Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
A nyúlós költésrothadás elleni készítmény fejlesztésére nyert támogatást egy pécsi vállalkozás
2020. május 14.
Módosítás: 2020. május 15.
Olvasási idő: 2 perc
Több mint 120 millió forint támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivataltól egy, a mézelő méhek pusztulását okozó betegség elleni környezetkímélő készítmény fejlesztésére a pécsi Enviroinvest Zrt. A nyúlós költésrothadás elleni védekezést megcélzó projekt teljes összege 173,47 millió forint. Az új szer hatékonyságát fertőzött kaptárakban tesztelik majd, és a tervek szerint a készítmény bioméhészetekben is alkalmazható lesz.

A Baranya megyei cég közleménye szerint a 2022 decemberéig tartó projektben egy, a méheket sújtó bakteriális megbetegedés, a nyúlós költésrothadás elleni szert fejlesztenek. A fertőzés megállításához jelenleg a kaptárakat fel kell égetni. Ez jelentős anyagi károkat okoz a méhészeknek. Az új szer hatékonyságát fertőzött kaptárakban tesztelik majd, és a készítmény a fejlesztők várakozása szerint bioméhészetekben is alkalmazható lesz.

Külföldön is eladnák a nyúlós költésrothadás elleni készítményt

A készítményt az Európai Unió országaiba is szeretnék exportálni, amivel a terveik szerint a cég árbevétele a következő 3-5 évben mintegy 20 százalékkal nő majd. A társaság tavalyi árbevétele 358,4 millió forint, míg az azt megelőző évben 278 millió forint volt. Adózott eredményük 2019-ben 18,7 millió forintot, 2018-ban pedig 10,1 millió forintot tett ki. Bár a programban nem vállalták új munkahelyek teremtését, azonban a projekt végrehajtása során várhatóan két, magasan képzett biológust is alkalmaznak majd. Jelenleg 29 munkavállalójuk van – tették hozzá.

Az Enviroinvest Zrt. egy olyan komplex baktériumellenes szer fejlesztésén dolgozik, amely bioméhészetekben is alkalmazható lesz. A készítmény két hatóanyagot, bakteriofágokat és enzimeket fog tartalmazni. A bakteriofágok olyan vírusok, melyek kizárólag az adott (kórokozó) baktériumot képesek megtámadni és elpusztítani. Ezáltal minimális beavatkozást jelentenek a környezetbe. A szer fejlesztésének első lépéseként a P. larvae subsp. larvae bakteriofágokat fertőzött környezeti mintákból izolálják majd, és jellemzik azokat annak érdekében, hogy kiderüljön alkalmasak-e hatóanyagként való felhasználásra. A projekt során meghatározzák az izolált P. larvae subsp. larvae bakteriofágok teljes genomi szekvenciáit, valamint kidolgoznak egy, a bakteriofágok kimutatását szolgáló molekuláris biológiai eljárást (qPCR) is. A projekt végén a szer hatásosságát terepi (fertőzött kaptárak kezelése) kísérletben fogják vizsgálni. A fejlesztés várhatóan 2022 decemberében fejeződik be – írta a cég weboldala.

Más területen is tevékenyek

A 2010-ben alakult Enviroinvest Zrt. székhelye és biotechnológiai kutatóintézete Pécsen, elektronikai hulladékbontó üzemük pedig Bács-Kiskun megye Kunszentmiklósi járásában, Dunavecsén található – írta a vállalat. A cég biotechnológiai, környezetvédelmi és elektronikai hulladékfeldolgozási üzletággal rendelkezik. A biotechnológiai szegmens további biológiai növényvédő szerek fejlesztését tervezi, illetve befektetők közreműködésével létrehoztak egy startup céget, amely az egyik ilyen terméküket Indiában és Vietnámban készül piacra vinni.

Forrás: magro.hu

Utolsó módosítás: 2020. május 15.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben