Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Hidrogén hajtja majd a folyami hajót
2019. május 29.
Módosítás: 2019. május 30.
Olvasási idő: 2 perc
KONZORCIUM | Magyar részvétellel folynak a nemzetközi kutatások

Hidrogénüzemű tolóhajót rendelt a franciaországi Compagnie Fluviale de Transport, járműve 2021-től teljesítene szolgálatot a Rhone folyón. Az üzemanyagcellához a hidrogén part menti megújuló energiaforrásból származna, a hajó teljes energialánca kibocsátásmentes lesz. Az erről szóló közleményt az ABB adta ki, amely az uniós finanszírozású beruházáshoz az energiaellátást és a hajtást szállítja.

Az Európai Unió 2019 januárjában indult Flagship projektje a nullakibocsátású belvízi és tengerpart menti kereskedelmi célú hajók előállítását célozza. Az ABB a kezdetektől együttműködik a Flagshippel, partnereivel (a projektet koordináló finnországi VTT kutatószervezettel, valamint a tiszta energiacella-megoldásokat fejlesztő Ballard Power Systems Europepal) hajók üzemeltetésére alkalmas, 400 kilowattos üzemanyagcellákat fejlesztenek. Szeretnék bebizonyítani, hogy az üzemanyagcellák valós hajtási megoldást nyújthatnak a közepes méretű, több mint száz utast vagy ezzel azonos tömegű árut szállító, belvízi vagy tengerpart menti közlekedésben részt vevő hajóknak. Az üzemanyagcellás erőmű és a töltő-infrastruktúra kiépítését követően azt tervezik, hogy a hajó naponta közlekedik.

A tengerhajózás a becslések szerint évi 940 millió tonna szén-dioxidot juttat a légkörbe. Az ENSZ Nemzetközi Tengerészeti Szervezete célul tűzte ki, hogy 2050-re felével csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását a 2008-as szinthez képest, majd később teljesen megszüntetik.

Eközben magyar részvétellel folyik a kutatás, amelynek egyik célja olyan, az eddigieknél stabilabban működő és olcsóbb tüzelőanyagcella-köteg előállítása, amelyet a vitorlás versenyhajókat és motoros munkahajókat gyártó Flaar Kft. elektromos motorok meghajtására használhat fel. A Flaar – a kon zorciumvezető MTA Természettudományi Kutatóközpont Anyag- és Környezetkémiai Intézetével, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Polimertechnika Tanszékével és külföldi partnereikkel – részt vesz abban a 2018 júliusában indult, hároméves és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által 54,3 millió forinttal támogatott uniós projektben, amelyben hidrogént hasznosító PEM (polimerelektrolit-mem brán) üzemanyagcellákat fejlesztenek tovább. Az együttműködésről a Hirdogén Hírlevél áprilisi száma írt. (A hírlevelet a hidrogén energetikai – egyben közlekedési – célú hasznosításában érintett hazai vállalkozásokat, szervezeteket tömörítő Magyar Hidrogén és Tüzelőanyag-cella Egyesület adja ki.)

Forrás: Világgazdaság - 2019.05.29. (15. oldal)

Utolsó módosítás: 2019. május 30.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?