a Nemzeti Tudománypolitikai Tanács tagja
docens, Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati klinika
Dr. Fekete Andrea gyermekgyógyász, kutatóorvos, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati klinikájának docense.
2004-ben szerzett PhD fokozatot, a renális iszkémiás károsodás nemi különbségeinek témakörében. 1999-ben és 2003-ban egy-egy évig Németországban dolgozott, 2008-2009-ben az USA-ban dolgozott.
Hazatérve kutatásait Talentum díjjal jutalmazták.
Először 2011-ben, majd 2021-ben ismét elnyerte az MTA Lendület pályázatát, mellyel önálló kutatócsoportot alapított. A mostanra 15 főre bővült nemzetközi magyar amerikai, vietnami, iráni és indiai kutatókból álló nemzetközi csapat célja a diabétesz okozta sokszervi szövődményeinek leírása és új terápiás megközelítési lehetőségek tanulmányozása.
Elnyerte a Semmelweis Egyetem „Hugonnai Vilma emlékérmet”, az MTA Miklós György díját, a L’Oreal „Nők a tudományért” díját, az Akadémiai Ifjúsági Díjat, többszörös Magyary és Bolyai ösztöndíjas. A cukorbetegség okainak vizsgálataiért MTA QP Akadémiai Kiválósági díjat kapott.
Az elmúlt évek legfontosabb új felfedezése, egy olyan új Sigma 1 receptort serkentő hatóanyag fejlesztése, mely preklinikai modellekben számos szervben sikerrel gátolja a hegesedés kialakulását. Felfedezésüket több világszerte megadott szabadalom védi. Innovatív kutatásaiért 2020-ben Gábor Dénes és 2021-ben Jedlik Ányos díjjal jutalmazták és elnyerte a Semmelweis Egyetem Innovációs Díját is.
2016-ban alapította és jelenleg is vezeti a SigmaDrugs Gyógyszerkutató céget. A fibrózis kezelésében gyógyszerfejlesztési célpontként ezidáig ismeretlen új célmolekulát leíró szabadalmuk alapján sikeres klinikai fázis II tanulmányt vezetett, melyben középsúlyos COVID betegek részesültek fluvoxamin terápiában. Nyolc hallgatója szerzett PhD fokozatot, Kiváló TDK Nevelő címmel büszkélkedhet. A Magyar Nefrológus Társaság tudományos bizottságának titkára, az ETT-TUKEB tagja és a brüsszeli Science Europe vezetőségi tagja. Az OTKA Klinikai Zsűri elnöke.
2021-ben a Semmelweis Egyetemen habilitált, majd ugyanebben az évben MTA doktora fokozatot szerzett. Több, mint 80 tudományos közleménye jelent meg, Hirsch indexe: 27, citációja 2500 feletti. Angolul és németül felsőfokon, oroszul alapfokon beszél.