A világ legmodernebb kutatási infrastruktúrái – különböző nagyberendezések, létesítmények, adatbankok – ma már nélkülözhetetlenek a globális problémák megoldásához, a tudományos áttörésekhez. Építésük és fenntartásuk azonban legtöbbször túlmutat egy-egy ország anyagi lehetőségein (gondoljunk csak a Svájcban működő, idén 70 éves CERN-re), ezért valósulnak meg nemzetközi összefogással.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) évente több mint 10 milliárd forintot fordít arra, hogy a magyar kutatók, a magyar tudományos intézmények hozzáférhessenek a legjelentősebb nemzetközi kutatási infrastruktúrák által nyújtott lehetőségekhez, s ezáltal a magyar és a nemzetközi társadalom számára fontos és hasznos értékeket hozzanak létre.
A kutatási infrastruktúrákban való tagságra kiváló példa a Biobankolási és Biomolekuláris Kutatási Infrastruktúra (BBMRI ERIC), amelynek jelentőségéről és magyarországi eredményeiről a népszerű tudományos vlogger, Magyarósi Csaba mutat közelképet. A film az NKFI Hivatal felkérésére és támogatásával készült.