Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Megérkezett az ipar 4.0
2019. június 05.
Módosítás: 2019. június 06.
Olvasási idő: 2 perc
A termelésben a digitalizálásé és az automatizálásé a jövő

NAGYKANIZSA Az ipar 4.0 koncepcióhoz kapcsolódó informatikai labort adtak át tegnap a Pannon Egyetem Nagykanizsai Kampuszán.

Az ipar 4.0 elnevezés a negyedik ipari forradalomra, az információs technológia és az automatizálás egyre szorosabb összefonódására utal, s a gyártási módszerek alapvető megváltozását jelentő korszak összefoglaló neve. Ebben, a 18–19. századi első ipari forradalom jelentőségéhez mérhető időszakban a termelési feladatokat a humán erőforrástól egyre inkább a gépek veszik át. Ez a jövő, s e tendenciát felismerve a Pannon Egyetem kanizsai Kampusz munkatársai évek óta azon dolgoznak, hogy az itt felhalmozott informatikai tudást minél inkább az ipar szolgálatába állítsák.

Két éve új informatikai képzést dolgoztak ki, illetve az Emberi Erőforrások Minisztériuma Felsőoktatási Struktúraváltási Alapjánál nyertek pályázatot. A támogatásból kialakítottak egy olyan ipari informatikai labort, mely a vállalkozásoknak abban tud segíteni (nagy részben persze a mögötte álló szellemi kapacitás révén), hogy gyártási folyamataikat az alapanyag-beszerzéstől akár a késztermék értékesítéséig digitalizálhassák és automatizálhassák, hiszen jelentős a munkaerőhiány, egyre kevesebb foglalkoztatottnak kell mind szélesebb spektrumot felügyelni a gyártás során. E labort avatták fel tegnap.

Az eseményen részt vett Dénes Sándor polgármester, dr. Birkner Zoltán, a kampusz volt igazgatója, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke, valamint dr. Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora.

Köszöntője után dr. Jaskó Szilárd, az alkalmazott informatikai tanszék vezetője „átadta a szót” az Alpha nevű humanoid robotnak, amely bemutatta „kollégáját”, YuMi-t. Utóbbi teljesen automatizált és digitalizált vállalatirányítási rendszer kulcsszereplőjeként egy munkadarabot munkált meg az előírt paraméterek alapján. A rendszer valamennyi elemét, a szoftver- és hardverhátteret teljes egészében a tanszék munkatársai tervezték és fejlesztették.

Elhangzott, hogy a kampusznak már három nagyobb céggel is hosszútávú együttműködési megállapodása van, így a labor kapacitása jól kihasznált – de természetesen a régióban felmerülő további igények kiszolgálására is nyitott az egyetem.

Forrás: Zalai Hírlap - 2019.06.05. (4. oldal)

Utolsó módosítás: 2019. június 06.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?