A Horizont Európa 2-es klaszterében – Kultúra, kreativitás és befogadó társadalom – 10 országra kiterjedő interdiszciplináris kutatás indul a svéd Lund Egyetem, a spanyol Antonio de Nebrija Egyetem, a román Nemzeti Politikai és Közigazgatási Egyetem (SNSPA), a georgiai Center for Social Sciences és a portugál Centro de Estudos Sociais társadalomtudományi központok, a német Kelet-európai Kutatóközpont, az olasz Bolognai Egyetem, a Lengyel Tudományos Akadémia Filozófiai és Szociológiai Intézete, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem bevonásával, a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával
A 2020-2.1.1-ED-2024-00334-es számú döntéssel a magyar megvalósítást a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatja a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap Kormányzati Önerő Alapjából 100.234.819 forint értékben, ennek köszönhetően a Budapesti Corvinus Egyetem társult partnerként működik közre a kilenctagú nemzetközi konzorciumban.
A projekt első szakmai rendezvényét, a projektindító eseményt április 7-8-án rendezték meg, ezzel kezdetét vette a hároméves interdiszciplináris kutatómunka, amelyet a nem magyar partnerek esetében Európai Unió Horizont Európa program 2.2 – Kultúra, kreativitás és befogadó társadalom kategóriában finanszíroz 2.737.955 euró értékben. A projekt történeti, politológiai és szociológiai szempontból elemzi az Európai Unió és a Keleti Partnerség országainak demokráciáit, a polgárok politikai részvételét. E vizsgált országok között találjuk Spanyolországot, Ukrajnát, Portugáliát, Georgiát, Lengyelországot, Moldovát, Romániát, Németországot, Olaszországot és Svédországot.
Az interdiszciplináris projekt a módszertani pluralizmusra támaszkodik, és integrálja a dokumentum- és jogi elemzést, életrajzi narratív interjúkat és fókuszcsoportokat, kvantitatív és kvalitatív tartalomelemzést, kritikai diskurzuselemzést és vizuális elemzést, hálózatelemzést a szereplő-diskurzus koalíciók feltérképezésére, valamint a Q módszertant. A projekt az európai kutatási és innovációs keretprogram befogadó társadalom prioritásaira reagál azáltal, hogy a (nem)konvencionális állampolgári részvételt célozza meg a jobb képviselet érdekében a különböző kulturális és demokratikus környezetekben.
A projekt tudományos innovációkat kíván létrehozni, emellett a demokrácia deliberatív aspektusainak erősítését célozza, eredményeit széles körben kívánja terjeszteni.
Forrás: hellosajto.hu