Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
A teljes kutatói életpályát lefedik az ösztöndíjpályázatok
2020. május 28.
Módosítás: 2020. május 29.
Olvasási idő: 3 perc
A négymilliárd forintos keretösszegből idén várhatóan több mint kétezren jutnak majd támogatáshoz hat konstrukció keretében.

Megnyíltak az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) idei ösztöndíjpályázatai. A program 4 milliárdos keretösszegére 2020. június 30-ig pályázhatnak az alap-, mester- vagy doktori képzésben tanuló hallgatók, a posztdoktorok, fiatal oktatók és kutatók. Újdonság, hogy idén már külön kiírás szólítja meg a tehetséges doktorvárományosokat és posztdoktorokat, ezzel teljessé téve a kutatói életpálya támogatását, tudatja közleményében az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).

Az ITM és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) mint a program operatív kezelője, a 2020/2021-es tanévre is meghirdette az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) ösztöndíjpályázatait.

„Az idén ötödik alkalommal megnyitott program legfőbb célja, hogy az egyéni kiválóság támogatásával is erősítse az egyetemek tudományos-alkotói teljesítményét, ösztönözze a kutatás-fejlesztés és az innováció új generációjának kinevelését” – hangsúlyozta a program új pályázatainak meghirdetése kapcsán Bódis József felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkár.

Az ÚNKP segít a legkiválóbb oktatók és kutatók pályán tartásában, a karrierjük legtermékenyebb szakaszában lévő alkotó egyéniségek és intézményeik motiválásában. A doktorvárományosok és posztdoktorok számára célzottan meghirdetett új pályázati kategóriával kiegészülve a program immár a kutatói életpálya minden szakaszára kiterjedő finanszírozást nyújt.

Az ÚNKP 4 milliárd forintos teljes keretösszegéből idén várhatóan több mint kétezren jutnak majd támogatáshoz az alábbi hat konstrukció keretében:

  • Felsőoktatási Alapképzés Hallgatói Kutatói Ösztöndíj Pályázati Kiírás
  • Felsőoktatási Mesterképzés Hallgatói Kutatói Ösztöndíj Pályázati Kiírás (együttes keretösszegük 600 millió forint)
  • Felsőoktatási Doktori Hallgatói Kutatói Ösztöndíj Pályázati Kiírás (keretösszege 1 milliárd forint)
  • „Tudománnyal fel!” Felsőoktatási Doktorvárományosi és Posztdoktori Kutatói Ösztöndíj Pályázati Kiírás (keretösszege 832 millió forint)
  • Bolyai+ Felsőoktatási Fiatal Oktatói, Kutatói Ösztöndíj Pályázati Kiírás (keretösszege 1,4 milliárd forint)
  • „Tehetséggel fel!” Felsőoktatást Megkezdő Kutatói Ösztöndíj Pályázati Kiírás (keretösszege 168 millió forint)

Pályázatot adhatnak be azok az egyetemi hallgatók, doktorjelöltek, doktorvárományosok, posztdoktorok, fiatal oktatók és kutatók, akik a programban részt vevő 25 felsőoktatási intézmény bármelyikében eredményes kutatói-alkotói tevékenységet folytatnak. Fontos, hogy a pályázatot mindig az érintett felsőoktatási intézményhez kell benyújtani, idén először kizárólag elektronikus úton.

Az elnyerhető ösztöndíjak futamideje kategóriánként változik, 5-12 hónap közötti időszakra szól. A nyertes pályázók kategóriától függően havonta legalább 100 ezer, legfeljebb 200 ezer forint nettó támogatásban részesülnek, ezen felül az őket fogadó egyetemek a saját pályázóik által elnyert ösztöndíjak 40 százalékának megfelelő kutatási-működési támogatást kapnak. A 2016-ban indított program történetében eddig összesen több mint 6600 ösztöndíjat ítéltek oda.

A pályázati kiírások az Új Nemzeti Kiválóság Program honlapján érhetőek el.

Forrás: weborvos.hu

Utolsó módosítás: 2020. május 29.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?