A testület tevékenysége kiterjed a hazai kutatási infrastruktúrák számba vételére, a fejlesztési igények felmérésére, a külföldi kutatási infrastruktúrákkal való együttműködések tervezésére és az abból származó tudományterületi-kutatói eredményesség folyamatos monitorozására.
Az NKIB szakmai közreműködésével jelent meg 2018-ban – az Európai Kutatási Infrastruktúrák Stratégiai Fórumának (ESFRI) útitervéhez illeszkedve – a Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Útiterv, amely bemutatja a hazai kutatási infrastruktúrák és infrastruktúra csoportok helyzetét, Magyarország részvételét és kapcsolódását nemzetközi kutatási infrastruktúrákhoz, az elmúlt évek jelentősebb KI fejlesztéseit, valamint a KI-k nyomonkövetésének és értékelésének szempontjait, a további fejlesztések megalapozására.
A Hivatal ennek alapján a hazai tudományos közösség bevonásával ajánlást készít a nemzeti kutatási infrastruktúrával kapcsolatos stratégiára, hogy a rendelkezésre álló KFI források felhasználása mind a hazai kutatási infrastruktúra-fejlesztéseket mind a nemzetközi infrastruktúra-tagságok várható eredményeit illetően, átlátható módon, a lehető legnagyobb mértékben szolgálja a kutatói közösség elvárásait és a társadalom igényeit. (Bővebb információ a külföldi kutatási infrastruktúrákhoz való kapcsolódásról)
A kutatási infrastruktúrák ügyeivel kapcsolatos döntés előkészítés koordinációjára az NKFI Hivatal 2019-ben újjászervezte az NKIB-t az ESFRI tudományterületeinek megfelelően (Energia, Környezet, Egészség- és élelmiszer-tudomány, Fizikai és mérnöki tudományok, Társadalmi és kulturális innováció és E-infrastruktúrák).
Európai Kutatási Infrastruktúrák Stratégiai Fóruma (European Strategy Forum on Research Infrastructures, ESFRI)
Az Európai Kutatási Infrastruktúrák Stratégiai Fóruma az Európai Bizottság által 2002-ben alapított fórum, amely az európai tudományos integráció egyik fontos eszköze. Célja a KI-khoz kapcsolódó uniós politikák összhangjának és stratégiai szemléletnek erősítése, valamint a KI-k kihasználását szolgáló intézkedések kezdeményezése. Az Európai Kutatási Infrastruktúrák Stratégiai Fóruma legutóbb 2018 szeptemberében frissített útitervében szereplő 18 projektből 2, míg a 37 landmarkból 13 magyar együttműködéssel valósul meg, illetve magyar kutatók élvezik a tagságból származó előnyöket (ESFRI Roadmap).
A Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Bizottság tagjai
a Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Bizottság elnöke
Fizikai és mérnöki tudományok
fizikus, (nukleáris asztrofizika)
tudományos munkatárs, Atommagkutató Intézet