a napokban Budapesten vehették át okleveleiket.
Budapest, 2025. február 12., szerda (MTI) - Egy magyar orvosi kutatás eredménye forradalmasíthatja a pajzsmirigyrák kezelését Kelet-Közép-Európában; az új, vágás nélküli eljárással Magyarország vezető szerepet játszhat az orvosi innovációk területén; a projektet a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) több mint 167 millió forinttal támogatta - közölte a kutatásban részt vevő Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet és a Semmelweis Egyetem az MTI-vel.
Nincs altatás, nincs hosszas utókezelés, nincs nyaki heg és életen át tartó hormonpótlás. Magyar kutatók itthon tanulmányozták és tesztelték három éven át azt a módszert, amely bizonyított: vágás és nagyműtét, valamit sugár- és kemoterápia elkerülésével is sikeresen kezelhetőek egyes pajzsmirigyrákos betegek. A kutatás egyik vezetője Deák Pál Ákos a Forbesnak arról is beszélt, mire érdemes figyelni a pajzsmirigyegészségünk megőrzése, és a vészjósló tünetek mihamarabbi felfedezése érdekében.
Új elemek az innováció támogatásában.
Budapest, 2025. február 11., kedd (MTI) - Elindult a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Hivatal, valamint a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) KFI ökoszisztéma fejlesztése elnevezésű ötmilliárd forintos projektje, ami a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (GINOP) plusz keretein belül, a magyar állam támogatásával és az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg - közölte a NKFI Hivatal kedden az MTI-vel.
Budapest, 2025. február 11., kedd (MTI) - A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alap innovációs, valamit kutatási pályázataira idén 215 milliárd forintot fordítanak nemzeti és európai uniós társfinanszírozású programokon keresztül - közölte Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában kedden.
Ünnepélyes keretek között indult útjára 2025. február 6-án a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Hivatal, valamint a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) a GINOP_Plusz-2.1.2-22-2024-00002 számú „KFI ökoszisztéma fejlesztése” elnevezésű, ötmilliárd forintos projektje. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) megtartott nyitórendezvényen nemzetközileg is jelentős magyar kutatóhelyeket ismertek el.
A Szegedi Tudományegyetem és az ELI ALPS lézeres kutatóközpont együttműködésében működő Nemzeti Lézeres Transzmutációs Laboratórium nemzetközi viszonylatban figyelmet keltő eredményekről számolt be projektzáró konferenciáján. Az eseményen Lantos Csaba energiaügyi miniszter a tudományos finanszírozást visszaigazoló kutatásnak nevezte a projektet. Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár bejelentette, hogy Missziók néven új kormányprogramot indítanak, amely a nemzeti laboratóriumok eredményeit hasznosítja majd. A szegedi ELI-ALPS Lézeres Kutatóközpontban elvégzett kutatások középpontjában a nukleáris hulladék kezelésének, illetve a lézerimpulzusokkal keltett neutronok felhasználásának kérdése állt.
A magyar fejlesztésű toxinvizsgáló berendezés roncsolásmentes vizsgálatot tesz lehetővé. A toxinanalízis eredményeinek segítségével pedig könnyebb lesz kiválasztani a lehető legjobb növényvédelmi eljárást is.
A migrénben szenvedő több mint egymilliárd beteg felénél semmilyen gyógyszer nem hat megfelelően, százmilliók várnak megoldást. A magyar székhelyű Novamigra Therapeutics, amely a migrén innovatív kezelésén dolgozik, zöldutat kapott az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságtól (FDA) gyógyszerjelöltje, a VRG-145 klinikai fejlesztésének előmozdítására. A Novamigra Tx így egy lépéssel közelebb került ahhoz, hogy világszerte több millió migrénnel küzdő páciens életét változtassa meg.
Az ELTE és a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont kutatói kimutatták, hogy a lándzsadísz nevű dísznövény levelei a vízraktározó sejtrétegeiknek köszönhetően 45 napig hatékonyan képesek a vizet raktározni, és így változatlanul meg tudják őrizni fotoszintetikus aktivitásukat és zöld színtestjeik szerkezetét.
A 4 éves projekt célja korszerű, célzott kezelésre alkalmas, generikus daganatellenes gyógyszerkészítmények fejlesztése és piacra vitele.
Tavaly év végén indította útjára a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Hivatal azt a virtuális katalógust, amely hatékonyan kapcsolja össze a hazai tudástermelő egyetemeket és a tudást hasznosító vállalkozásokat. De vajon hogyan működik a Kooper, és az eddigi tapasztalatok alapján melyek a felsőoktatási intézményeink legnépszerűbb szolgáltatásai? A hiánypótló platform részleteiről és fejlesztési terveiről Lengyel Lászlóval, az NKFI Hivatal elnökhelyettesével és Tóth Bence tudományos főtitkárral beszélgettünk.